AKA Signum 7272M MFT – uživatelská recenze

1.12.2013 v sekci Detektory kovů a příslušenství, Hledačův blog, 9 571 zobrazení, 278 komentářů

Tento detík jsem si vybral pro avizované superlativy výrobcem. Není to můj první detík, takže už něco malinko o této problematice vím, ale byl jsem nažhaven, jak to tedy je ve skutečnosti s touto ruskou tajnou zbraní.

akasignum11 1024x677 AKA Signum 7272M MFT   uživatelská recenze

Popis detíku jako takového pojmu možná netradičně, s co největší dikcí na srozumitelnost široké hledačské veřejnosti.

Ke konstrukci

Kupodivu dobrá, povedená, s drobnými zajímavými vychytávkami. Detík je v podstatě klasické konstrukce, složen ze dvou teleskopických tyčí a díky šikovnému detailu se dá rychle rozložit a složit do docela malého, dobře přenosného a přepravního tvaru. Bateriový blok na 6 ks tužkových baterií je dobře přístupný v zadní horní části za loketní opěrkou.

Rukojeť tyče je chráněna „špíněodolnou“ plastovou ochranou, což je jedna z dobrých vychytávek. Vzpomeňme si na pěnové rukojeti, které při používání v mokrém a blátivém prostředí dostávají “zabrat“.

K rukojeti je připevněna ovládací jednotka s displejem. Jeho popis podrobně rozvedu níže.

akasignum2 300x198 AKA Signum 7272M MFT   uživatelská recenze akasignum5 300x198 AKA Signum 7272M MFT   uživatelská recenze

Detektor je multifrekvenční alá Minelab, v rozmezí 1-30 kHz. To, jakou frekvenci ale používáme rozhoduje jen a právě cívka. Pracovní frekvence cívek jsou na 3, 7, 14, a 18 kHz. Takže pokud potřebujeme pro danou lokalitu a chtěné cíle vyšší frekvenci, nasadíme cívku s vyyší frekvencí a naopak. Dobré je to, že rozličné velikosti cívek mohou být vybaveny rozličnými frekvencemi. Není tedy podmínkou, že nejmenší cívka musí být takována na nejvyšší frekvenci a naopak.

Detektor si cívky – jejich záměnu, vyhodnotí sám, k tomu slouží po výměně současné navolení tlačítek Plus a Start.

Detektor je již továrně nastaven a má 4 základní programy. Vše je možné ale měnit a změny uložit.

V praxi mám ale bezpečně ověřeno, že tovární hodnoty, pokud nebudou „umírněny“, jsou příliš citlivé a detektor v tomto továrním nastavení nebude pracovat dobře.

Tovární programy

První program je „připraven pro začátečníky“. Rozdíl je v přednastavené diskriminaci a „výkonu“. Ale Dá se s ním dobře hledat a pro úplný začátek apochopební detektoru to je vhodný program.

Druhý program je určen pro hledání v „problematických mineralizovaných lokalitách“.

Třetí program je určen jako „univerzální“ pro pokročilé uživatele.

Čtvrtý program je určen pro maximální výkon detektoru a tedy i největší hloubkový dosah, ale pouze ve velmi „čistých lokalitách“. Pro běžné hledání v průměrně složité lokalitě už není „příjemným společníkem“ pro docela četné prozvuky.

Detektor je vybaven i režimem Turbo, který ještě posune dosah detektoru do maxima. Nicméně platí to, co u programu č. 4- tedy, lze to využít nejlépe jako „zesilovač“ slabého signálu, byť v návodu použití se udává, že i s tímto režimem lze „pracovat“. Čistě subjektivně, v našich běžných lokalitách to ale stejně není „dobrý počin“ a nedoporučuji jej používat pro „hledání“, ale výhradně jako zesilovač již nalezeného slabého signálu. Nutno podotknout, že zapnutí režimu Turbo významně sníží výdrž baterií, a to o cca 60% celkové kapacity!

Návod na použití je podstatně delší než je obvyklé a tak se budu snažit upozornit na podstatné a ověřené detaily.

Také je, nevím proč, v návodu uvedeno, že detektor se základní cívkou na 7 kHz má „vzdušný dosah“ na minci o velikosti 2,5 cm „65 cm“. Existují i videa, kde je toto prezentováno, ale, není tomu tak. Pokud se někdy někomu podaří dosáhnout cca 50 cm, tak si může gratulovat, že má šťastný den. Za tímto tvrzením si stojím.

Ale, nehledáme ve vzduchu, takže tento údaj výrobce berte s velkou rezervou.

Detektor má dva režimy pro odladění půdních vlivů, a to automat a manuální možnost ladění. Odladění detektoru je pochopitelně velmi důležité, protože zcela zásadním způsobem ovlivní chod detektoru. U některých detektorů to tak je také, u některých ne, ale v našem případě ano. Vlastní odladění je relativně jednoduchá operace, kdy provedeme tyto kroky:

  • vstoupíme na zájmovou lokalitu
  • zapneme detektor a prověříme „čisté místo“ bez přítomnosti kovů
  • navolíme funkci Ground Balance
  • cívku držíme cca 30cm na d zemí a snížíme ji o cca 20 cm níže
  • detektor vydá „charakteristický zvuk, poté toto samé zopakujeme
  • pohybem cívky nahoru a dolů vyzkoušíme, zda je detektor klidný, nebo zda má prozvuky
  • pokud je klidný, můžeme navolit hledací režim a program

Nebo:

  • zapneme detektor současným stlačením tlačítka „Plus“ a Start.
  • po malé chvilce se navolí samostatně režim Ground Balance, zobrazí se na displeji
  • provedeme kroky jako u předchozí varianty

Manuální (automatické) nastavení se přepíná tlačítkem „Pinpoint“ Údaj o tomto se objeví na displeji

Na posun hodnot se použijí tlačítka „Plus a Mínus“.

V komplikovaných lokalitách doporučuji provést odladění opakovaně po nějaké době…cca 10 minut.

Detektor je vybaven mnoha užitečnými funkcemi.

Mimo jiné osvětlení displeje, nebo ovládání hlasitosti reproduktoru. Vstup na sluchátka je horní rukojeti vpravo. Vstup je pouze jeden, na „velký jack“.

Audio

Je možno si navolit od 2 – až 5 tónů, tak, jak to bude každému vyhovovat. Osobně jsem navolí 5 tónů. Lze tímto v určitých případech lépe rozeznávat „barevné cíle“.

Tady chci upozornit na fakt, že jednotlivé tóny jsou úzce spojeny s programy. To znamená, že nelze kombinovat vše se vším. Počty tónů ano, ale „audio projev už ne“.

Detektor je vybaven vícero filtry pro vhodné navolení konkrétní lokality, jejího půdního vlivu a vlivu například elektromagnetického rušení a různých interferencí.

V praxi jsem hledal i pod sloupy VN zcela v pohodě, bez jakýchkoliv rušivých projevů. Nicméně, blízké troleje se detektoru ne moc nelíbily a byl docela neklidným.

Mezi zajímavé filtry patří filtr na „rozpoznávání“ velkých želez, zátek od piva, železných kroužků apod. Ne že by tento filtr vše hladce odladil, to ani není možné, ani žádoucí, ale je to v určitých případech použitelné a i funkční tak na 60 až 80% – pokud ale současně již máte detektor v nějaké pomyslné hodnotě „naposlouchaný“.

Nastavení hledacích režimů

Můžete si zvolit buď All metal, nebo Diskriminační mód.

Tady s klidným srdecem doporučuji All Metal,tedy všechny kovy. Proč? Protože je akusticky odlišný, tedy, železa bručí, barva píská. Plus pochopitelně hodnoty z dipsleje, kde je jasně vidět, zda jde o to, či ono. Cíle s hodnotami „nejednoznačnými“ je stejně jako s jinými detektory pořádně prozkoumat a dle „znalostí a chutě“ pro jistotu kopat. Existují mnohé cíle, které svým projevem nejsou ani ryba ani rak. To je zcela běžná záležitost.

Na displeji se zobrazují hodnoty cílů na „hodografu“. Jak VID, tak přibližný možný „tvar cíle“ . Berte to s rezervou, ale v určitých případech to takto možné je. Veškeré rozpoznávání je podmíněno dostatečně dlouhou praxí a i tak jen omezeně. Nicméně, alespoň toto…, že? Kdo jiný vám toto nabídne?

V případě diskriminace lze navolit jak plusové, tak mínusové hodnoty pro rozpoznání cílů pomocí VID. Ve všech programech existuje již „tovární nastavení“ těchto hodnot, ale lze je okamžitě měnit dle vašich potřeb. Přes tlačítko Pinpoint a plus mínus. Rozsah je nějakých „-90 až + 90“. Mínusové hodnosty jsou „železa“ a plusové „barvy“. Neutrální hodnoty od nuly do nízkých plusů bývají obvykle alobaly. Ale měl jsem to potěšení vidět na displeji mínusové hodnosty a jednalo se o chtěnou barvu, jako malé stříbro bronz a zlato. VID se měnilo, přeskakovalo. Proto pozor, ne vše s mínus hodnotou je vždy odpad! Praxí sami poznáte, do určité míry, že to tak je možné.

Cívky

Při každé změně cívky je nutné zapínat detektor současně s tlačítkem Plus a chcete-li navolit tovární hodnoty, tak s se současným držením tlačítka Menu. Na to prosím nikdy nezapomeňte, protože bez těchto kroků nebude detektor pracovat správně!

Všechny cívky pro AKA Signum jsou DD konstrukce.

akasignum6 300x198 AKA Signum 7272M MFT   uživatelská recenzesondy aka 300x198 AKA Signum 7272M MFT   uživatelská recenze

Nově je dostupná také dobrá vychytávka. Základní cívku 9,5″ lze pořídit s přepínačem frekvencí 3, 7, a 14 kHz. Pokud uvažujete o více doplňkových cívkách na těchto frekvencích, zvažte pořízení rovnou této cívky s tímto přepínačem. Budete mít rovnou „tři v jednom“.

Subjektivně zjištěné plusy a mínusy

Plusy:

  • Vychytaná konstrukce s mnoha příjemnými detaily
  • Nízká hmotnost a docela dobré vyvážení
  • Dostatečný výběr cívek výhradně DD konstrukce
  • Pestré a užitečné vybavení detektoru příjemnými funkčními detaily
  • Průměrná výdrž baterií
  • Specifická a ojedinělá funkce na displeji – Hodograf
  • Oba režimy pro odladění půdních vlivů
  • Velmi příjemný hledací mód All Metal jasně rozeznávající „všechny“ kovy akusticky i graficky
  • Velmi dobrá malá cívka 6×10″, jak tvarem, separací, tak dosahem
  • Opravdu nadstandardní dosah v půdě srovnatelný se špičkovými hloubkovými analogy*
  • Dobrá ciltlivost na malé cíle

Mínusy:

  • Cena
  • Doplňková volitelná 15″ cívka na 3 kHz je „ zbytná“- nedoporučuji
  • Naučení se detektoru-pochopení jeho funkcí je otázkou delšího času a praxe
  • Displej náchylný k poškrábání
  • Opěrka pro odložení dtektoru na zem je nedostatečná
  • Plast cívek náchylný k poškrábání

Závěrem

Pořízení tohoto detektoru osobně nelituji, jsem s ním v rámci možného spokojen a tak jej tedy i doporučuji ke zvážení případným zájemcům hledajícím nevšední digitální moderní detektor, který svými vlastnostmi bude pro ně výzvou.

Ještě je tady video, ať je všem jasné, jak detektor vypadá, jakou dává odezvu a že má opravdu velký dosah:

(recenze byla dodána naší redakci uživatelem detektoru AKA Signum)