Americký hledač

4.3.2013 v sekci Hledání a nálezy, 6 532 zobrazení, 244 komentářů

Americký hledač je populární reality show o hledání relikvií v různých koutech USA. Z části hraničí také se žánrem televizní show. Ústřední postavou je sběratel historických předmětů a bývalý wrestlingový zápasník Ric Savage. Tým hledačů cestuje po nejvýznamějších místech ve kterých se odehrávaly hlavní události Americké historie. Show v Americe způsobila vlnu emocí a to jak ze strany hledačů, tak i ze strany archeologů. Pro kopání totiž kromě lopat neváhají použít i sbíječky a těžkou techniku. Tuto show za týden shlédne 1.2 milionů diváků. Seriál lze sledovat pouze na placeném kanálu Discovery (HU/CZ/SK) pod názvem “Američtí kopáči”.

Každý díl je uveden úvodní scénou plnou efektů.

Hledači a kopáči

Ric Savage: Je vášnivým a dlouholetým sběratelem historických relikvií z občanské války. Pomáhá  sběratelům rozlišovat repliky militárií, pořádá přednášky pro hledačské kluby, píše do časopisu American Digger a sám hledá s detektorem napříč Amerikou. Je to bývalý wrestlingový zápasník z 90. let, vlastním jménem Frank Huguelet. Po třech operacích kolena ukončil svou kariéru v roce 1997.

Bob Buttafuso: Vášnivý hledač a sběratel s více než 40letými zkušenostmi. Majitel několika obchodů s historickými artefakty, má 10-20 zaměstnanců a roční obrat až 5 milionů dolarů.

Rue Shumate: Hledač pokladů a dlouholetý sběratel relikvií občanské války. Na kontě má desítky vzácných nálezů nevyčíslitelné historické hodnoty. Majitel dvou rodinných autoservisů. Má rád adrenalin a kromě hledání rád prozkoumává nebezpečné prostory – jeskyně, sklepy, studny atd.

G Savage: Ricův synátor nemá zvláštní vztah k historii, ale umí ovládat GPR, rypadla, bagry a nakladače.

vsichni Americký hledač

S detektorem i radarem

Tým používá pro hledání různá zařízení, která odpovídají situaci. Mezi běžné přístroje patří detketory kovů: Minelab E-Trac (Rue), Minelab GPX 5000, Minelab Excalibur II, White´s Spectra V3i (Bob), White´s MXT Pro (G), White´s MXT (Ric), White´s Beach Hunter. V případě potřeby využívají technicky pokročilejší zařízení jako jsou GPR (US Radar) nebo vodní sonar.

Hledáme pro odměnu

S hledáním relikvií v Americe to není jednoduché, pokud chcete hledat na cizím pozemku, který patří soukromé osobě – mohou Vás nejen na místě zatknout, ale také zastřelit a nikdo neřekne ani popel. Proto se nejprve i tito hledači musí zeptat majitele, zda na jeho pozemku mohou kopat. A aby na tom majitel nebyl tratný a něco mu z toho také káplo, musí se sním podělit o zisk. Z čeho ptáte se? Ano, z vykopaných relikvií. Pro tyto chlapce je to sice byznys, ale alespoň tak vrací do oběhu věci, které by jinak byly na věky ukryté v zemi. Ne každý z majitelů pozemku by samozřejmě souhlasil s tím, aby na jeho pozemek přivezli bagr, ale na druhou stranu musí vědět, že budou v televizi a taky že za to dostanou dobře zaplaceno.

detik Americký hledač

Severní Amerika je dost velká pro hledání

Hledá se v různých koutech USA – na Aljašce po pozůstatcích zlaté horečky, na bojišti občanské války pro válečné relikvie, na otrokářských pláních pro předmětech této kontrovezní americké historie a nebo na místech kde došlo k vysídlování indiánsých kmenů. Používají metody jak hledání s detektorem, nebo zemním radarem, tak klasické prosívání půdy v archeologickém stylu.

Kopeme americkou historii

Hledá se vše,  co souvisí s Americkou historií. Amerika je bohužel postižená tím, že žádnou větší historii nemá. Jejich artefakty začínají počátkem 17. století z doby kolonizace a pirátů jsou tím vůbec nejdražším a nejcennějším co se tam dá najít a za to se také platí tisíce dolarů. Co je pro nás z pohledu Evropana šrot, pro ně to může být doslova poklad. Mezi nejstarší relikvie z patří věci z indiánského období, ale ty se nedají najít s detektorem kovů. Některé jejich nálezy by u nás letěly přímo do sběrny, ale u nich je to prostě součást velice ceněné Americké historie.

bob a rue Americký hledač

Fikce či realita?

Ne docela. Nedá se s jistotou říct, že vše co je natočeno je i zárověň vymyšleno. Jisté sekce jsou samozřejmě předtočeny a sestříhány tak, aby ten “nej” nález byl vždy až “naposled”. Dále jsou jisté konfliktní situace ze strany např. fiktivní policie, nebo místních občanů ozbrojených brokovnicí a baseballovou pálkou – ano, toto je Amerika – všechno je prostě natočeno tak, aby divák prožíval adrenalin se svými hrdiny. Ale určitě se nedá s jistotou říct, že když už na nějakém významném historickém místě hledají, nebo když už vykopou pětimetrovou díru, tak že by naprosto nic nenašli. Ty nálezy prostě jsou, ale které jsou reálné a které ne, to už ví jen produkce. Americký hledač je prostě realityshow která baví všechny, kdo mají rádi hledání pokladů.

Ukázku z jednoho z dílů si můžete pustit na následujícím videu (anglicky). Nové informace a diskuse bude ve fóru Americký hledač.