Detektor kovů Whites MXT PRO – recenze

13.9.2013 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 5 758 zobrazení, 250 komentářů

Detektor kovů MXT PRO je vylepšenou verzí detektoru MXT 300 s nově upravenými hledacími programy a novými funkcemi. MXT PRO patří mezi profesinální detektory kovů s digitálním zpracováním signálu a displejem, ovládaný analogovými potenciometry. To z MXT PRO dělá detektor s excelentním výkonem a jednoduchou obsluhou. Upravené programy nyní poskytují možnost jednotóvého, dvoutónového či sedmitónového rozlišení kovů. Upravený program relic navíc nabízí možnost hledat v režimu „mixed mode“. Další novinkou u MXT PRO je i přidané podsvícení displeje a funkce „ground grab“.

IMGP3226v Detektor kovů Whites MXT PRO   recenze

Detektor MXT PRO je standartně osazen cívkou White´s Super 12“ pro maximální hloubkový dosah a pokrytí terénu.

Konstrukce detektoru

Konstrukce je klasická, třídílná ve tvaru „S“. Kabel je umístěn venku, omotaný kolem hlavní tyče. Obě teleskopické tyče mají aretační zámky, aby při mávání ze strany na stranu nedocházelo k vůli. Schránka je z leteckého hliníku a je tak prakticky nezničitelná. Pokud Vám detektor někde upadne, nebo s ním budete někde házet, detektoru se nic nestane. Detektor má díky těmto prvkům velice dlouhou životnost. Loketní opěrka je kovová, takže v žádném případě nemůže dojít ke zlomení, tak jak to bývá u některých plastových opěrek. Opěrka je polohovatelná a má 3 pozice – takže si ji můžete plně přizpůsobit pro svou postavu a pohodlné hledání, tím, že si ji posunete níž, nebo výš.

IMGP3276v Detektor kovů Whites MXT PRO   recenze

Funkce, programy a diskriminace

Navolení hledacího programu se provádí přepínačem u funkce MODE. Středová poloha je navolený Rellic, přepnutím nahoru se navolí program Coins and Jewelry a přepnutím dolů na program Prospecting.

Nastavení diskriminace

Provádí se pomocí otočného tlačítka DUAL CONTROL dle doporučení výrobcem. Rozsah je označen číslicemi. K diskriminaci malých železných předmětů typu a velikosti hřebíku postačuje tovární nastavení na hodnotu “3″. Mohu potvrdit, že to funguje dokonale.

Rozsah diskriminace jako takové, je dán hodnotami VID na displeji v rozmezí od -93 až do +94, kde záporné hodnoty jsou “železa” a plusové hodnoty “barva”. S úrovní diskriminace se musí nakládat “opatrně”, aby nedošlo při jejím přehnaném použití ke ztrátě zajímavých cílů. Jak jsem již uvedl, tovární doporučená hranice spolehlivě oddiskriminuje malá želízka, ale poté je již třeba velmi pomalu a jemně ladit diskriminaci u “fólie”. Rozsah fólií a dalších druhů kovů  je dán na displeji pevně danou hodnotou na pomyslné stupnici a hodnotami konkrétního cíle pomocí VID od fodnoty „0“.

V programových režimech se ještě k VID vypisují anglické termíny, jako “Button, Buckle”, symboly amerických mincí, apod., které mají přibližně označit o jaký předmět jde. Ale v praxi se využít v dané formě nedají, neboť daná označení neodpovídají mimoamerickým podmínkám. Tato nepřesnost je typická i pro všechny ostatní detektory vyráběné za oceánem, nejedná se tedy o nic neobvyklého. Pokud si však uživatel tuto symboliku vztáhne na lokální detekované objekty, ukazatele mohou být užitečné.

Který program zvolit?

Jistě si každý uživatel položí tuto otázku s tím, že rozhodující bude zájem jeho hledání. Zda drobné mince a šperky, nebo militárie,  archeo památky, či hledání přírodního zlata. Přednastavené programy jsou celkem 3. Každý s odlišnou odezvou na cíl, rozdílnými informacemi na displeji a zvukovým výstupem.

IMGP3214v Detektor kovů Whites MXT PRO   recenze

Program Rellic

Jednotón – akceptované cíle indikovány vysokým tónem, diskriminované bez tónu.

Dvoutón – akceptované cíle vysoký tón, cíle pod úrovní diskriminace hluboký tón.

Program Prospecting

Iron grunt – automatické zvukové potlačení cílů s větší než 80% pravděpodobností železa.

Program Mixed Mode

Kombinace pohybového a nepohybového režimu – železo dává hluboký tón, barevný kov vysoký tón.

Tady chci zdůraznit moment, že mimo zvolený program bude velmi podstatné, jakou vhodnou cívku uživatel zvolí. Výběr je dostačující na všechna zaměření. Počínaje standardními cívkami pro běžné hledání, přes malé cívky na ty nejmenší cíle až po speciály do zamořených lokalit, nebo pro dosažení opravdu nadstandardních hloubek. Nemohu doporučit hledeat přírodní zlato velkou CC cívkou, jako stejně naopak malou dohledávací DD cívkou chtít hledat velké hluboko ulůožené cíle.

Vyzkoušel jsem si všechny programy a subjektivně mi nejvíce vyhovoval  program Rellic. A jak už bylo výše uvedeno, každý jednotlivý program je spojen s extra volbou výběru tónů. I tady jsem zkoušel vybrat si to, co mi bude nejvíce vyhovovat a k programu Rellic jsem poté používal dvoutón. Tato kombinace mi nejvíce vyhovovala při hledání mincí  a menších cílů. Mohu potvrdit, že je v tom výběru jasný rozdíl a záleží tedy na každém uživateli, co preferuje a co mu bude vyhovovat. Kombinace programu Rellic a dvoutön navíc umožňuje velice dobře spojit funkční systém VCO, který s přiblížením se k cíli zesiluje přijatý signál a přibližně označuje polohu uložení-tvar cíle. Tady fungující VCO není nějaké pseudo VCO, ale reálně a přesvědčivě fungující pomocník.

Extra zesílení nalezeného signálu

V případě nalezení slabého signálu, který se ale musí podmíněně objevít spolu s VID cíle, je možné navolit otočným ovladačem DUAL CONTROL zesílení zjištěného signálu navolením do polohy na konci stupnice +1,+2,+3. Není to jen nějaká formalita, nebo reklamní trik, ale opravdu velmi výrazně fungující funkce jakéhosi ” Booster — zesilovače”, kterou lze použít pro lepší zjištění a identifikaci signálu. V případě třítonového režimu jen krátkodobě, neboť by při dlouhodobé aktivaci detektor občas “chytal” nechtěné interference. Ale v dvoutónovém režimu zesílení můžete dokonce využít v celém průběhu hledání, zde detektor nereaguje na interference a dosáhnete tak většího výkonu. Podobné zesílení signálu nabízí mnoho detektorů, ale v tomto případě to opravdu funguje – výrazně a přesvědčivě.  Detektor často zachytí slybé barevné signály, u kterých současně nejsou zjištěny hodnoty VDI. Jde o signál, který naznačuje hluboko uložené barevné cíle. Zde by běžný detektor nedosáhl a nepodal žádnou odezvu.

Funkce Track

Tato funkce má význam v případech, kdy se nalézáme v problematických lokalitách plných minerálních solí, nebo jinak zamořených, třeba železem. V případě, že se budeme nalézat na takto problematické lokalitě, přepneme volič funkce Track do vhodné-doporučené polohy jako například Lock, nebo Salt. V případě pokračování dalších problémů s nestabilitou detektoru, si můžeme pomoci ubráním hodnoty na citlivosti – GAIN, anebo popřípadě dalším opatrným snížením prahového tónu TRESHOLD.

V normálních, běžných nekomplikovaných podmínkách – ve kterých jsem se v době testování tohoto detektoru pohyboval, jsem uvedenou funkci nemohl využít, takže nemohu blíže popsat tuto jistě zajímavou funkci v akci.

Ground Grab

Tato funkce poskytuje požnost aktualizace odladění vlivu půdy. Dočasné vypnutí automatického odladění má pomoci při detekci sporných cílů. Ovládá se tlačítkem na displeji uprostřed.

Hledání s detektorem

Po příchodu na zvolenou lokalitu zapneme detektor ovládacím otočným potencimetrem s nápisem GAIN, pootočením ve směru hodinových ručiček a můžeme navolít tovární doporučenou hodnotu-na číselné ose hodnota “9″. Přepínací páčkou funkce TRACK přepneme do polohy GROUND. Prověříme pohybem cívky místo, zda neobsahuje kovové předměty a pokud je “čisté”, tak jako další krok nastavíme úroveň diskriminace ovládacím otočným potencimetrem DUAL CONTROL  a zvolíme hodnotu “3″. Otočným potencimetrem TRESHOLD pomalu otáčím po směru hodinových ručiček a nastavíme jemně slyšitelný prahový tón. Opřeme cívku na zem a poté pozdvihneme do výšky 5-10cm a několikrát svižně “zapumpujeme”. Výsledkem je naprosté ztišení případné zvukové odezvy detektoru. Celá operace odladění půdních vlivů trvá několik vteřin. Pokud je lokalita  a místo pro odladění půdních vlivů významně čisté, nemusí se žádný zvukový projev vůbec ozvat. Nyní je detektor je správně odladěn a připraven k práci.

Sondy detektoru

Základní sonda White’s

Sonda s velkým průměrem je vhodná na hledání středních a větších předmětů jako např. militarie.

IMGP3182v 1024x677 Detektor kovů Whites MXT PRO   recenze

Sonda Detech Ultimate 33 cm

DD sonda, která je vhodnější alternativou jak z hlediska váhy, tak i přesného zaměření cíle pod cívkou.

Sonda White’s Eclipse 5.3

Doplňková sonda Eclipse je malá separační sonda vhodná do lokalit velice zamořených železem. Jedná se o sondu na povrchové hledání.

IMGP3249v Detektor kovů Whites MXT PRO   recenze

Závěrem

Detektor Whites MXT Pro je vhodný zejména pro hledání středních předmětů a militarií, bronzů a novověkých mincí. Je to snadno ovladatelný bytelný a outdoorový detektor, který nevyžaduje složité ovládání. Konstrukce vydrží desítky let a tisíce hodin hledání. I když detektor využíváte naplno – tedy hledáte každý den, používáte podsvětlený displej, zesilovač signálu atd. baterie vydrží pracovat neuvěřitelných 35-40 hodin.

Mezi jeho významné přednosti patří nadstandardní hloubkový dosah, výrazné spolupracující VCO a zesílení slabých signálů v Dual Mode. Dle zájmu použití je možno vybrat z pestrého sortimentu doplňkových cívek. Pro „všeobecné hledání“ se mi velmi osvědčila cívka Detech Ultimate 33 cm, která má vynikající dosah a podstatně nižší hmotnost, než 13 palcová CC cívka, která se při delším pobytu v terénu „pronese“.
S cívkou ultimate jsem neměl s vyšší hmotností detektoru žádný problém. Doplňková malá 5 palcová cívka se mi osvědčila při „parkovém hledání“, kdy je terén „hladký“ a předpokládané zájmové cíle nejsou příliš hluboko. Cívka rychle a přesně zaměřovala malé předměty jako mince a šperky. Každý si tedy může dobře vybrat takovou variantu, která mu bude vyhovovat.

Hlavní technická data

  • Nastavitelný výkon pro maximální citlivost a hloubkový dosah -Nastavitelná diskriminace pro odmítání nežádoucího odpadu -V programu Prospecting nastavitelný S.A.T.
  • Možnost hledání přírodního zlata
  • Identifikace cíle dle pomoci VDI číslic na displeji
  • Pinpoint – přesné zaměření cíle s určením hloubky
  • Schránka elektroniky z lehkého leteckého hliníku
  • Pracovní frekvence 14 kHz
  • Napájení 8ks AA baterií, nebo AKU blokem
  • Záruka 24 měsíce
  • Hmotnost včetně baterií – 2kg
  • Garance 10 let na pozáruční servis
  • Podsvícený displej se třemi stupni intenzity (Osvětluje displej opravdu dostatečně)
  • Tónová identifikace dle zvoleného programu. Coins and Jewelry -7 tónů, Rellic – 2 tóny, Prospecting obsahuje zvukové potlačení železa.
  • K detektoru je přiložen český návod na CD

Uživatelsky – subjektivně zjištěné klady a zápory

Klady:

  • Dostačující výběr hledacích programů
  • Vynikající funkce VCO
  • Vynikající zesílení slabých signálů ve funkci DUAL CONTROL
  • Vynikající dosah
  • Velmi odolná konstrukce
  • Kvalitní zpracování
  • Velký výběr doplňkových cívek
  • Dobré vyvážení detektoru i přes jeho poměrně velkou hmotnost
  • Snadné a bleskově rychlé automatické odladění půdních vlivů
  • Snadné pochopení funkcí detektoru pro jeho ovládání

Zápory:

  • Větší hmotnost detektoru pro průměrného uživatele
  • Irelevantní doplňkové písemné údaje na displeji o typu nalezeného cíle
  • Pinpoint funguje pouze ve dvou programech (nefunguje v programu Prospecting), při detekci mělce uložených cílů se funkce neaktivuje (ale toto současně napoví, že jde o cíl pod povrchem)
  • VCO nespolupracuje plně se všemi programy, pouze se dvěmi (Prospecting a Rellic)
  • Chybí regulace ovládání hlasitosti
  • Hlučnost odezvy tónů detektoru. Reproduktor stačí přelepit páskou, nebo nálepkou. Nálepky se používají proto, aby se do krytu nedostala např. voda, bláto, či prach. Jinak je doporučeno použití sluchátek, aby nedocházelo k rušení okolí. V případě přelepení páskou, nejsou sluchátka potřeba. V Americe se totiž používají speciální White´s nálepky právě pro tento účel, ale v Česku v prodeji nejsou. (Pozn. To lze samozřejmě řešit jakýmkoli DYI přelepem)