Fisher Gold Bug Pro – uživatelská recenze
Redakce 19.8.2013 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 6 235 zobrazení, 287 komentářů
Následující uživatelská recenze přináší popis tohoto velmi oblíbeného a “schopného” modelu z řad detektorů Fisher. V sekci popisu diskriminace, identifikace jsou navíc uvedeny cenné zkušenosti a rady dlouholetého dlouhodobého uživatele, které pomohou začátečníkům i pokročilejším uživatelům ve správném pochopení a užívání detektoru.
Fisher Gold Bug Pro DP je digitální detektor pracující na frekvenci 19 kHz. Díky této vysoké frekvenci je detektor předurčen pro hledání těch nejmenších zlatých, stříbrných a bronzových předmětů. V našich podmínkách tedy potěší ty hledače, kteří se zaměřují na hledání zejména těch nejmenších zlatých a stříbrných mincí a šperků.
Konstrukce a provedení
Detektor má hmotnost pouze 1,15 kg, tedy patří mezi ty nejlehčí na trhu. Je dobře vyvážený a tak i několikahodinové hledání s ním je v tomto směru dobře snesitelné.
Vzhledem ke svým parametrům je to detektor “na pohodu”, ideální pro hledače malých předmětů ze zlata, stříbra, bronzu atd, v průměrných hloubkách. Nejde o hloubkový detektor, ale univerzální relic. V zemi svého původu – USA, je velmi oblíben při hledání přírodního zlata. Detektor má vysokou citlivost na malé cíle, docela slušnou rychlou odezvu a velmi dobrou separaci, pokud je někdo zvyklý na analog, nemá proč mít obavu z “pomalého digitálu”,tím Gold Bug rozhodně není.
Napájení detektoru je 1 ks 9V baterie. Výdrž alkalické baterie je udávána +-15 hodin v terénu, ale je vhodné zvážit pořízení nabíjecí baterie. Ty však mají výdrž menší, dle typu +-8-10 hodin. Pro delší setrvání v terénu vše vyřeší náhradní baterie.
Vzhledem ke svým parametrům je to detektor “na pohodu”, ideální pro hledače malých předmětů ze zlata, stříbra, bronzu atd, v průměrných hloubkách. Nejde o hloubkový detektor, ale univerzální relic. V zemi svého původu – USA, je velmi oblíben při hledání přírodního zlata.
Velký displej je přehledný s velkými číslicemi (vodivostním číslem) a doplňujícími údaji. Ovládání všeho potřebného je jednoduché, vše zastanou dva otočné potencimetry a tři dotyková tlačítka. Vlevo je potencimetr, kterým se zapíná detektor a současně nastavuje požadovaná citlivost. Hodnoty se zobrazují na displeji vpravo dole, v rozmezí od 0 do 100.
Vpravo je další otočný potenciometr, kterým se zapíná režim AM (all metal – veškeré kovy), pokud se AM nezapne, je detektor v režimu diskriminačním – tedy diskriminuje železné předměty. Dole pod displejem je dotykové tlačítko (GG) s funkcí Pinpoint pro dohledávání cíle a dvě dotyková tlačítka s hodnotami plus (+) a minus (-) pro nastavení diskriminace. Tyto hodnoty jsou nastavitelné v rozmezí od 0 do 80. Vlevo na displeji je v případě nalezení předmětu pod cívkou graf se stupnicí intenzity signálu, který současně určuje i přibližnou hloubku cíle. Uprostřed displeje je stupnice s hodnotami 0-99 označující ID cíle (vodivostní číslo) a pod ním graf se třemi dílky označující stav baterie.
Detektor je vybaven vstupem pro sluchátka. Nastavení regulace hlasitosti reproduktoru bohužel chybí. Pokud nám hlasitější zvuk vadí nebo ruší okolí, můžeme použít sluchátka, nebo si pomoci ztišením reproduktoru přelepením perforovaného výstupu reproduktoru.
Funkce detektoru
Předpokladem ke správné a efektivní práci detektoru v terénu je jeho precizní nastavení. V další části jsou uvedeny také postup a rady, jak toho dosáhnout rychle a snadno.
Nastavení diskriminace:
Detektor má továrně přednastavenou diskriminaci na drobné železo (např. Hřebíky a jejich úlomky) na hodnotě ID 40. Tato hodnota je zvýrazněna na stupnici grafu. To znamená, že do hodnoty ID cíle (vodivostního čísla) 40 jde o železo. Zde musím po zkušenosti upozornit, že některá velká železa se budou ozývat i nad touto hodnotou jako specifický barevný cíl.
Ale nastavení diskriminace je volitelné uživatelem, takže i tu tovární hranici na ID 40 lze okamžitě změnit na takovou, kterou si uživatel zvolí sám. Tedy, i diskriminační režim může cíle do hodnoty a ID 40 “vypískávat” jako barevné cíle. Tu pomyslnou hranici mezi barvou a železem, kdy se mají ty které cíle hlásit, si lze navolit.
V praxi to znamená, že po zapnutí detektoru a provedeném odladění vlivu půdních podmínek, nastavíte diskriminaci na hodnotu 40 a můžete začít s hledáním. Po nějakém nezbytném, ale jistě ne dlouhém čase spojeným s praxi s tímto nastavením je možné si s nastavením diskriminace “pohrát” dle vlastního uvážení a záměru. Například – otravují vás “pískající kameny” (hot rock)? Ty se budou detekovat jako “cíl, který se kope” a na stupnici ID budou mít hodnoty ID do cca 41-42. Nastavením diskriminace na hodnotu 43-44 se jich zbavíte a tyto se budou dále ozývat jako železo. Otázka dvou vteřin.
Jak směrem nahoru, tak i dolů. Například, jsou hledači hledající na haldách stříbrnou rudu. Větší vzorky se hlásí krásně jako barva, ale vzorky s nejmenším roztroušeným stříbrem vykazují hodnoty ID pod hranicí železa, okolo 37-38 a tedy bodu potlačeny a hlášeny jako železo. Jenže, stačí posunout diskriminaci pod tuto hranici, na ID 35-36 a ihned se ozvou jako chtěná barva. Přičemž železo zůstane ještě pod touto hranicí jako železo. Jak jednoduché, jak geniální.
Odladění vlivu půdy (Ground Balance):
Vlastní proces zapnutí, odladění vlivu půdy a nastavení požadované diskriminace je snadnou operací, která trvá cca 10-20 vteřin. Zvládne ji naprosto každý, i začínající uživatel. Jak na to?
“Po přesunu na zájmovou lokalitu zapneme levým otočným tlačítkem detektor a pomyslnou rysku necháme na 12 hodině. Poté pohybem detektoru nad zemí jako při hledání najdeme “čisté místo” bez přítomnosti kovového cíle a vertikálně pozvedneme cívku od země do výše asi 20cm. Otočíme pravé otočné tlačítko vpravo, do režimu AM, tak, kde se aktivuje funkce Treshold. Tuto ponecháme také na cca úrovni 12 hodiny, tak, aby její úroveň byla lehce jemně slyšitelná. Na displeji vpravo se po asi 2-3 vteřinách objeví hodnota 82,9 (vždy), která opět po dvou-třech vteřinách zmizí. Stlačíme dotykové tlačítko pinpointu (má označení GG) až se číselné hodnoty na displeji vpravo (GND Bal), které se neustále mění, shodnou s nově vyvolanými hodnotami pinpointu uprostřed GND Phase). Poté tlačítko pinpointu uvolníme. Toto je otázkou vteřiny či dvou. Ty citované hodnoty mají neustále se měnící hodnoty, např. 54,5 -54,5…..28,9-28,9, cílem je tyto hodnoty shodně dosáhnout-spárovat a poté tlačítko pinpointu uvolnit.”
Proces odladění je nyní hotov a detektor je plně přizpůsoben aktuálním půdním podmínkám, pro co nejlepší výsledky.
Hledací režimy:
Nyní si zvolíme hledací režim. Pokud bychom chtěli hledat v režimu All Metal, ponecháme pravé otočné tlačítko beze změny, pouze si nastavíme “akusticky příjemnou odezvu Tresholdu” posunem ve směru hodinových ručiček. Pokud ale chceme hledat v režimu diskriminačním, pravé tlačítko přepneme zpět vlevo, dokud se neozve cvaknutí. Jako poslední si navolíme dotykovými tlačítky citlivost a úroveň diskriminace na hodnotu, která Vám vyhovuje a je určena cílům po kterých budete pátrat. Jak již bylo zmíněno výše, tovární nastavení s garancí diskriminace železa je na hodnotě “40″ – tedy na malé železné cíle jako hrebíky a jejich části.
Citlivost, jejíž hodnota se objeví na displeji vpravo, má rozmezí 0-100. Tato funkce se zobrazuje číselnou hodnotou při použití v místě na displeji, kde je nastavena diskriminace. Ta funkce, která je použita jako poslední je tam zobrazena. Novým uživatelům doporučuji nastavit citlivost při prvních hledáních spíše nižší, na úrovni cca +-65, z důvodu, aby si navykli na akustický projev při zjištění cílů. Při tomto nastavení se budou cíle hlásit “přesvědčivěji”, byť s nižším hloubkovým dosahem. Po čase, kdy již toto bude uživateli “jasné”, je možno úroveň citlivosti zvedat až na maximu, v souvislosti s “čistotou lokality”. Dosahy budou na maximální úorvni.
Detektor označuje železné cíle nízkým tónem a barevné cíle vysokým tónem s pomocí VCO. Vše v závislosti na zvoleném režimu a nastavené diskriminaci.
Detektor nemá žádné předem nastavené programy, či NOTCH okna, apod. Je to pro hledače daleko lepší, protože detektory s NOTCH okny jsou výsadou hlavně pro hledání v USA. V Evropě se totiž za některými diskriminačními NOTCH okny skrývají některé cenné artefakty, které v americe vůbec neznají.
Naopak, detektor se může chlubit vynikajícím automatickým odladění půdních podmínek a jejich nepřetržitým vyhodnocováním a geniálně jednoduchou, leč vysoce funkční diskriminací, kterou si každý uživatel nastaví sám dle potřeby a která není “jako je obvyklé u jiných značek a modelů napevno “přednastavená” a tedy do jisté míry omezující od výrobce. A navíc, s nastavením vyšší úrovně diskriminace se nesnižuje dosahová hloubka.
Cívky detektoru
Originál cívka je 11″ – 28cm DD, tuto považuji za univerzální a velmi zdařilou. Při nákupu detektoru ale není vybavena ochranným krytem, tak že je na každém uživateli, zda si ochranný kryt pořídí, nebo bude hledat bez něj. Jde to, ale nutno počítat s tím, že při případné reklamaci cívky se k tomu bude jistě přihlížet. Kryt stojí cca 500 Kč, cívka téměř 5000 Kč.
Do zamořených lokalit se hodí dobře, ale lze dokoupit k tomuto určenou menší cívku, 5×10″. Pro dohledávání, nebo plážové,či parkové hledání lze dokoupit dohledávací malou cívku 5×5″.
Kromě originálních Fisher cívek lze dokoupit od Detech větší 33cm DD cívku Ultimate, která výrazně přidá na dosahu, nebo ze stejného důvodu cívky SEF ve velikostech 30x25cm a 38x30cm.
Nicméně, k tomuto detektoru se na základě určení více hodí cívky od originálního výrobce Fisher, tedy ty menší. Hledači zaměřeni na hloubkový dosah by se měli poohlédnout po – k tomuto účelu vhodnějších detektorech.
Závěrem
Detektor Fisher Gold Bug Pro DP s pracovní frekvencí 19 kHz je určen zejména těm hledačům, kteří se zaměřují na zlaté, stříbrné a bronzové předměty (šperky a mince) i těch nejmenších rozměrů, včetně možnosti hledání přírodního zlata. Díky větší 11 palcové 2D cívce patří spíše do skupiny Relic detektorů, s doplňkovou malou 5 palcovou 2D cívkou je to typický Gold detektor. Velice dobře se s ním hledá i v těžce železem zamořených lokalitách.
Gold Bug Pro DP je detektor “na pohodu”, pro ty hledače, kteří nechtějí řešit složité ovládání, programování a nastavování, ale právě naopak, současně ocení lehounkou konstrukci s jednou 9V baterií, celkovou hmotnost 1,15 kg, dále vynikající automatické odladění půdních vlivů, geniálně jednoduše nastavitelnou diskriminaci a velký, dobře čitelný displej s potřebnými údaji. Příjemným detailem je přítomnost obou typických vstupů pro sluchátka, takže není nutné řešit doplňkové konektory.
Detektor Fisher Gold Bug Pro DP je v cenové relaci “nad 15 tisíc Kč”. K jeho nejbližším konkurentům ve stejné cenové relaci patří detektory Minelab X Terra 705 a Garrett AT Pro. Koho zaujme svým provedením a funkcemi, jistě zvolí tuto variantu.
Autorem recenze je @frenki
Poslední komentáře