Avatar profilu Robbie

Garrett ATX – extrémní novinka

12.9.2013 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 10 063 zobrazení, 263 komentářů

ATX 2 237x300 Garrett ATX   extrémní novinkaDlouho jsem čekal, kdy se tradiční výrobce jako garrett Garrett ATX   extrémní novinka vzpamatuje ze svých zajetých kolejí a začne konečně reagovat na vývoj trhu a technologický pokrok. Vždy si toto prvenství co se týče technologické špičky snažil držet Minelab, nyní s modelem CTX a ostatní jako by vždy pokulhávali a doháněli co se dá a vsázeli spíše na tradici výroby. Trh ovládají bezdrátové technologie, detektory s barevným displejem a multifrekvencí, analogy vsázející na extrémní dosahy a citlivost. Ale Garrettův nejvyšší model GTI2500 byl a je v nabídce již mnoho let bez jakékoliv inovace. A co si budeme vykládat – technologie detektorů se mílovými kroky posunula kupředu a tahle mašinka už je překonaná. Chtělo to prostě něco lepšího, většího, odvážnějšího… extrémnějšího. Jednoho krásného dne se ale Charless Garrett rozhodl, že na toto volání odpoví doslova vojenským úderem.

Garrett ATX vychází koncepčně z vojenského modelu AML RECON PRO 1000. Nutno podotknout, že se jedná o pulsní detektor. No dobře, to bych ho trochu urážel – jde o technologii APIT, tedy Advanced Pulse Induction Technology. Proč takovou mašinku neudělat i pro běžné hledače, že? Vzhled i technologie vojenského detektoru zůstaly z velké části zachovány. A zachovává si díky tomu také své doslova extrémní vlastnosti. Detektor je schopný pracovat v teplotách od -40°C do +70°C. Má protekci proti vodě i prachu, je tedy zcela prachuvzdorný i ponořitelný do vody do 3 metrů. Lze s ním tedy hledat ve vodě, ve sněhu, i ve velice prašném prostředí. Pokud byste se tedy rozhodli hledat na Kilimandžáru, nebo na Sahaře, tak každopádně s ATX klidně můžete.

ATX 03 Garrett ATX   extrémní novinka

Technologie

Technologie APIT dokáže vyslat za jedinou sekundu až 730 impulsů do země. Nejlepší co na tomto všem vlastně je, že díky této technologii dokážete detektovat jak miniaturní zlaté předměty, tak i větší poklady v extrémních hloubkách – a to současně, bez nutnosti měnit módy či nastavení. Je s podivem, že tohle všechno utáhne jenom 8 tužkových baterií. Ground balance, nebo-li odladění půdního vlivu můžete dělat všude kde si zamanete – třeba i ponoření v moři. Detektoru to nevadí. Cíle detekujete stále stejně kvalitně – ať jde o truhlu, nebo zlatou minci, detektor si stále zachovává stejně kvalitní citlivost i dosah. Má pohybový i bezpohybový mód, takže si můžete zvolit, který je pro daný typ hledání vhodnější. Detektor má rozvinutou diskriminaci, tzv. “Iron Check”, tedy rozpozná železný odpad, který se tváří jako dobrý signál. Místo displeje jsou sice led diody, které zobrazují jak aktuální nastavení, tak následně i sílu a druh signálu, ale nakonec proč ne, v jednoduchosti je přece síla. Frekvenční skenování probíhá automaticky – tedy automaticky předchází rušení interferencí. Detektor se prostě sám přizpůsobí tak, aby ho nerušily rádiové vlny. A nakonec konečně někoho napadlo dát na detektor za 1$ knoflík na nastavení hlasitosti. Děkuji Charlesi.

ATX01 300x230 Garrett ATX   extrémní novinka

Konstrukce a cívky

Co se týče konstrukce, detektor je plně složitelný do velice kompaktní délky – 51cm. V rozloženém stavu může mít až 1.70m. Tyče i utahovací pojistky jsou konstruovány tak, aby se dal detektor i cívka různě otáčet, krátit i prodlužovat, prostě abyste se dostali všude, aniž bystě měli strach o to, že se Vám něco ulomí, či poškodí. Detektor je hodně robustní a podle toho také váží – 2.5kg. Není to stroj rozhodně pro slečinky. Nicméně díky vyváženosti a kompaktní konstrukci však tato váha vůbec nevadí, podobně jako u CTX. Výrobce v balení dodává i popruh na ramena pro komfortní nošení. Jednotka a tlačítka jsou uspořádány tak, aby detektor šlo ovládat pohodlně pouze jednou rukou. Co se týče kabeláže, tak ta je schována uvnitř detektoru.

Cívky k detektoru jsou klasicky 3 – malá 8″ MONO separační, střední klasická DD 10×12″ a velká hloubková 20″ – zvaná příznačným názvem DEEPSEEKER. I v základním balení je detektor velmi dobře vybaven příslušenstvím – obsahuje popruh na ramena na zavěšení detektoru, brašnu na detektor, sluchátka, nabíječku s bateriemi a nabíječku do auta. To je myslím docela slušné, protože tím pádem není potřeba k detektoru již nic dokupovat. Vzhledem ke konstrukci a bytelnosti nepotřebujete žádné krytky na jednotku a podobně. Jelikož vychází z vojenského modelu, tak se v tomto případě na potřebu nějaké součástky zakrývat vůbec nehraje. 

Zaměření detektoru

ATX 02 150x150 Garrett ATX   extrémní novinkaATX je přímým konkurentem jak dražším detektorům na zlato a drobnosti v segmentu od 50 do 150.000,- Kč, tak rovněž ostatním hloubkovým pulsním mašinám a to díky své kompatibilitě a širokému využití hledání – ATX totiž obě činnosti zvládá zároveň, tedy jak drobnosti, tak i hloubku. Na souši, ve skalách, ve vodě, v mrazu, či v extrémním horku – zřejmě asi neexistuje nic, před čím by se tento detektor zastavil. Mě osobně se jeví jako příjemná změna o proti zaběhnuté klasice a jsem rád, že nejznámější značka detektorů na světě – Garrett, se snaží tímto krokem vyvtořit něco nového, něco, co tu ještě nebylo.

Předpokládaná cena v ČR bude cca. 60.000,-, ale v průběhu října, kdy bude tento detektor oficiálně v prodeji se může ještě změnit. ATX bude možno zakoupit také v balíčku s plnou polní – tedy s velkou sondou, kufříkem, brašnou, popruhem, sluchátky, nabíjecími bateriemi atd., tam je cena okolo 72.000,- Kč. Další balíčky budou v průběhu času určitě přibývat, zvláště s ohledem na poptávku hledačů.

ATX Garrett ATX   extrémní novinka

Věřím, že ATX naruší zaběhnuté standardy a že bude vhodným kandidátem pro všechny hledače, kteří hledání pokladů myslí vážně. ATX znamená “All Terrain Extreme” a to myslím není potřeba překládat. Nakonec si vychutnejte video, které o detektoru shrne všechna moje slova do pohyblivých obrázků: 

silver coin Garrett ATX   extrémní novinka

Detektor je samozřejmě možno zakoupit v obchodě profidetektory.cz

Robbie wpml good Garrett ATX   extrémní novinka