Georadar MALA GS Easy Locator HDR pro rychlý hloubkový průzkum
Redakce 27.5.2014 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 8 177 zobrazení, 279 komentářů
Jak lze georadary využít v archeologii nebo při hledání velkých kovových objektů jako jsou motor nebo trosky letadla, různé militarie anebo depoty artefaktů jsme dříve informovali v článku Georadary jako nástroj pro hledače a archeology. Pro profesionální práci a výsledky jsou potřeba pokročilé zemní radary vybavené několika výměnnými anténami, které umožňují záznam dat a následný postprocessing a kompletní analýzu offline. Georadar MALA GS Easy Locator HDR patří do skupiny nižší – do skupiny lokátorů inženýrských sítí. Je to skupina georadarů vybavená jednou až třemi (výměnnými) anténami v rozsahu 300 – 800 MHz a ovládacím panelem s monitorem u držadla. Je dobře mobilní, odolný a s dostatečnou baterií pro celodenní práci. Mnohým připomíná terénní sekačku na trávu
Hloubkový dosah běžných lokátorů bývá 2-3 metry. Udávaný rozsal u Easy Locatoru HDR je 4 metry. Do této hloubky lze signál opravdu zachytit, za praktický dosah lze ale považovat rozsah 1-2,5 metry. Na snížení dosahu se projevuje zejména typ půdy, největší útlum je znát u jílové půdy. S rostoucí hloubkou však klesá i rozlišení. Do 1-1,5 metrů můžeme rozlišit objekty o průměru 5-10 cm a větší, ve větší hloubce už jen objekty řádově v decimetrech. Právě zvýšení dosahu a zachování rozlišení napomáhá provedení nesoucí označení HDR (vysoký dynamický rozsah). Radar tak dokáže rozlišit jak různou kabeláž, tak větší objekty a dutiny v podzemí.
Lokátor inženýrských sítí je charakteristický tím, že (většinou) neukládá data do paměti, ale poskytuje uživateli náhled v reálném čase. Ten je vykreslován formou radargramu na obrazovce zleva doprava, což je dáno pohybem uživatele v terénu. Pro měření vzdálenosti slouží odometr umístěný na jednom z kol vozíku. Důvod je jasný, georadar v této kategorii slouží k rychlému průzkumu lokality a souvisejícímu značení anomálií a inženýrských sítí a objektů přímo v terénu. Ukázka reálného radargramu s několika kovovými trubkami a vedením na obrazovce Easy Locatoru HDR je na dalším obrázku. Z radargramu lze vyčíst také hloubku nebo vzdálenost díky zabudovanému měřítku. Ovládání monitoru umožňuje jedno multifunkční tlačítko.
Reálný radargram zobrazuje řadu prvků. Prvně je to jasný odraz od povrchu země a dalších vrstev těsně pod povrchem, které se vykreslují jako kontrastní horizontální linie. Pod povrchem se může dále nacházet řada kovového odpadu, vodivého kamení nebo půdní přechody, které vlnění odráží a rozptylují. Všechny tyto objekty ovlivňují výsledný hloubkový sken a zobrazení hlouběji uložených objektů. Na následujícím snímku je ukázka odezvy na plastové potrubí (Plastic pipes), plynové potrubí (Gas pipes) a vedení (Cable).
Na následujících dvou snímcích jsou další ukázky, v prvním případě vlevo jsou v zemi umístěny táhlé kovové objekty (potrubí a vedení), vpravo pak objemnější kovový objekt. Skeny jsou pořízeny v téměř ideálním prostředí, bez přídavných vlivů a rozptylu vlnění. Proto jsou objekty krásně vidět a není problém je lokalizovat. Pokud skenujeme táhlé úzké objekty (např. potrubí) napříč, v radargramu se projeví jako hyperboly, pod jejímž vrcholem lze lokalizovat snímaný objekt. Vetší kovoé objekty začínají na kontrastním střídání světlé a tmavé linie, často pokračují do hloubky jako “žebřina”, což je dáno opakovanými interverencemi prostupujícího záření do země.
Představivost a znalosti prostředí nesmí chybět. Tyto vlastnosti uživatel získává praxí, prací v konkrétním prostředí. Na dalším snímku je názorný příklad interpretace radargramu ve vztahu ke konkrétnímu objektu:
I zemní radar v této cenově dostupné kategorii může dobře sloužit pro rychlý hloubkový průzkum terénu a lokalizaci kovových objektů v různém terénu. Vhodné je nezamořené homogenní prostředí, ať už je to les nebo louka, kde lze výsledný radargram snadněji přečíst a interpretovat. Právě zkušenosti a správná interpretace jsou nezbytné pro dosažení efektivních výsledků.
Máte zájem si takový radar vyzkoušet a podívat se, jak funguje v praxi? Pro zájemce o radar z Čech i Moravy nabízíme předvedení v Brně s využitím k lokalizaci inženýrských sítí v místní aglomeraci.
Tento ukázkový georadar MALA GS Easy Locator švédské výroby je nyní k prodeji za zvýhodněnou cenu 280 tis. Kč bez DPH (již se slevou 60 tis. Kč oproti běžné prodejní ceně). Zájemci o ukázky nebo koupi se mohou ozývat na kontaktní email kontakt@profidetektory.cz. Součástí je teoretické i praktické zaškolení, český manuál a záruka.
Poslední komentáře