Georadary jako nástroj pro hledače a archeology

26.10.2013 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 23 205 zobrazení, 306 komentářů

Georadary, nebo též zemní radary, jsou profesionální geofyzikální přístroje hojně používané v průmyslu a zejména ve světě také v archeologii i mezi amatérskými hledači. Právě do oblasti archeologie, geofyzikálního průzkumu a také mezi amatérské uživatele u nás čím dál tím více postupně pronikají. Nechybí také využití v rukou lovců pokladů a zájemců o historii.

zemnidarary cz mala easy locator hdr 2013 Georadary jako nástroj pro hledače a archeology

Georadar MALA Easy Locator HDR určený pro snadné nalezení inženýrskiých sítí [ZemniRadary.cz]

Zemní radar se v základu skládá z řidicí jednotky, monitoru a antény. Centrální částí je právě datově-akviziční a kontrolní jednotka, která zajišťuje vysílání a příjem signálu pomocí antény, jeho uložení, další zpracování a zobrazení výsledku uživateli. Uživatel dostává výsledek ve formě radargramu, což není nic jiného, než hloubkový řez zemí v jedné linii s vykreslenou odezvou na různých zemních anomáliích.

georadar Georadary jako nástroj pro hledače a archeologyJednou skupinou georadarů jsou lokátory inženýrských sítí. Jsou rychlé, přesné a podávají okamžitou odezvu v reálném čase. Slouží k rychlému nalezení objektů v terénu bez dalšího zpracování offline. Nalezené prvky se následně vyznačí na zemském povrchu nebo se zakreslí do plánů. V tomto případě jsou jedinečnou technologií, která poskytuje způsob bezpečného, přesného a nedestruktivního dohledání vedení, potrubí, inspekce železobetonových konstrukcí a různých objektů pod zemským povrchem. Mimo přímou lokalizaci jsou vhodným pomocníkem při různých výkopových pracech a vrtech, kdy dokáží odhalit potenciální překážky. Jsou často vybaveny terénním vozíkem, který napomáhá posuvu antény, a dalšími prvky jako jsou GPS nebo odometr (prvek pro záznam posuvu v prostoru).

Další skupina je mnohem rozsáhlejší. Je tvořena georadary zaměřenými přímo pro geofyzikální průzkum a archeologii nebo pro jiné pokročilejší aplikace. Geofyzikální zemní radary se od běžných lokátoru liší zejména širokou škálou antén se schopností penetrace v jednotkách metrů až dvou desítek metrů a schopností uložení velkého množství dat pro další zpracování a pokročilou offline analýzu.

Právě postupné získání velké skupiny řezů půdou v paralelně tažených liniích a následný postprocessing, 3D vykreslení a analýza ve specializovaném software jsou základním postupem pro kompletní průzkum zkoumané oblasti a získání maximálního množství potřebných informací o podzemních anomáliích. Nejpokročilejší georadary jsou vybaveny paralelně zařazenými anténami a umožňují přímo záznam a zobrazení ve 3D.

Georadary této třídy lze použít pro hledání různých objektů, jakou jsou:

  • podzemních stěn a základů,Silchester Overview Mode with Satellite Imagery Georadary jako nástroj pro hledače a archeology
  • skrytých dutin, chodeb a jeskyní,
  • podzemní vody, podzemních toků,
  • zasypaných studnen, podzemních krytů, zákopů,
  • tunelů, bunkrů a krytů,
  • ukrytých pokladů, soch, krypt.

Georadary vysílají do podzemí elektromagnetické vlny, které vytváření echa na anomálních zemních strukturách a uložených objektech a vytvářejí odezvu závislou na velikosti, tvaru nebo vodivosti objektu. Zejména odezva na kovové objekty je velmi silná. Každý kovový objekt se dá snadno lokalizovat s velkou přesností a je snadné určit jeho hloubku i orientační rozměr. Jsou tak výhodným nástrojem pro hledání zbraní a střeliva, válečných relikvií, pozůstatků válečných vozidel a letadel nebo kovových i nekovových pokladů všeho druhu. Právě takovéto a obdobné aplikace si našly své místo v případech hledačů po celém světě.

O georadarech a jejich populárním využitím se často dočtete v tisku. Vybíráme třeba:

Georadary jsou v dnešní době již mnohem cenově dostupnější než dříve. Kompletní systém georadaru vybaveného anténou začíná na 250 000 Kč. Naopak nejpokročilejší geofyzikální georadary a 3D radary mají spodní hranici ve statisících korun. Zajímavou nabídku poskytuje výrobce Radar Systems se svými modely Zond a Python. Tyto modely nabízí velmi dobrý poměr cena výkon a vzhledem ke své univerzálnosti, kdy jsou schopny využít úplně celou řadu antén, jsou žádaným nástrojem právě i pro pokročilejší aplikace nebo archeologii. Tyto modely sestávají z výměnné antény, datově akviziční jednotky a přenosného PC. Data se automaticky vykreslují a současně lze vytvořit i jejich rychlé zpracování a analýzu přímo v terénu.

Zemní radary mnoha světových značek je možné vybrat a zakoupit na ZemniRadary.cz, kde  produktu dostanete plnou záruku, nejnižšícenu, dokumentaci v českém jazyce a teoretické i praktické odborné zaškolení s certifikací. Níže se můžete podívat na provedení některých radarových systémů spolu s ukázkou nasnímaných dat v různých aplikacích.

X3M RTC Georadary jako nástroj pro hledače a archeology

Mala X3M v provedení RTC (s vozíkem pro hrubý terén)

mala x3m main Georadary jako nástroj pro hledače a archeology

Pokročilý georadar švédské společnosti Mala X3M – sada antén, napájení a monitoru s řídící jednotkou

zond dc big Georadary jako nástroj pro hledače a archeology

Georadar Radar Systems Zond s HW jednotkou a vysokofrekvenčními anténami

gpr anténa archeologie Georadary jako nástroj pro hledače a archeology

Ukázka hloubkové antény systému Zond

900 2 big Georadary jako nástroj pro hledače a archeology

Georadar Zond – ukázka uloženého potrubí v různé hloubce (hyperboly)

2000 2 big Georadary jako nástroj pro hledače a archeology

Georadar Zond – ukázka detekce kovové krabice ve zdi (s HF anténou)

500 2 big Georadary jako nástroj pro hledače a archeology

Georadar Zond – ukázka profilování dna jezera (snímáno z loďky s nestíněnou 500 MHz anténou)

150 75 38 2 big Georadary jako nástroj pro hledače a archeology

Georadar Zond – profilování písečného kopce