Jak čistit měď přímo v terénu?
Robbie 15.8.2013 v sekci Čištění nálezů, Hledačův blog, 12 520 zobrazení, 263 komentářů
Jistě si každý z Vás pamatuje tu euforii a nadšení z toho, když vytáhl ze země první měďák. Bylo to sežrazné kolečko obalené hlínou a nebylo na něm poznat vůbec nic. To bylo radosti. Později jste však pochopili, že najít takový krejcar není vůbec nic vyjímečného a že na polích se jich válí doslova tuny. Mnohé z nich jsou však, jak hledači rádi říkají – tzv. “po smrti”. Tedy že se z nich dá poznat pouze torzo. Někdo se je snaží zachraňovat a konzervovat, někdo se je znaží čistit zdlouhavými postupy, někdo je háže na hromádku k ostatním, někdo je vyhazuje. K tomu, aby mince byla zase k světu však stačí úplně jednoduchá věc. Mě se osvědčila jedna metoda, která je naprosto jednoduchá, ale zcela účinná. Používám mosazný kartáček, který má štětinky velmi blízko sebe, používá se např. na čištění grilů a každý kdo má zahrádku, by jej vlastně měl mít doma. Případně jej lze zakoupit v domácích potřebách.
Postupů čištění měděných mincí je celá řada – vaření ve špenátu, namáčení v oleji po dobu 14 dnů, chemickou cestou a pod. Všechny tyto postupy mají jednu společnou věc – jsou zbytečně náročné na práci, úklid a čas. Komu se chce patlat s olejem, nebo špenátem? Proto jsem pátral po něčem, co je jednoduché, rychlé a maximálně efektivní. V knize “Čištění a konzervace mincí” se píše toto:
“Čištění měděných mincí pomocí mosazného kartáčku je snadné a účinné a lehce se nám může stát, že jej začneme používat i tehdy, kdy to není nutné (autor zde hovoří o sbírkových mincích). Základní kov mosazný kartáček nikdy nepoškodí (vyplývá to z tabulky o tvrdosti kovů). Při opatrném a citlivém čistění zjistíme, že ani patina nemusí být nutně poškozena, protože je daleko přilnavější, než měkká a houbovitá měděnka, která začne mizet jako první. Mosazný kartáček nám může pomoci i při sjednocení vzhledu stejných měděných mincí, lišících se pouze jinými ročníky, kdy tmavší odstíny tak dokážeme zesvětlit.”
Tolik o čištění z odborné literatury. Vyčištěním mincí dosáhnete toho nejdůležitějšího – zjistíte tím například o který ročník a kterého panovníka se přesně jedná, zjistíte mincovnu (tedy kde byla mince vyražena) a další užitečné informace, které Vám pomůžou si lépe zařadit dané období a lokalitu, ve které hledáte. Čistit můžete samozřejmě všechno – mince, knoflíky, přezky, dá se používat i na bronzové slitiny. Nyní se podívejte na obrázky, jak snadno se dají v terénu krásně vyčistit měděné mince během několika málo minut (!) o kterých by už mnoho z Vám prohlásilo, že jsou “dávno po smrti”. Je to jeden ze způsobů jak docílit toho, aby Vás hledání a nacházení i “obyčejných” měďáků zase bavilo. Jde přece o tak nádherné mince…
Zde jsou obrázky čištění přímo z terénu:
Robbie
Poslední komentáře