Jak na staré mapy přímo v terénu

4.2.2014 v sekci Hledání a nálezy, 8 639 zobrazení, 288 komentářů

Staré mapy jsou užitečnou pomůckou. Pomáhají nám v pochopení historie požadované lokality anebo nám pomáhají v samotném nalezení vhodných lokalit pro hledání. V dnešní době je řada dostupných starých map v tištěné nebo

digitalizované formě, ať už zdarma nebo přístupné za poplatek. Značnou výhodu by přinesla dostupnost starých map přímo v terénu současně s navigací a překryvem s aktuální mapou lokality. I takovéto možnosti lze dosáhnout, a to s využitím některých modelů terénních navigací nebo s použitím mobilního telefonu. Právě nejnovější modely terénních mapových navigací Garmin nabízí možnost importu a využití vlastní mapy v navigaci.

V další části se budeme snažit přiblížit druhou možnost – využití mobilního telefonu s využitím navigace, starých map a současného zobrazení. Žádný specializovaný softwarem nenajdeme, takže si budeme muset vystačit s vlastním řešením. Vhodným nástrojem pro tento účel může sloučit Maprika. Tato aplikace je obecně přezentována jako “GPS on ski map” a najdeme ji pro Android i Apple. Možnost stažení a kompletní informace najdete také na domovské stránce Mapriky. Maprika umožňuje načtení staré mapy v běžném grafickém formátu a následně využít této mapy pro mobilní navigaci.

mobileoldmaps Jak na staré mapy přímo v terénu

Příprava staré mapy

Příprava staré mapy pro telefon však bude vyžadovat trochu úsilí. Bude k tomu potřeba PC, na který si stáhnete a nainstalujete desktopovou aplikaci Maprika. Vytvořenou mapu poté importujete do telefonu, kde ji spolu s GPS budete moci využívat v terénu.

  1. Nainstalujte si software Maprika (desktop) na své PC. 
  2. Nahrejte do Mapriky starou mapu. Starou mapu můžete naskenovat, stáhnout nebo si ji zakoupit. Musí být ve formátu JPG nebo PNG ve vysokém rozlišení. resolution JPG or PNG file. Stará mapa se objeví nalevo, aktuální mapa Google Maps napravo.
  3. Zadejte referenční body. Stará mapa nemusí logicky přesně odpovídat současné mapě. Může se lišit v měřítku, rozlišení, natočení nebo prostorovém zkreslení vzniklým při skenování nebo focení. Proto je potřeba najít a vyznačit refernční body. Stiskněte “New point” pro vytvoření referenčních bodů a ty postupně přidávejte na obě mapy. Nejdříve zadejte bod na jedné mapě a poté najděte jeho protější pozici na mapě druhé. Referenční body najdete snadno, mohou to být domy, křižovatky, pomníky, koleje a podobně. Uvědomte si, že čím více referenčních bodů poskytnete, tím přesnějších výsledků můžete dosáhout. Nezapomeňte ale mapu průběžně ukládat icon smile Jak na staré mapy přímo v terénu
  4. Mapu uložte.  Mapu uložte na svůj disk příkazem “File/Save” pro další použití. Vyplňte požadované údaje o své mapě a uložte znovu. Současně upravenou starou mapu nemusíte využívat jen v telefonu, můžete ji využít přímo v PC pro průzkum lokality. Před dalším krokem si vytvořte také zálohu mapy, abyste data náhodou neztratili, kdyby se něco nepovedlo icon smile Jak na staré mapy přímo v terénu

Návod najdete také v angličtině na serveru Maprika.

Import do telefonu

V tomto kroku máme mapu připravenou na PC. Nyní je potřeba nainstalovat mobilní aplikaci. Dostupné jsou verze pro Android a pro Apple. Windows Mobile není v tuto chvíli podporován. Nyní si mapu stáhněte do telefonu (přes USB, Bluetooth, wifi) a můžete směle vyrazit do terénu. Níže ještě zmíníme několik tipů pro správnou funkci.

  • Používejte mobilní telefon s dostatečnou pamětí RAM, vnitřní nebo externí pamětí a výkonem CPU. Nároky na telefon snížíte tak, že použijete pouze mapy, které zrovna potřebujete.
  • Čím větší rozlišení máte, tím kvalitnější zobrazení mapy v telefonu dosáhnete. Pokud ale nemáte dostatečně výkonný telefon, může aplikace spadnout. V tomto případě snižte rozlišení.
  • Před hledáním si telefon pořádně nabijte. Případně si můžete dokoupit externí zdroj energie.
  • Při tvorbě mapy využijte pro přidávání referenčních bodů pravé tlačítko, urychlí to práci icon smile Jak na staré mapy přímo v terénu

Spíder  wpml bye Jak na staré mapy přímo v terénu