Jak správně pracovat s Rutusem
Robbie 1.5.2015 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 4 759 zobrazení, 297 komentářů
Noví majitelé detektorů, v tomto případě Rutuse, se často musí delší dobu seznamovat se svým novým strojem a tak jsem se rozhodl, že jim poskytnu pár rad z praxe, které podstatně usnadní práci s detektorem (a chápání toho, co detektor říká) a které se jinde nedozví. Tyhle informace se dozvíte jen u mě a proto si také ke mě na prodejnu chodíte vybírat detíky Pojďme ale na klíčové věci.
Jak detektor odladit?
Odladění detektoru je to první, co po zapnutí detektoru musíme udělat. Děláme to proto, aby se detektor přizpůsobil prostředí ve kterém hodláme hledat, abychom získali větší hloubkový dosah, přesnější vyhodnocení cíle a stabilnější chování detektoru. Existují dva způsoby jak odladit detektor:
1) Držíme sondu cca. 15cm nad zemí a stiskneme tlačítko GROUND – detektor se odladí na běžné pracovní nastavení do neutrálních půd na tzv. NEUTRAL – toto nastavení je universální, tj. lze jej použít do většiny lokalit s nízkou mineralizací.
2) Detektor zvedneme před sebe do vzduchu a abychom sondu měli před sebou na úrovni hlavy a stiskneme (a držíme!) tlačítko GROUND, až se ozve tón odladění, přiložíme sondu k zemi (cca. 15cm nad zem) a uvolníme tlačítko GROUND a detektor je nastaven – toto nastavení je zcela přesné dle aktuálních půdních podmínek s různými stupněmi mineralizace. V tomto nastavení má detektor vždy nejlepší výsledky a největší stabilitu. Já vždy používám tento způsob.
Jak rozeznávat kovy?
Je nutné si uvědomit, že detektor rozeznává kovy na základě vodivosti. Tedy rozlišuje nízko, středně a vysoce vodivostní cíle – jako příklad použiju Rutus Argo.
Nízko vodivostní cíle:
Předměty od 0 do +40. Pokud budu mít drobnou stříbrnou minci o průměru 1cm, tenkou jako papír, jde o minci s velmi nízkou vodivostí a tedy i její vodivostní číslo bude nízké. Například u Rutuse Argo bude drobná stříbrná mince mít vodivost např. +28. V tu chvíli je totiž úplně jedno, zda je mince ze stříbra, nebo není – to stejné bude u zlata, či mědi. Pokud bude předmět malý a drobný, tenký a podobně, vždy bude mít nízkou vodivost. Nekoukejte tedy na to, zda Vám detektor ukazuje na displeji “Silver”, ale sledujte pouze to, zda je signál čistý a zda má stabilní vodivostní číslo, které nepadá do záporných hodnot. Samozřejmě, stejné hodnoty mají i různé další plíšky a kousky kovů kompaktních tvarů (čtverec, kruh), které detektor vnímá jako dobrý cíl. Ale kdo nekope plíšky, nekope ani ag
Střední cíle:
Předměty od +40 do +80. Zástupci středních cílů z řad barevných kovů jsou např. mince o běžném průměru velikosti dvoukoruny, pokud se budeme bavit o pěkných věcech, ale samozřejmě to jsou i různé vršky od alkoholu, nábojnice a vše co má podobný tvar, či velikost.
Vysoce vodivostní cíle:
Předměty od +80 do +99. Vysoce vodivostní cíle – nejčastějším cílem s extrémní vodivostí jsou ve většině případů odpady z moderní doby většinou z hliníku jako např. alobalové kuličky, spreje a podobně. Avšak to mohou být také odznaky, přezky, sudeťácké poklady , velké masivnější mince a medaile o větším průměru (3-6cm).
Vysoce vodivostní železa:
Typickým příkladem je třeba železná část radlice z traktoru, tak tento předmět má také vodivost extrémní i přesto, že je ze železa. Prostě proto, že je to cíl velký, který nejde jednoduše odfiltrovat diskriminací, tak jako hřebík. Poznáme jej však na základě intenzity signálu – bude to velmi silný, plošně velký a dlouhý tón, který nebude mít stabilní vodivostní číslo, ale bude padat do železa (do záporných hodnot). Dalším příkladem jsou třeba podkovy a další větší kusy želez, kdy signál je tzv. půl na půl – tedy půl barva a půl železo.
Nastavení diskriminace:
Diskriminace je způsob, jak odstranit z detekce ty kovy dle vodivosti, které nechceme kopat. Zpravidla si diskriminaci nastavujeme pouze na železné hřebíky a střední železa a všechno co má vyšší vodivost tak kopeme. U Proximy a Arga je nastavená pevná hranice – bod 0 – kdy vše co pod nulou jako záporná hodnota, je nízko vodivostní železo (hřebíky a pod.) a vše co je nad 0 tak jsou barevné kovy a více vodivostní cíle. U Optimy si hranici akceptace barevných kovů určujeme sami z důvodu hledání nízko vodivostních cílů.
Je několik možností jak pracovat s diskriminací:
1) Nechci slyšet železo – diskriminaci si nastavím na -1, či 0 a nebudu slyšet nic od -99 do -1 (hřebíky, menší a střední kousky želez apod.). V tomto režimu se detektor snaží železný tón vynechávat. (U Optimy je to od 0 do +-30).
2) Chci slyšet železo – diskriminaci si nastavím na -70 a budu slyšet vše od vodivosti -70 do 0 hlubokým tónem – např. větší hřeby, podkovy, části podkov a dalších střední železa. Proč od -70? Protože v segmentu od -99 do -70 se nachází opravdu jen ten nejmenší železný brak jako struska, vlivy mineralizace a pod. (U Optimy 0-10).
3) Notch Diskriminace – je funkce, která nám umožňuje vynechat libovolný segment nejen od nejnižší vodivosti (od záporných hodnot), ale i od nejvyšší vodivosti (tedy odzadu od kladných hodnot). Do menu NOTCH se dostaneme pomocí stisknutí ENTER + páčky zároveň. V menu se pohybujeme šipkama doprava/doleva, potvrzujeme Enterem a uložíme páčkou. V tomto případě doporučuji nastavit NOTCH na začátek vodivostní osy tam, kde začíná železo (-99 u Optimy 0). Zbavíme se tak zcela většiny falešných signálů.
Zde je potřeba vzít v potaz, že rozeznávání kovů neřešíme přes diskriminaci, ale především dle svého úsudku a podle čistoty vodivostního čísla a odezvy detektoru. Tedy jak jsem již zmiňoval, velké odpady mohou mít stejnou vodivost, jako velké poklady a naopak.
Dobré rady a tipy na závěr, co možná nevíte:
- Po každém stisknutí páčky Pinpoint se aktualizuje procentuální stav baterie na aktuální hodnotu. Vypněte si podsvětlení displeje, ušetříte baterie.
- Nikdy na svém detektoru neposouvejte frekvenci, byť je touto funkcí vybavený. Vždy používejte tovární nastavení frekvence. Cívka je kalibrovaná právě na tu frekvenci, jenž je na ní uvedená a čím více se od ní vzdalujete, tím horší má dosah a citlivost.
- Upevněte si velmi dobře kabel k hlavní tyči! Volný kabel a jeho pohyb (odírání o větvičky v lese) může vést k falešným signálům a prozvukům.
- Nedávejte Threshold, ani Zesilovač na maximální hodnoty, můžete projít malé cíle, které nebude slyšet – detektor je v tomto nastavení zbytečně moc přebuzený. Ideální je najít zlatou střední cestu, tak aby detektor pracoval stabilně a zároveň dával relevantní odezvu. Zpravidla se vše nastavuje kousek pod maximální hodnotu.
- Přizpůsobte si tóny podle sebe a podle toho jak je Vám to příjemné. Méně tónů znamená více – ideální je 2 až 4 tóny. Odezva detektoru je pak daleko čistější a klidnější a i informace o cíli se Vám budou lépe vstřebávat.
Mé osobní nastavení Rutus Argo:
- Mód: Pohybový
- Frekvence: 6622 Hz
- Citlivost: 41-43
- Diskriminace: -70 (když chci slyšet železo) a -1 (když nechci slyšet železo) a NOTCH (křížek na -99)
- Tóny: vlastní program, železo 370 (-70 až 0), stření tón 700 (0 až 80), vysoký tón 900 (80-99)
- Filtr: 2 filtr 6 Hz
- Rychlost odezvy 2 filtru: 16
- Zesílení slabých signálů: 30
- Maskování železa: 3
- Potlačení Hot Rock: 0
- Audio práh: 126
Abych to shrnul:
Základním předpokladem úspěšné práce s detektorem je, rozumět tomu, jak vlastně funguje. Detektor není rozpoznávač kovů, ale rozlišovač vodivosti. To znamená, že když budu mít velký kus něčeho – železo, bronz, stříbro, alobal a bude toho velký kus, tak se mi to bude ukazovat na detektoru jako velká vodivost a tedy na ose vodivosti zcela vpravo (tam kde je “silver”). Naopak zase, když budu mít malý kus železa – třeba hřebík, tak se mi zobrazí na ose vodivosti zcela vlevo (tam kde je “iron”). Ale protože detektor osu vodivosti vidí jako kruh a ne jako přímku, proto může drobné předměty na konci vodivosti házet do barvy. Takže když hledáme, tak nehrajeme na to, co nám ukazuje detektor, jestli je to “gold, nebo silver” ale jestli je ten signál ČISTÝ. Tzn. když mi detektor bude ukazovat zmatené údaje – padat do železa, a mezitím mi tam blikne “silver” neznamená to, že je to železná truhla se stříbrňákama, ale že to je prostě a jenom bordel, protože detektor neumí dát relevantní (čistou) odezvu, když jde např. o zkroucený drát, plechovku, kovaný hřeb, kus železa a pod. A naopak zase umí dát relevantní čistou odezvu na věci kompaktního (pravidelného) tvaru (čtverec, kruh) – to jsou právě mince, prstýnky, odznaky a podobně, ale samozřejmě i na různé kroužky, plíšky, zátky, a podobně. Takže problém není třeba hledat v nastavení detektoru, ale v tom jak jako hledači umíme číst údaje, které nám detektor poskytuje. Tedy kopat čisté signály a zvětšit šanci kopat “barvu” a nebo kopat pochybné signály a zvětšovat si tak šanci kopat “odpad” – I když se samozřejmě může stát, že něco z toho odpadu, bude třeba jen blbě položený stříbrňák. Ale to už je vyšší hledačský level o tom, jak umíme číst info ze svého detíku, jak to máme naposlouchané a otestované. Takže detík nebude poznávat všechno za nás, ale hledač se musí naučit číst svůj detík.
Ohledně detektoru Rutusu Vám vždy rád živě předvedu a poradím na prodejně:
R.
Poslední komentáře