Avatar profilu Robbie

Kopátka pod drobnohledem I.

11.1.2017 v sekci Detektory kovů a příslušenství, Hledačův blog, 5 119 zobrazení, 268 komentářů

Protože jedním z populárních dárků na Vánoce pro hledače byly různé nástroje pro kopání, které ještě “chybí do výbavy”, rozhodl jsem se Vám některé z nich trochu přiblížit, pokud nemáte možnost si je osahat v praxi. V prvním díle tedy mrkneme na následující 3 oblíbené (mé oblíbené).

Garrett Retriever II.:

03 300x168 Kopátka pod drobnohledem I.05 300x168 Kopátka pod drobnohledem I.

Když jsem tohle kopátko poprvé viděl, blesklo mi hlavou, že si to musím hned pořídit a vyzkoušet icon smile Kopátka pod drobnohledem I. Při hledání mi vždycky totiž chybí něco mezi krumpáčem-lopatkou-motykou a zároveň něco, co je lehké a skladné a dá se to v pohodě dát celé do batohu, nebo za pás a nevypadá to tak, jakože zrovna chci jít někoho do lesa zabít. Což se stává právě v případech, kdy Vám z batohu trčí dlouhá dřevěná násada icon smile Kopátka pod drobnohledem I. Váha je cca. 1 kg, což je velice příjemné. Škoda jen, že výrobce nezakomponoval do výbavy i nějaký kryt na přenos, protože hrany jsou opravdu ostré, což je ale naopak zase dobře pro kopání. Dostanete se doslova všude a vždycky – šutry, písek, štěrk – a tam kde se nedostanete, můžete použít příruční rýčky s ostrými hranami, které jsou zmíněny níže. Cena je v ČR 1909,- Kč a je to proto, že je to “Proudly made in USA” a za to se platí. Na druhou stranu musím říct, že to je něco, co máte skoro na pořád.

07 300x168 Kopátka pod drobnohledem I.06 300x168 Kopátka pod drobnohledem I.1626700 03 300x193 Kopátka pod drobnohledem I.s l1600 300x194 Kopátka pod drobnohledem I.

Na tomto kopátku je skvělá hlavně váha, která je rovnoměrně rozložená a zároveň efektivní. To je důležitá věc při nošení i při práci. Nemáte pocit, že byste s sebou tahali nějaký těžký pantok, ruce i záda méně trpí. Na konci je umístěn magnet, což uvítají hlavně hledači meteoritů, nicméně při dobývání předmětů mezi hřebíky se jich také takto můžeme snadno a efektivně zbavit. Případně, pokud máme v dílně, nebo doma kovový odkladač, tak tam kopátko můžeme prostě a jednoduše přichytit magnetem. Magnet je dostatečně silný a unese i větší předměty. Retriever II. je natřený ochrannou povrchovou a antikorozní úpravou. Je to multi-nástroj, který i přes vyšší cenu stojí za to si pořídit.

Deteknix Diamond příruční rýček:

10 300x168 Kopátka pod drobnohledem I.12 300x168 Kopátka pod drobnohledem I.14 300x168 Kopátka pod drobnohledem I.13 300x168 Kopátka pod drobnohledem I.

Nejzajímavější na tomto rýčku, proti ostatním výrobcům je hlavně cena. Za 890,- Kč dostanete prakticky totéž co od konkurence. Nožířská ocel 420 ze které je vyrobený, zaručuje dostatečnou tvrdost kovu a zároveň možnost broušení. Výrobce Deteknix si dal práci i s prezentací a provedením a tak v krabičce najdete kvalitní textilní pouzdro za opasek, letáčky a český návod na údržbu. Na čepeli je vyrytý i ukazatel hloubky v palcích (max. 6″). Kvalitní ocel a ostré hrany zaručují snadnou práci v terénu při dobývání předmětů v kamenitém podloží, mezi kořeny, nebo např. pokud půdu chceme neporušeně vyjmout (tj. doslova vyříznout) a vložit zase zpět na místo, aniž by někdo poznal, že jsme tam byli (např. park, nebo louka). Navíc zuby jsou tak ostré, že se s nimi dá bez problému řezat a to i větší kořeny. Nízká váha (400 g) zaručuje pohodlné nošení všude kde je potřeba a navíc si rýček může půjčovat i Vaše žena při rytí zahrádky (vše je potřeba si rozumně zdůvodnit, že). Nejdostupnější příruční rýček v poměru cena/kvalita.

Garrett příruční rýček:

08 300x168 Kopátka pod drobnohledem I.11 300x168 Kopátka pod drobnohledem I.

Garrett rýček s ostrými hranami nevychází z lopatky typu “Lesche” ale vsadil na svůj vlastní design z poněkud hrubšího materiálu. Bylo to jedno z mých prvních kopátek, než jsem jej daroval kamarádovi. Osobně bych uvítal spíše nožový typ, který má ostřejší hrany, protože i tak se s tímto materiálem nedá páčit a tedy v hrubším materiálu nevidím výhodu. Zuby se dá řezat, nicméně jsou vhodnější spíše na menší kořínky. Povrchová úprava je zajímavá, po krátkém čase používání se ale v místech, kde ryjeme do země prostě ošoupe, tak antikorozní úprava zůstane alespoň v místech ohybů. Gumový grip je sice ergonomický tak, že zepředu jsou výlisky na prsty, ale po čase zjistíme, že jelikož je vyroben z měkčí gumy, začne se na kovu “otáčet”, tedy v praxi to poněkud postrádá smysl. Pouzdro je kombinací materiálů textil-guma-šusťák (nebo jak to mám nazvat icon biggrin Kopátka pod drobnohledem I. ), osobně bych uvítal spíše klasický textil z důvodu životnosti a údržby (čištění a praní). Proti originální Lesche lopatce, která však u nás stojí 1950,- Kč, je to nicméně stále velmi zajímavá varianta za cenu 1233,- Kč.

Robbie  wpml good Kopátka pod drobnohledem I.