Krása starého železa
Robbie 14.4.2014 v sekci Archeologie, Hledání a nálezy, 12 712 zobrazení, 313 komentářů
Železo je druhý nejčastěji vyskytující se kov na zemi. Proto se nemůžeme divit, že železa můžeme všude najít takové množství. Dokonce i v těle ho máme téměř 4.5 gramu. Zpracování železa bylo základním a přelomovým momentem v dějinách lidstva, které napomohlo vzniku současné civilizace. Železo uměli zpracovávat Chetité v Asii již 1500 let před naším letopočtem, ale všeobecně známé se stalo až po roce 1200 př.n.l., kdy začíná doba železná. Lidé začali železo masově používat k výrobě zbraní a nástrojů. Do Evropy se železo dostalo až v období 600 až 700 př.n.l. Ve středověku, ve 14. století se technika výroby zdokonalila díky pohonu dmýchadel a šachtovým, či vysokým pecím, kde bylo možno dosáhnout vyšších teplot a bylo tak možné získat železo s vyšším obsahem uhlíku, které se dále zahřívalo vzduchem, aby byla lépe kujné (kujnost je schopnost měnit tvar železa kováním). Různých kusů železa můžeme najít mnoho, ale mezi nimi se nacházejí i takové, které jsou doslova fascinující… nástroje, zbraně, předměty denní potřeby. Pojďme se na některé z nich podívat.
Šipky a kopí
Kopí se jako chladná zbraň využívala jak k boji, tak i k lovu. Jedná se o jeden z nejstarších druhů zbraní používaný již několik tisíc let. V raném středověku (9.-11. století) měřilo 2.5 až 3 metry a využívalo se především k boji muže proti muži. Ve 14. a 15. století kdy došlo v významnému zlepšení zbroje bojovníků měly kopí až 3.5 metru. Kopí bylo také výrazně masivnější a změnšený hrot měl daleko větší průbojnost.
Šipky do kuše hrály vždy klíčovou roli jako vojenská zbraň ve středovekých válkách. Kuše měly obrovskou průbojnost. Ve zkazcích z první křížové výpravy bylo uvedeno, že kuše dokázala prorazit i bronzovou sochu a pokračovala dále v letu. Ten kdo kuši napínal, musel ji položit na zem, oběma nohama se zapřel o půlkruh lučiště a vší silou táhnul tětivu oběma rukama k sobě. Kdo se tedy dostal šipce do cesty na 100% mohl očekávat smrt, či devastující poranění a to navzdory brnění, nebo štítu. Železné šipky se rovněž používaly do dlouhých luků, ty měly však menší hmotnost i velikost. Dlouhý luk a kuše totiž byly jediné zbraně, které dokázaly zneškodnit na dlouhou vzdálenost bojovníka ve zbroji. Rychlost střelby z kuše byla asi 1 až 2 střely za minutu, lučišník střílí zhruba 3x rychleji, na druhou stranu výcvik vojáků pro boj s kuší byl velmi jednoduchý. I když se palné zbraně se používaly již v 15. století, neměly potřebnou průbojnost. Význam luků a kuší pro bojové účely ukončilo až vynalezením muškety v 16. století, která jako jediná palná zbraň měla větší průbojnost než kuše.

Kopí, 14. století, nález Robbie a Spider

Šipka do kuše, 14. století, nález Robbie

Šipka do kuše s velkou ničivou silou, 14. století, nález Spider

Šipky do luků a kuší s trnem, 14./15. století, nález Robbie a Pavel

Šipky do kuše s trnem a lamelová zbroj, 14. století

Kopí ze střední doby Římské (Germáni)
Sekery
Sekera je jedním z nejstarších nástrojů, sloužila jako nástroj k opracování dřeva a mimo jiné byla používaná také jako sečná zbraň. Bojové sekery se od klasických seker odlišují, bývají větší a těžší a na obou stranách mívají ostří, nebo bodec.

Sekera, latén (mladší doba železná)

Sekera, 14. století (nahoře), sekera 9. až 11. století (dole), nález Misak

Sekera, 14. století
Podkovy a ostruhy
Kovové podkovy na našem území začali používat Keltové, znovu se však rozšířily až v 10. století. Účelem podkovy je zabránit prokluzování a zvýšení motorických sil koně. Podkova vydržela zhruba 4-6 týdnů.
Ostruhy lze jednoduše rozdělit do dvou typů – ostruhy s bodcem a ostruhy s hvězdicí. Ostruhy sloužily k pobídnutí koně v případě ohrožení, či naléhavé potřeby. Ostruha s bodcem se využívala již ve starověku, ale přetrvala až do vrcholného středověku, kdy jej v polovině 13. století postupně nahrazuje hvězdicový typ. Ostruhy později měli i společenský význam, kdy při prohře v souboji odevzdal poražený vítězi pravou rukavici a pravou ostruhu. Slavní rytíři měli ostruhy dokonce zlaté, či pozlacené.

Podkova, pravděpodobně raný středověk, 9. až 11. století i s dochovaným hřebíkem, nález Waffen

Ostruha, 14. století, nález Waffen

Podkovy, ostruha, srp – 14. století, nález Robbie a Pavel

Podkovy, 14. století
Zajímavosti
A do této kategorie jsme zařadili všechny ostatní artefakty ze železa, které lze najít a vykazují určitý stupeň zajímavosti a přitom nespadají do hlavních kategorií. Ač se jedná pouze o ukázku, takovýchto předmětů je velká spousta.

Háček na ryby, jediný na Moravě

Dělová koule 16./17. století, nález Pavel / dárek

Klíč, středověk 14./15. století, nález Waffen

Nůžky a stavební hřebíky ze 14./15. století, nález Robbie a Pavel
Poslední komentáře