Avatar profilu Robbie

Levantský tolar Marie Teresie

29.3.2016 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 9 851 zobrazení, 262 komentářů

Levantský Tolar je nejznámější a zároveň nejoblíbenější obchodní mincí na světě. Začal se razit v roce 1780 a jako obchodní platidlo se rozšířil nejen po Evropě, ale také v arabských zemích a rovněž v Africe.  Obliba této mince se stala tak velkou, že v nezměněné podobě (až na drobné odchylky) se razí vlastně až do dnes. I ve 20 století byli Afričtí a Arabští obchodníci ochotni důvěřovat pouze této minci. V Etiopii byla oficiálním obchodním platidlem dokonce až do roku 1936. Zajímavostí také je, že k její oblibě na arabském poloostrově přispělo především také bujné poprsí Marie Teresie vyobrazené na minci, což v těchto zemích byla a je věc nevídaná. Tolary se stále razí ve Vídeňské mincovně jako investiční, či pamětní mince a její náklady činí celosvětově přes 300.000.000 kusů v oběhu, některé zdroje však uvádějí i 800.000.000 kusů mincí.

Novoražba mince:

1780austriamariatheresathalersilverrev400 300x296 Levantský tolar Marie Teresie   1780austriamariatheresathalersilverobv400 300x296 Levantský tolar Marie Teresie

Běžné Tolary s portrétem Marie Teresie se začaly razit již v roce 1741, tedy ihned po nástupu její vlády. Mincí existovalo mnoho variant – daly se jednoduše rozlišovat podle mincoven, ve kterých se razily. V roce 1765 se změnil portrét, kdy se po smrti Františka Lotrinského mince razily již jen s vdovským závojem, až do konce její vlády v roce 1780. Po její smrti se ale rozhodlo, že tyto Tolary se budou razit dále a jejich podoba se všech mincovnách sjednotí – tedy všechny ponesou pouze rok 1780 a značku mincovny v Gunzburgu – S.F. (značka mincmistrů Schobl-Faby), případně se budou rozlišovat jen drobnými detaily (spona na závoji, tečky před a za křížem, tečky u značky mincovny, počet perel v koruně a podobně) . Díky pokrokovým technologiím v mincovnictví, bylo možno tyto mince razit v nezměněné podobě, jen s drobnými odchylkami až do roku 1858, kdy se zrušilo jejich použití v obchodu na území Rakouska-Uherska.

Ze sběratelského hlediska jsou pochopitelně zajímavé pouze ražby původní. Tedy ražby, vyhotovené od roku 1780 do roku 1858. V roce 1857 dal František Josef I. svolení k tomu, aby se mince začaly razit po celém světě – od Paříže až po Bombay. O několik měsíců později v roce 1858 ale zneplatnil jejich použití na území Rakouska-Uherska jako oficiálního obchodního platidla. Bylo to pochopitelné – takto velké množství mincí by devalvovalo měnu ve vlastním státě. Pouze do této doby se tedy dají Levantské Tolary datovat a rozpoznávat na typy a varianty, eventuálně se dá určit mincovna, ze které ražba pochází. Pozdější odražky (po roce 1858) jsou tedy již díky masovému a celosvětovému oficiálnímu rozšíření zcela nerozpoznatelné. I kdybyste tedy měli Levantský tolar vyražený v roce 1890, nikdy jej nijak nerozlišíte od tolaru z roku 2013, všechny prvky na minci jsou zcela shodné a taková mince má hodnotu pouze kovu a žádnou jinou.

Jak tedy poznáme tolar, který byl ražen do roku 1858, když má stejný rok 1780, stejný rub i líc i stejnou značku mincovny S.F.? Především v detailech. I když se na první pohled zdá, že mince jsou naprosto stejné, pokud je podrobíme detailnějšímu zkoumání zjistíme, že systém rozlišování je velice sofistikovaný.

Tolary se rozdělují celkem na 3 hlavní kategorie podle brože, kterou má MT na závoji. Tyto kategorie jsou dále velice rozvětvené, ale pro začátek si rozdělíme pouze to, jak rozpoznat starší a novou ražbu. Pokud je brož bez perel a značka za letopočtem je křížek s tečkami na obou stranách (·X·), případně je to kříž bez teček (X), jedná se o nejstarší typ mince, raženou mezi lety 1780-1800. Kulatá brož s perlami a s křížem se dvěma tečkami (·X·) označuje mince z let 1815-1840 a nakonec oválná brož s perlami a křížem se dvěma tečkami (·X·) označuje ražbu mezi lety 1840 – 1866.

broz bezP Levantský tolar Marie Teresienebo broz SP Levantský tolar Marie Teresienebobroz OV Levantský tolar Marie Teresiemaria theresa taler L Levantský tolar Marie TeresieX Levantský tolar Marie Teresie

Existují samozřejmě i pozdější ražby (1780-1800), které mají odlišné značky mincoven ve kterých se razily – EvS-IK (Praha), ST-SF (Miláno), AH-BS (Karlsburg), případně Gunzburg v upravené podobě S:F: atd. ale ty zde rozebírat nebudu, jelikož na nich je dle značky mincovny evidentní odkud pocházejí a že nejsou moderním odražkem.

…celý příspěvek včetně dalších obrázků je přístupný jen pro přihlášené uživatele. Přihlas se, nebo se nejdříve Registruj.

Robbie