Lov meteoritů
Robbie 12.4.2013 v sekci Hledání a nálezy, 9 060 zobrazení, 279 komentářů
Hledání železa může být někdy zábava. Své o tom vědí dva hledači meteoritů – Geoff a Steve. Již dlouhá léta se oba zabývají lovem kosmických kamenů s detektory kovů. V roce 2007 je napadlo kontaktovat producenty s nabídkou natočit o jejich hledání pořad. Ti se toho chytli a jejich seriál zaznamenal nečekaný úspěch. Nyní už běží třetí sezóna pořadu s názvem Meteorite Men.
Každý nález musí být pečlivě zaznamenán s zdokumentován a významnější kusy samozřejmě předány vědcům. Díky tomu se tak oba hledači dostali doslova do celého světa – od Polska, Ruska a Austrálie, až po hledání ve své domovině v USA. Jelikož před miliony let byla naše planeta většími, či menšími meteority doslova bombardována, hledat je v místech dopadů s moderními detektory kovů, není pro oba hledače žádným problémem.
V průběhu tisíciletí, staletí i v současnosti dopadaly drobnější meteority rovněž na území České Republiky viz. článek Meteority – historie a lov. Tyto meteority většinou explodovaly v atmosféře a jejich úlomky dopadly také na naše území. Jejich části dopadly do určité oblasti, ale zdaleka ne všechny byly nalezeny.
A jak je to s dopadem obrovských meteoritů do Evropy? Každý jistě zná, nebo už viděl zelené přírodní kapkovité sklo nazývající se Vltavín. Vltavíny vznikly při dopadu obřího meteoritu v oblasti dnešního Bavorska, před 14 miliony let. Meteorit měl průměr 1 kilometr a při dopadu na zemi vytvořil kráter o velikosti 24 kilometrů. Roztavené úlomky hornin i zbytky přidružených úlomků meteoritů se rozprskly do vzdálenosti až 250 kilometrů – díky tomu můžeme nacházet i na našem území v Čechách i na Moravě pozůstatky tohoto dopadu.
Pokud Vás hledání meteoritů zaujalo, ale nechce se Vám ještě do terénu, sledujte pořad Meteorite Men na Discovery Science a nechte se fascinovat co se dá všechno pod zemí ještě najít.
Poslední komentáře