Mikroskopické snímky nálezů
Redakce 24.1.2014 v sekci Mince a numismatika, 3 135 zobrazení, 157 komentářů
Mikroskopie ve spojení s vhodným snímacím zařízením může pomoci vytvořit krásné fotografie detailů nálezů. Mikroskopické snímkování nachází využití snad všude, ale nejblíže naší oblasti je to zejména využití v archeologii.
Kvalita a výsledný vzhled snímků závisí na optice použitého mikroskopu / makroskopu / stereomikroskopu, na kvalitě a rozlišení snímacího zařízení, ale také ve velké míře na vhodném nasvětlení. Právě vhodným nasvětlením lze velmi dobře zvýraznit určité rysy detailu nálezu nebo měnit plastičnost snímků. U našeho experimentu jsme použili makroskop s jednoduchou kamerkou s rozlišením 640 x 480 px a nasvětlovací diodový prstenec. Tento segmentový nasvětlovací prvek nám dovolil měnit směr osvětlení. Můžeme snímaný prvek nasvítit ze všech stran nejednou, nebo zvolit jen některé z diod a tím určit směr a sílu nasvětlení. Kamerka je velice obyčejná, ale jde vidět, že nám pro základní smínky stačí.
K tomuto nyní uvádíme připravené ukázky. Na prvním snímku můžete vidět detail mince (parvus Zikmund Lucemburský) s všesměrovým osvětlením. Žádný ze snímků nebyl nijak počítačově upraven, jsou tedy v surovém stavu.
Další snímek ukazuje shodný detail, pokud použijeme osvětlení několika diodami zprava. Lze vidět, že se sice ztratily určité detaily, ale velice výrazně narostla plasticita snímku.
v další části už jsou čistě ukázky dalších nasnímaných detailů.
Parvus Zikmund Lucemburský
Kruhový výsek mince nejdříve s všesměrovým nasvětlením. U dalších tří snímků byly voleny
Zkamenělina Amonit (hlavonožec, 250 až 65 milionu let starý)
Říman
Podobné i mnohem kvalitnější snímky svých nálezů nebo sbírkových kusů si můžete pořídit sami. Stačí k tomu fotoaparát vybavený kvalitním makroobjektivem, stativ a obdobný nasvětlovací systém.
Poznámka: článek jsme doplnili o náhled mikrosnímkovaných nálezů v běžné velikosti.
Poslední komentáře