Mikroskopické snímky nálezů

24.1.2014 v sekci Mince a numismatika, 2 553 zobrazení, 157 komentářů

Mikroskopie ve spojení s vhodným snímacím zařízením může pomoci vytvořit krásné fotografie detailů nálezů. Mikroskopické snímkování nachází využití snad všude, ale nejblíže naší oblasti je to zejména využití v archeologii.

objekty 300x240 Mikroskopické snímky nálezůKvalita a výsledný vzhled snímků závisí na optice použitého mikroskopu / makroskopu / stereomikroskopu, na kvalitě a rozlišení snímacího zařízení, ale také ve velké míře na vhodném nasvětlení. Právě vhodným nasvětlením lze velmi dobře zvýraznit určité rysy detailu nálezu nebo měnit plastičnost snímků. U našeho experimentu jsme použili makroskop s jednoduchou kamerkou s rozlišením 640 x 480 px a nasvětlovací diodový prstenec. Tento segmentový nasvětlovací prvek nám dovolil měnit směr osvětlení. Můžeme snímaný prvek nasvítit ze všech stran nejednou, nebo zvolit jen některé z diod a tím určit směr a sílu nasvětlení. Kamerka je velice obyčejná, ale jde vidět, že nám pro základní smínky stačí.

K tomuto nyní uvádíme připravené ukázky. Na prvním snímku můžete vidět detail mince (parvus Zikmund Lucemburský) s všesměrovým osvětlením. Žádný ze snímků nebyl nijak počítačově upraven, jsou tedy v surovém stavu.

8 Mikroskopické snímky nálezů

Další snímek ukazuje shodný detail, pokud použijeme osvětlení několika diodami zprava. Lze vidět, že se sice ztratily určité detaily, ale velice výrazně narostla plasticita snímku.

9 Mikroskopické snímky nálezů

v další části už jsou čistě ukázky dalších nasnímaných detailů.

Parvus Zikmund Lucemburský

Kruhový výsek mince nejdříve s všesměrovým nasvětlením. U dalších tří snímků byly voleny

26vse Mikroskopické snímky nálezů

24 Mikroskopické snímky nálezů 25 Mikroskopické snímky nálezů

Zkamenělina Amonit (hlavonožec, 250 až 65 milionu let starý)

mvse Mikroskopické snímky nálezů

m5 Mikroskopické snímky nálezů m6 Mikroskopické snímky nálezů

Říman

7 Mikroskopické snímky nálezů

4 Mikroskopické snímky nálezů 6 Mikroskopické snímky nálezů

Podobné i mnohem kvalitnější snímky svých nálezů nebo sbírkových kusů si můžete pořídit sami. Stačí k tomu fotoaparát vybavený kvalitním makroobjektivem, stativ a obdobný nasvětlovací systém.

Poznámka: článek jsme doplnili o náhled mikrosnímkovaných nálezů v běžné velikosti.