Minelab X-Terra 705 a 705 Gold Pack
Redakce 31.8.2013 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 7 300 zobrazení, 228 komentářů
Když jsem si vybíral svůj další detektor, očekával jsem od něj něco více. Více funkcí, více možností, větší variabilitu. Nicméně detektory dražší se mi zdály zbytečně složité a detektory levné zase moc jednoduché. Kde tedy zakotvit? U zlaté střední cesty. Minelab je vynikající značka, mnoho nových uživatelů ale odrazuje jejich složitější nastavování, než jsou zvyklí třeba u Garretta. Ale to nastavování není jen tak pro nic za nic. Je to proto, abyste získali nejen vynikající výsledky z hledání, ale také pro Váš vlastní komfort. Představte si, že si můžete detektor plně přizpůsobit podle svých představ – to je Minelab. A to je vlastně to, oč výrobce usiluje. Moderní technika jde ruku v ruce s osvědčenými technologiemi. Možnost vybrat si druhy tónů a upravovat si hlasitost, rozsvítit si displej v noci, nebo ve špatně viditelných podmínkách, vyměňovat si sondy s různou citlivostí podle lokality a podle situace, přizpůsobit si a odladit si detektor podle místa kde hledám, vybrat si mezi hledacími režimy. Ano, tohle bylo přesně to, co jsem očekával, když jsem se rozhodl koupit X-Terru. Detektor se dodává ve dvou provedeních – X-Terra a X-Terra GOLD PACK. Ve verzi GP místo standardní 26cm eliptické (7.5Khz) DD cívky je úzká (18.75Khz) 25x15cm cívka.
Konstrukce a provedení detektoru
Pokud se podíváme na dílenské zpracování, budeme hovořit o velice kvalitně vyrobeném detektoru od začátku až dokonce. Můžu vyjmenovat několik známých značek, které ani zdaleka nejsou tak dobře zpracované. Detektor se dá perfektně rozložit na několik malých dílů, takže určitě nemusíte mít starosti s transportem například v běžném batohu a detektor si na místě hledání zase složit. Loketní opěrka se dá přizpůsobit délce paže a můžete si ji posunout nahoru, či dolů, posuvník má celkem 3 polohy.
Displej
Co se to vlastně všechno zobrazuje na displeji? Především nás zaujmou velké číslice. To je jeden z hlavních údajů, který nás bude zajímat – tedy alespoň v začátcích.
Jde o vodivostní číslo předmětu. U větších předmětů, tak můžete po určité praxi říct o který předmět pod cívkou se zhruba jedná. Z některých příkladů tady například uvedu vodivostní číslo 33/36 – to mají drobné měděné mince, či jiné měděné a bronzové předměty. Zlatý prstýnek je například 24/26 a velké stříbrné mince se blíží ke 40. Ale zdůraňuji – jde o vodivost. Tedy – pokud předmět bude např. Drobná středověká stříbrná mince o průměru 5mm, vodivost této drobné mince bude velmi malá – např. 4/6. Jedná se sice o stříbro, ale na druhou stranu je předmět velice drobný. Záporné hodnoty např. -10 označují železo.
Na spodním řádku je 28 segmentů (dílků). Zde volíme míru diskriminace železa – pro standardní nastavení diskriminace můžeme využít 4 přednastavené módy. A nyní pojedeme po směru hodinových ručiček. Vlevo se nám zobrazuje, který diskriminační režim vidíme (1 až 4), dále ukazatel stavu baterie, ikonka osvětlení displeje, za ní je ještě ikonka sluchátek (zobrazuje se pouze pokud máme zapojeny sluchátka). Ikonka mince / krumpáčku nám ukazuje, který hledací mód máme navolen a nakonec v pravo je ukazatel přibližné hloubky uložení předmětu pod cívkou.
Ovládací prvky
Tlačítka si shrneme opět po směru hodinových ručiček. Tlačítko zapnutí je vlevo. Vpravo je osvětlení displeje. Tlačítko s vlnovkou, které je umístěné dole se používá v momentě, kdy odladíte půdní vliv (ground balance) a dále chcete, aby se detektor přizpůsoboval a odlaďoval automaticky pro půdní pomínky, když například přejdete z pole do lesa. Tlačítko s cívkou je již zmíněný ground balance, nad ním je potvrzovací tlačítko. Uprostřed najdeme menu (knížka) a + a – pro nastavení (zvuku, dosahu, atd.). Dole je tlačítko pro návrat do hledacího režimu z menu a zároveň slouží v hledacím režimu jako Pinpoint. Vlevo je tlačítko s čísly (1,2,3,4) – to jsou přednastavené diskriminační módy. Tlačítko AM je rychlý přepínač do ALL METAL režimu a nakonec tlačítko COINS / PROSPECTING (vysvětlím dále).
Funkce a vlastnosti detektoru
V čem se vlastně 705tka liší od předešlých modelů 305 a 505? Především v přidaných funkcích. Konkrétně jsou to funkce jako Prospecting mód (vysvětlím dále), dalším je tlačítko automatického odlaďování půdního vlivu, podrobnější identifikace kovů, podsvětlený displej a více přednastavených hledacích režimů. To, co nás hlavně zajímá je prospecting mód. Ten oceníte především ve verzi X-Terra Gold Pack. Gold Pack je vlastně klasická X-Terra s tím rozdílem, že balení místo klasické sondy obsahuje úzkou sondu na vysoké frekvenci 18.75 Khz. Tím vlastně získáváte detektor s vysokou citlivostí na drobné drahé kovy – úlomky zlata a stříbra, či dokonce přírodní zlato. S úzkou sondou můžete předmět perfektně zaměřit a dá se s ní hledat i v běžných podmínkách, např. na poli, v lese a pod. Prostě všude tam, kde chcete sbírat drobotinky, nebo se chcete k pěknému cíli prokličkovat mezi množstvím železného šrotu.
Universálnost
Zde se dostáváme k tomu nejlepšímu, co nám vlastně může X-Terra nabídnout. A to je výměna cívek a tím pádem i případná změna frekvence detektoru. Minelab i Coiltek cívky využívají integrovanou technologii V-FLEX, tedy že si můžete cívky libovolně měnit za cívku s jinou frekvencí.
Tímto se Vám vlastně dostává do ruky ultimátní nástroj, kde si detektor můžete plně přizpůsobit k dané lokalitě. Chcete proluxovat rychle pole a vysbírat mince? Použijte cívku 33cm Coiltek 7.5Khz. Chcete hledat militarie a dostávat se do velkých hloubek? Použijte cívku Coiltek s frekvencí 3 Khz. Chcete hledat drobné šperky? Použijte úzkou cívku 15cm Minelab 18.75 Khz na povrchové hledání a nebo naopak velkou cívku 38cm Coiltek, nebo NEL STORM u kterých dosáhnete jak do hloubky, tak zároveň získáte velkou citlivost na drobnosti. Toto je variabilita X-Terry 705. V kombinaci s Prospecting módem pak můžete dosáhnout toužených výsledků ještě více a dostávat se do nevídaných hloubek v případě použití velké 33cm sondy. Bez problém tak můžete v případě větších předmětů (přilby, hrnce a pod.) dosáhnout třeba metr a více. Nejlepší na tom tedy je, že vlastně získáte několik detektorů v jednom a stane se z Vás vždy specialista na dané vyhledávání. Ať už hledáte na břehu jezera, nebo v lese, či na poli, vždycky si detektor můžete přizpůsobit podle své potřeby.
Tónová odezva
Na detektoru X-Terra 705 si můžete zvolit tóny. Tuto funkci z praktického hlediska nabízí pouze detektory značky Minelab u detektoru střední kategorie, mezi které Terrka patří. Tak tedy – můžete si zvolit, zda chcete 2, 3, 4 nebo 28 tónů. Proč 28? Protože máme na displeji 28 segmentů (viz. odstavec “displej”) a každý segment má tedy svůj vlastní specifický tón. Já nejraději hledám v tomto režimu, jelikož mě osobně to přijde jako jedna z nepokročilejších a nejvychytanějších funkcí tohoto detektoru. Pokud zvolíte 2 tóny, tak dostanete pouze odezvu hluboký tón (železo) a vysoký tón (barevné kovy) a stejně podobně je to u 3 a 4 tónů – prostě, můžete si vybrat, co Vám vyhovuje nejvíce. Minelab nám tedy dává možnost být opravdu jedineční.
Diskriminace a hledací režimy
Z diskriminačních režimů já osobně volím nejmenší nastavení (režim č. 4), abych si zachoval citlivost i na ty nejdrobnější předměty. Železo se vždy zobrazuje v záporných hodnotách (-00), takže pro běžné hledání není potřeba diskriminaci nastavovat do plusu. Jak jsem již psal předtím – totiž i drobné stříbrné středověké mince (0.5cm) mají velice malou vodivost a mohou se zobrazovat s vodivostím číslem 4-6 (tedy těsně nad železem) i když běžná stříbrná mince má vodivost třeba 40. V takových případech je tedy dobré využít to, kvůli čemu si vlastně kupujeme X-Terru. A to je tzv. PROSPECTING mód. Toto je statický bezpohybový režim, který má vynikající hloubkové výsledky. Hlavně se používá pro hledání drobností s 18.75Khz cívkou – v Austrálii a vůbec napříč celým světem s v tomto módu hledači hledají především zlato, u nás se využívá pro hledání zejména drobných mincí, šperků a relikvií. Prospecting mód nezobrazuje číslice, ani segmenty jako COINS mód a nemá ani multitón. Tón je jeden, statický, u kterého se dá upravit hloubka, či výška tónu. V Prospectingu se ze praktického hlediska volít pouze míra diskriminace. Železo se v prospectingu tzv. “vynechává”, tedy že slyšíte pouze okraj tónu. Pokud je předmět z barevného kovu, tón je vysoký.
Odladění a hledání
Každá lokalita má specifické vlastnosti. Vlhká písčitá půda v lese, suchá pevná půda na poli. To jsou podmínky, kterým je potřeba detektor přizpůsobit. U levnějších detektorů toto nelze. Detektory v nižších cenových kategoriích hledají všude stejně, protože mají továrně přednastavené odladění. Detektory střední a vyšší třídy jako je právě X-Terra, se dá těmto podmínkám plně přizpůsobit. Když přijdete na lokalitu stačí zmáčkout tlačítko sondy a následně tlačítko krumáčku/mince. Spustí se odlaďovací režim, kdy je potřeba s cívkou vertikálně pohybovat nahoru a dolů. Na displeji vidíte osu, která se postupně zaplňuje. Až bude detektor za pár vteřit odladěn, osa doběhne do konce a detektor dá potvrzovací tón. Pokud si nic jiného přizpůsobovat nechcete, nemusíte, není to nezbytně nutné. Nyní můžete začít hledat. Když nechcete detektor odlaďovat pokaždé, když přejdete např. z lesa na pole, stačí stisknout tlačítko automatického přizpůsobování (tlačítko vlnky). Vaše nastavení a preference se ukládají do paměti detektoru! Když tedy detektor vypnete a následující den přijdete na tu stejnou lokalitu znova a detektor zapnete, předchozí nastavení zůstávají stejná.
Sondy a zaměření
X-Terru jsem zakoupil ve verzi Gold Pack s úzkou sondou (25x15cm) s frekvencí 18.75Khz. Později jsem pořídil i všechny ostatní možné sondy, které jsou na trhu dostupné. Každé mají trochu jiné vlasnosti. Výměnou sondy docílíme toho, že získáme prakticky úplně jiný detektor, vhodný pro všechny možné podmínky.
Sonda DD Minelab 25x15cm 18.75Khz (základní)
Vhodná díky vysoké frekvenci zejména pro hledání drobností. Hloubka je přímo úměrná velikosti sondy, tedy se dostanete max. do 25cm, to je ale naprosto vyhovující pro účely této sondy – je určena především pro povrchové hledání drobných předmětů.
Sonda DD Minelab 26cm 7.5 Khz (základní)
Standardní universální sonda na střední frekvenci, pro běžné hledání.
Sonda DD Coiltek 33cm 7.5 Khz (hloubková)
Vynikající značková sonda Coiltek s integrovanou technologií V-FLEX, která se tedy chová jako originální cívka – netrpí tedy falešnými prozvuky, ani podobnými nešvary. Firma Coiltek je dceřiná společnost Minelabu, která vyrábí doplňky pouze pro detektory Minelab. Sonda je velmi lehká, nárůst hloubky je v případě coiltek sondy až 30%. U menších předmětů je to cca. 5-10cm u větších předmětů (např. vojenská přilba) i několik desítek cm oproti standardní sondě. Pokryje tedy nejen větší plochu, ale i dostanete se i do větších hloubek.
Sonda DD NEL Tornado 33cm 18.75 Khz (hloubková)
NEL je doplňková sonda, levnější alternativa oproti Coiltek sondě. Má vysokou frekvenci a velký průměr – to zajišťuje hlubší průnik půdou, velké pokrytí a zároveň vysokou citlivost.
Závěrem
Pokud chcete hledat, stačí vzít X-Terru, přijít na lokalitu, odladit půdní vliv a můžete začít. Je to věc, kterou zvládne i nováček. S doplňkovými cívkami získáte ultimátní nástroj, který v této kategorii prakticky nemá konkurenci. I přes velké množství doplňkových funkcí není X-Terra složitým detektorem na pochopení, či ovládání. Teď už víte, na které tlačítko máte sáhnout, když potřebujete nastavit něco navíc. U X-Terry, stejně jako u ostatních detektorů potřebujete k úspěšnému hledání zvolit pouze základní 3 funkce – odladění, citlivost a diskriminace. Další věci jako podsvětlení, zvuky, módy, režimy a výměnné civky – jsou záruky toho, že na dlouho, (minimálně na několik let) budete mít o zábavu s tímto strojem postaráno a vždy přijdete na něco jiného, jak si detektor upravit a přizpůsobit tak, abyste byli mistři v hledání.
Přímo tento recenzovaný detektor lze zakoupit u nás v obchodě spolu s hloubkovou sondou Coiltek za skvělou cenu:
http://www.profidetektory.cz/detektory-kovu-minelab/756-detektor-minelab-x-terra-705.html
Recenzi pro nás připravil @robbie. Tímto mu za všechny děkujeme.
Poslední komentáře