Avatar profilu Robbie

Muž našel v lese džbán plný stříbrňáků z doby Václava IV.

14.1.2017 v sekci Archeologie, Detektory kovů a příslušenství, 3 380 zobrazení, 281 komentářů

Zase tady máme jednu “procházku lesem”, kde divočáci vyryli poklad a náhodný chodec si toho všiml. Proč stále musíme lhát do médií, že všechny významné poklady z posledních let nebyly nalezeny právě s detektorem kovů? Proč tomu tak je? Protože podle zákona by jinak neměl nárok na nálezné… opět rád otevřu diskusi pod článkem icon smile Muž našel v lese džbán plný stříbrňáků z doby Václava IV.

Muž našel v lese džbán plný stříbrňáků z doby Václava IV. Kdosi ho tam ukryl před husity

Procházka lesem přináší své plody nejen ve formě zdraví. Když budete mít štěstí, naleznete i stříbrný poklad. Přesně to se koncem prosince podařilo Petru Hudci při procházce v lese na Rokycansku. Poklad si ovšem nepřivlastnil a přenechal ho muzejníkům. Nyní mu náleží deset procent z historické ceny nálezu. A ta je podle odborníků mimořádná.

Vzácný poklad našel Petr Hudec poblíž lesní cesty. V místě, které bylo zryté od divokých prasat, zahlédl blýskat se pár mincí. Nemeškal a přivolal kamaráda, o kterém věděl, že spolupracuje s plzeňským Západočeským muzeem. Na místo pak dorazila skupina archeologů a vypátrala keramickou nádobu s 521 stříbrnými mincemi. Nebyla zakopaná v zemi, ale ukrytá pod hromadou kamení, proto přilákala divočáky.

“Jednalo se o 519 pražských grošů a dvě drobné mince, snad haléře,” informovala tisková mluvčí muzea Romana Němečková. Bližší podrobnosti se ukáží až po odborném ošetření mincí. „Předběžně se zdá, že většinu z nich tvoří pražské groše Václava IV., který vládl v letech 1378 1419. Nelze zcela vyloučit ani přítomnost ražeb jeho otce Karla IV., jenž panoval v období 1346 1378,” doplnila Němečková. Upozornila také, že v nádobě byl částečně dochovaný měšec z hrubé tkaniny, do kterého byly mince uloženy. 15975194 1319084251446449 4642912582986724529 o Muž našel v lese džbán plný stříbrňáků z doby Václava IV.

Tak takhle vypadá poklad, odborně řečeno depot. V keramickém džbánu bylo nalezeno celkem 519 mincí. Pravděpodobně se jedná o stříbrné pražské groše Václava IV. a dvě drobné mince.

 

Hodnota těchto mincí byla v 15. století značná. „520 grošů je osm a půl kopy groše. A za to už se dal koupit nějaký hodně malý domek na předměstí Rokycan nebo nějaký malý stateček na venkově. Jedna kráva stála 24 až 48 grošů, takže za tohle se dalo koupit 12, 15 krav čili stádo,“ upozornil numismatik Miroslav Hus.

Takové slušné jmění mohl vlastnit nějaký bohatší sedlák z okolí a v lese je patrně ukryl z obav před husitskými vojsky. „Prchal a asi přišel o život. Jinak by se pro peníze určitě vrátil,“ naznačil ředitel Západočeského muzea František Frýda. Stanovení přesnější doby uschování peněz bude ale jasné až po kompletním posouzení jednotlivých ražeb numismatikem. Mince zatím procházejí čistícím procesem, který potrvá do konce jara.

zdroj: extrastory.cz