Avatar profilu Robbie

Ornitologické kroužky aneb co s nimi

13.6.2017 v sekci Hledání a nálezy, 9 340 zobrazení, 3 komentářů

Jistě se už skoro každý z Vás setkal s nálezem kroužků s čísly a to ať už těch barevných, nebo hliníkových. Dost lidí se mě i ptalo co se s nimi dá vlastně dělat, nebo jestli k něčemu jsou. Pokud jste nějaký našli – určitě jej nazahazujte. Jedná o důležitou informaci, kterou můžete přispět k prospěchu vědy. Na internetu a v minulosti byly zveřejněny internetové odkazy a adresy, které již v současné době nejsou funkční, ale ve vyhledávačích se stále objevují na prvních místech. V tomto článku bych tedy chtěl uvést aktualizované informace o tom, jak s kroužky správně naložit. Na konci článku pak najdete, jak to vypadá, když se vše správně podaří.

krouzky Ornitologické kroužky aneb co s nimi

Něco o kroužcích:

Na kroužcích je vyraženo evidenční číslo, které nám prozradí, kde a kdy byl pták kroužkován. Průměry kroužků jsou od 1.9 mm (drobné ptactvo) po 2,6 cm (labuť, orel). První písmeno označuje vždy vnitřní průměr kroužku, tedy např. N = 2.8mm a T = 2.5mm a tyto kroužky se dají použít třeba pro Sýkorky. Dalším údajem je, kam se mají posílat nalezené kroužky, v našem případě je to Národní muzeum Praha. Poslední, ale nejdůležitější údaj je evidenční číslo konkrétního jedince. Kroužky jsou vždy z hliníku u běžného ptactva a u vodního ptactva jsou kroužky z nerezu.

Kroužky “Národní muzeum Praha”:

krouzekB 150x150 Ornitologické kroužky aneb co s nimi

Na moderních kroužcích z posledních let, je již vyznačená mezinárodní internetová adresa, pokud by kroužek našel například někdo ze zahraničí. Adresa je www.ring.ac, která je dostupná v mnoha jazycích. Pokud jste však kroužky našli u nás, kontaktujte přímo kroužkovací stanici Národní muzeum Praha na adrese: krouzkovaci_stanice@nm.cz

Co je potřeba?

Po nálezu kroužku je nutné znát GPS pozici. Pokud nemáte GPS, zapamatujte si místo nálezu a doma můžete využít www.mapy.cz a když místo označíte jako bod zájmu, zobrazí se Vám i GPS pozice. Dalším důležitým údajem je datum nálezu, protože se vypočítává, čas uplynulý od kroužkování.

Jak správně vypadá odeslaná informace?

Číslo kroužku: E20591 (Národní muzeum Praha)

GPS pozice: 51.6415311N, 16.4345364E

Datum nálezu: 31.12.2014

Může se Vám samozřejmě stát, že najdete kroužek jiného státu (např. British Museum London a pod.), v tom případě využijte již zmiňovanou adresu www.ring.ac

Barevné kroužky chovatelské:

krouzky bar 150x150 Ornitologické kroužky aneb co s nimi

Chtěl jsem barevné kroužky trochu rozebírat, ale vše je přehledně popsáno na této internetové adrese, takže jen zveřejním odkaz:

http://www.kotrlak.estranky.cz/clanky/zaletli-holubi_-hledani-holubu/cislo.krouzku.holuba.html

Jak vypadá zpětná vazba:

Po odeslání dat mnou posledně nalezených kroužků Národního Muzea jsem si zažádal o zpětnou informaci o ptácích, kterým kroužky patřily. Zajímalo mě to z čiště zájmového hlediska a nutno podotknout, že mě tato infromace potěšila, protože jsem se dozvěděl o tom, kde se ptáci kroužkovali a jak daleko od domova se kroužky našly. Poštolka byla ještě mládě (Pullus). Obrázky už jsem si samozřejmě vyhledal sám. Tak kdo chce a komu to není jedno, neváhejte přispět k dobré věci a příště až kroužek najdete, tak budete už vědět co s ním dělat icon wink Ornitologické kroužky aneb co s nimi Jsou to přeci jen krásní opeřenci.

PRAHA E 20591 300x211 Ornitologické kroužky aneb co s nimiPRAHA D 214093 300x211 Ornitologické kroužky aneb co s nimi

falco 300x198 Ornitologické kroužky aneb co s nimiassio1 300x198 Ornitologické kroužky aneb co s nimi

Robbie  wpml good Ornitologické kroužky aneb co s nimi