Avatar profilu Robbie

Poklady posledních let: “Poklad z Trutnova”

11.3.2013 v sekci Nalezené poklady, Poklady a záhady, 4 863 zobrazení, 293 komentářů

Poctivý nálezce

Miroslav Steidler z Úpice na Trutnovsku nalezl v únoru 2012 poklad a dostane za něj odměnu. Nahlásil totiž nález 375 drobných mincí ze 17. a 18. století. Od hradeckého kraje nálezce dostane desetinu. Znalecký posudek, podle kterého mají mince hodnotu 225 tisíc korun, vypracovali odborníci z pražského Národního muzea. Poctivý nálezce tak dostane 22,5 tisíce korun. „Pan Steidler ihned po nálezu stříbrných mincí kontaktoval odborníky. Podařilo se mu tak zajistit pro další generace památku, která má velkou kulturní a historickou hodnotu.

0508 Poklady posledních let: Poklad z Trutnova

Sedlácký poklad

“Jsou to drobné sedlácké peníze. Byly ukryté kolem roku 1740, což zřejmě souvisí s první vlnou prusko-rakouských válek na počátku vlády Marie Terezie,” řekl numismatik. Největší procento tvoří slezské mince, hlavně grešle z období vlády Leopolda I.(1657-1705) Kromě Slezska je v pokladu zastoupeno i Dolní Rakousko a území Německa, ražeb z Čech a Moravy je mezi mincemi jen velice málo. Velký počet drobných mincí si podle něj do země mohl ukrýt nejspíš někdo z místních lidí, pravděpodobně sedlák.

“Je to poslední horizont, kdy se početněji setkáváme s mincovními nálezy ukládanými do země, protože právě za Marie Terezie se rozvíjel bankovní systém a lidé začali ukládat peníze do bank,” vysvětlil Jiří Militký. Poklad rozšíří sbírku Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Zdroj: Novinky, iDnes

Robbie ml Poklady posledních let: Poklad z Trutnova wpml good Poklady posledních let: Poklad z Trutnova