Polovojenské organizace Třetí říše: část 1. NSKK

4.5.2014 v sekci Militárie, 5 868 zobrazení, 227 komentářů

NSKK

Místo služby v Říšské pracovní službě mohl mladý muž (ženám byly doporučovány „činnosti pro ně vhodně „) buď vstoupit do nacistické strany, SA, SS, nebo do Národně socialistického motoristického sboru (NDKK – Nationalsozialistische Kraftfahrkorps) či Národně socialistického leteckého sboru (NSFK – Nationalsozialistische Fliegerkorps). NSKK byla založena v roce 1931 s myšlenkou zaopatřit pro SA přepravce a spolehlivé řidiče. Sbor přežil „noc dlouhých nožů“ a po roce 1933 se soustředil na výcvik vojenských řidičů. Jako součást strany měl NSKK své vlastní územní organizace, jež byly rozděleny na „motoristiccké nadskupiny“ (Motorobergruppen) a dále na motoristické skupiny (Motogruppen). Po vypuknutí války měl NSKK tři úkoly. Organizoval předvojenský výcvik v motoristické sekci Hitlerovy mládeže, zajišťoval pomocné transporty v zázemí na podporu branné moci a pro armádu školil tankové posádky. Ke konci války si NSKK vzal na starost výcvik členu domobrany (Volkssturm), která se začala formovat v roce 1944.

Původně nosili příslušníci NSKK olivově zelenou blůzu, černé jezdecké kalhoty, hnědou košili hořčicové barvy a černou vázanku. Jejich příbuznost s SA byla zdůrazněna olivově zeleno čepicí podle vzoru SA, která měla černé dýnko. Černý kosočtverec na předloktí levého rukávu měl motiv bílého kola a na nadloktí povinnou rukávovou pásku s hákovým křížem. Hodnost byla na výložce na límci a černý kožený opasek měl náprsní řemen. Přilby z černé kůže patřily k vybavení motocyklistů a řidičů. Příslušníci NSKK nosili dýky SA, které však měly hnědý jílec a pochvu z černého kovu.

Po vypuknutí války NSKK racionalizoval svůj stejnokroj a muži nosili olivově zelenou blůzu s hnědým límcem v barvě, která se opakovala na okolku čepice. Hodnost byla vyznačena na zavřeném límci. Charakteristická orlice NSKK s hákovým křížem (státní emblém) se objevila na čepici a na nadloktí rukávu. Kromě orlice a hákového kříže byl součástí emblému ještě věnec se stuhou s písmeny NSKK. Tento odznak se opakoval na přezce důstojnického opasku a na přezkách mužstva, které také nosilo kosočtverec NSKK na předloktí rukávu. Když se válka více rozhořela, NSKK zformoval Letecký dopravní pluk, který se staral o přepravu mužů i výzbroje. Příslušníci tohoto pluku nosili stejnokroje v barvě a střihu vojenského letectva (Luftwaffe), měli však černé polní čepice s orlicí NSKK nalevo a rovněž na rukávě měli kosočtverec. Na manžetě byla páska s číslem a nadpisem: „1. NSKK Transport Regiment Luftwaffe“.

20140504 202230 Polovojenské organizace Třetí říše: část 1. NSKK

helma NSKK 300x224 Polovojenské organizace Třetí říše: část 1. NSKKpřeska NSKK 300x225 Polovojenské organizace Třetí říše: část 1. NSKK

Zdroj: vlastní sbírka autora a kniha Nacistické realie od E.W.W. Fowlera

Miky V-2