Potopená loď láká lovce pokladů

20.3.2014 v sekci Nalezené poklady, Poklady a záhady, 8 324 zobrazení, 240 komentářů

“Dálkově řízené ponorné plavidlo Nemo rozvířilo oblak sedimentu a chystalo se přistát. Náhle se na obrazovce objevil blok 50 zlatých cihel.” Tak nějak si jedinečný zážitek pamatuje vedoucí technický inženýr Mike Milosh, který v osmdesátých letech s ostatními výzkumníky vedl průzkum potopené lodi ležící dva tisíce mil pod nimi.

3798 3 21 dt0111 shipwreck 01 1024x748 Potopená loď láká lovce pokladů

Odkrývání nákladu “Titaniku 19. století” potopeného bouří bylo pro mnohé silným zážitkem.

Slavný paník S.S. Central America dlouhý 85 m, známý taky jako “Loď ze zlata”, postihla bouře na konci americké zlaté horečky v září roku 1857. Ta jej nemilosrdně potopila u pobřeží South Carolina. Na palubě zrovna vezl zhruba 580 pasažérů a 14 000 kg zlata ve formě zlatých cihel, slitků a čerstvě ražených mincí. Často je nazýván i jako “Titanik 19. století”. Loď čekala na své objevení více než století. Umožnila to až moderní technika a roky hledání a trpělivosti.

Dosud z něj bylo vytaženo bohatství za více než 40 milionů dolarů. Právě další měsíc se pokusí skupina výzkumníků po více než dvou desítkách let dostat zpět k troskám dolů, aby se pokusila získat zbývající poklad. Ten se odhaduje na celkovou sumu 100 milionů dolarů.

Wreck of the Central America Potopená loď láká lovce pokladů

Ilustrace s bouří soupeřící lodi S.S.Central Amarica

SSCAoceancrop Potopená loď láká lovce pokladů

Skupina mincí, které se ve vraku lodi zatím nalezly

GoldIngots Potopená loď láká lovce pokladů

Obrovský zlatý poklad nesený lodí z ní učinil legendu

Po vytažení vrak lodi a nalezený poklad čekaly jen těžkosti. Nároky na zlato se si začla dělat nejen společnost, která se o nalezení zasloužila a investovala do mise více než 10 mil. dolarů, ale také bankovní a pojistné společnosti, které s údálostí shledaly vlastní historickou souvislost. Od svého nalezení se až do posledních let táhne řada soudních sporů. Zbývající část vraku se také setkává s nájezdem lovců pokladů. Vše se ale obrací k lepšímu a na další misi zabývající se vytažením zbývající části, která má být zpřístupněna veřejnosti, se již připravují vědci s nejnovější technikou. Loď má určitě ještě co ukázat.

Zdroj: amergold.com, newsweek.com, longbeachexpo.com