Příběh jedné ID známky z WWI
Robbie 19.1.2015 v sekci Hledačův blog, 3 920 zobrazení, 238 komentářů
Tento příběh nám poslal kolega Krokohot: Srdečně zdravím kolegové. Tuto známku jsem kopnul v březnu roku 2012. Dohledal jsem vnučku toho vojáka, měl jsem ještě slíbené fotky, ale stará paní si již nevzpoměla, zda je ještě mají nebo ne. Bohužel letos v březnu zemřela. Posílám kousek svého psaní a poté opis ze zdroje o IR 81/ IV který byl v Jihlavě. Opis je ze zdroje od Zdeňka Jaroše – Vojáci , války, a Jihlava v letech 1741-1936. Ten voják byl ze sousední obce, na pomníku je jeho jméno – Havelka Josef. Jeho bratr Antonín Havelka padl do Ruského zajetí a vrátil se až v roce 1921.
Prostřelená známka vojáka z WWI. Tuto prostřelenou známku jsem vykopal na jedné louce (dříve pole) v březnu roku 2012. Uvnitř jsem zahlédl nějaký lístek, známku jsem zabalil do sáčku a dovezl svému synovi. Ten opatrně skoro 3 hod. rozdělával ty dva lístky, které se nacházely uvnitř aby je nepoškodil ještě více, než kulka či střepina, která známkou i tělem proletěla. Vše bylo mokré a vodou slepené. Podařilo se a syn vše porovnal a usušil potom mi zavolal a já to vyfotil. Z lístku se dalo vše přečíst. Voják se jmenoval Josef Havelka, nar. 1892 a bydlel v sousední obci v okr. Mor Krumlov. Byl odveden v r. 1913 ve svých 20. letech. Dále je psáno, že sloužil u 81. pluku / IV prapor, je tam i záznam o očkování v r. 1916 na neštovice, tyfus, choleru. V té době tedy ještě žil. Po jeho smrti někdo dovezl rodině pozůstalost vojáka i s touto známkou. Pátral jsem po někom z rodiny a podařilo s mi promluvit s vnučkou bratra po zemřelém vojákovi. Bratr se jmenoval Antonín Havelka a také bojoval ve stejné rotě. Měl bohu dík více štěstí. Padl totiž na frontě do ruského zajetí a vrátil se domů až v roce 1921. Potom se oženil, přestěhoval do jiného domu. Po smrti rodičů byl dům prodán a nový majitel asi jak se dříve dělávalo, vše co nešlo spálit. tak hodil do hnoje a vyvezl na pole kde se to zaoralo. Syn mi sehnal odkaz na stránky o 81. pluku a IV. praporu, tak nyní píši podle zdroje informací .
Zdeňek Jaroš Vojáci ,válka a Jihlava v letech 1741-1939 . Historie IR 81 (Infaterieregiment Freiher von Waldstatten Nr 81) vytvořený v roce 1883. Doplňovací odvod IGLAU (Jihlava) IR81/I,II, III, prapor v sestavě 7. pěší brigády,4 pěší divize (II. armádní zbor) pluk určený pro frontu v Haliči proti Rusku. IR 81/ IV prapor v sestavě 6. horské brigády 18. pěší divize XVI. armádní zbor-prapor určený pro frontu v bosně a Hercegovině proti Srbsku. Světová válka . 1.8.1914 se Jihlava díky mobilizaci záložníků proměnila ve veliký vojenský tábor .Záložníci doplnili počty praporů pěšího pluku č. 81 a II. praporu zeměbranného pluku č. 14 na válečné stavy, kromě IV. praporu který se s velitelm mjr.Victorem Budinerem nacházel v Bieleči. Jako první odjížděli z Jihlavy právě záložníci IV. praporu,po slavnostním nástupu 3.8.1914 na Hlavním náměstí . V pátek 7.8.1914 začaly Jihlavu opouštět navagonované útvary.
Osudy IV. praporu pěšího pluku: IR81 Detašovaný IV. prapor měl za světové války jiný osud než zbytek pluku .Praporu velel mjr. Victor Budiner,připojenému III. kulometnému oddílu velel npor.Wilhelm Singute. Prapor zůstal ve svazku 6. horské brigády až do června 1918, kdy se stal II. praporem nového pluku č. 108. 6. horská brigáda byla na začátku války podřízená mostarské 18. pěší divizi,která v rámci XVI zboru bojovala v sestavě 6.armády která působila na Srbské frontě. IV.prapor /IR 81 dne 8.8.1914 odjel na frontu do městečka Kalinovik. Křest ohněm prodělala brigáda va dnech 14.-17.8. 1914 proti černohorským jednotkám v prostoru Pljevlja-Prijepolje-Priboj . Ale už 20. srpna narazila brigáda na větší odpor,tentokrát srbských jednotek u Uvace. O dva dny později padl při útoku na Crni Vrh první důstojník IV .praporu por. Schlehofer a zároveň por. Emil Krebs obdržel zlatou medaili za statečnost .Potom se prapor přesunul vlakem do okolí obce Praca Dolnja,následoval pochod do Kusače a do Vlasenice kam dorazil prvního září.
V noci z 8. na 9. září jednotky XVI zboru překročily řeku Drinu mezi obcemi Drinjača a Ljubovija. Levé křídlo zboru tvořené 6.a 13. horskou brigádou zatlačilo nepřítele z Gračanické vrchoviny, zmocnilo se výšiny sv. Petra a západních svahů Jagodnji. Od 18. do 20. září se bojovalo hlavně o pásmo Jagodnje,která v krvavých bojích několikrát zaměnila majitele. Poslední den se RU vojákům podařilo obejít Srbské jednotky a vpadnout jim do boku což je přimělo k všeobecnému ústupu. Jagodinské temeno se stalo dějištěm nejkrvavějších bojů roku 1914 na Srbské frontě. Síly obou protivníků se vyčerpaly a válka přešla do pozičního stadia. Teprve v říjnu se Rakouskému velení podařilo doplnit ztráty a nastoupit znova do útoku.Koncem listopadu se obě horské brigády probily až k pohoří Rudnik (70km jižně od Bělehradu) 3.12. 1914 Srbové nastoupili do protiůtoku který jednotky RU obrátil k ústupu,a vytlačily výchozí pozice.Na Balkánském bojišti nastala desetiměsíční přestávka,obranu srbské hranice převzaly domobranecké jednotky,což uvolnilo jednotky pro frontu v Karpatech a dva zbory byly přesunuty do Itálie v budování obrany na řece Soči. Na cestu se vydal i IV.prapor IR/81 ,po cestě přes Zágreb ,Zidani,M ost a Pravčinu se 16.5.1915 setkaly dvě části praporu u městečka Grandiscutta. Po odpočinku vyrazil prapor přes Tolmin a Zlatom na přidělené pozice na linii Zastena-Jaworka. V červenci až srpnu 1915 byla brigáda součástí 57.pěší divize VII. zboru se kterým se zůčastnila 2. bitvy na Soči, ve dnech 3.-6. 7. 1915 bojoval IV prapor v prostoru Redipuglia Doberdo kde sice dobyl italské zákopy ale za cenu značných ztrát. 6. 7. byl prapor stažen do zálohy. V říjnu byla celá 6. horská brigáda zařazena znovu do sestavy VII zboru 3. armády. V únoru1 916 přešel celý VII. zbor pod vedení 11. armády která měla za cíl obsadit severní Albánii,kde se ještě vyskytovaly zbytky srbské armády a italské oddíly. Jednotky 6. horské brigády se zde setkaly s těžkými přírodními podmínkami a odporem různých místních band. Ještě 18.3.1916 působila brigáda v severní Albánii u městečka Djakon,odtud postupovala až k východní hranici země. Následoval přesun zpět na Italské bojiště a v dubnu operovala brigáda v prostoru Rivieta. Ve dnech 24.-30. června 1916 se přesunula na Haličskou frontu do Nadwirne aby posílila obranu proti Brusilovově ofenzivě.IV. prapor zaujal obranné postavení u osady Klisczenski a 1.8.1916 se prapor zůčastnil bojů na kótě 546 u Luk a koncem srpna bránil postavení u Koznacza Gora. Ve dnech 14. a 15. října prošel prapor krvavými boji na řece Bistrita Aurie u osady Fruntea nedaleko Karlibaby. Zde měl prapor veliké ztráty jak na životech tak na vojenském materiálu, proto byl vystřídán a poslán do zálohy. Tady asi někde skončil život tohoto vojáka. Podle očkování, jež měl 1916 a jeho bratr Antonín tady někde padl do Ruského zajetí, odkud se vrátil až v roce 1921.
V roce 1917 jednotka bojovala na jihovýchodní části ruské fronty, kde se zapojila do odrážení Kerenského ofenzívy.Prapor se proslavil v boji o kótu 1473 kdy, dobyl první nepřátelskou linii. Roku 1918 na IV. prapor čekala opět italská fronta. 15. června 1918 stávající IV prapor IR / 81 se stal II. praporem nového pěšího pluku č. 108 . Ten byl zařazen do sestavy 119. brigády 60. pěší divize v sestavě I. zboru 11. armády.
Krokohot
Poslední komentáře