Avatar profilu Robbie

Recenze detektoru kovů AKA Berkut 5 (2)

25.4.2017 v sekci Detektory kovů a příslušenství, Hledání a nálezy, 3 686 zobrazení, 229 komentářů

V druhé části recenze Berkutu se podíváme na jeho použití v terénu. Věřím, že jste se na ni těšili stejně jako já na chození s detektorem. Pátráte po detektoru, který bude dělat opravdu jenom to, co chcete vy? Tak to čtete správný článek. Trochu si v tomto článku odkryju vlastní esa z rukávu, protože jsem si to poctivě vybojoval v terénu. No ale řekl jsem si, že v případě Berkutu je to prostě nutné. Takže doufám, že všechny, kteří pokukují po této mašině to posune v jejich rozhodování směrem kupředu.

Konstrukce a displej

Ale pojďme od začátku. Praktičnost – základní konstrukce detektoru je velmi lehká a dá se jednoduše složit a rozložit. Aby se mi jednotka nepoškrábala v autě o nějaké vybavení, jednoduše jsem ji jedním tahem sundal z tyče a dal do batohu. Co se týče složení / rozložení / chození s detektory AKA je příjemné, prakticky mě nenapadá nic, co by mi konstrukčně vyloženě vadilo. Všechny prvky jsou pevné, nevrzající, zámky tyčí jsou festovní a kabel středně měkký a vysoce kvalitní. Displej je jasný a přehledný, dobře viditelný a hlasitost dostatečná – i s kapucí při velkém větru jsem musel hlasitost spíše ubírat, než přidávat. Konstrukce nepruží, použité materiály jsou ověřené a vyzkoušené. Prostě na pohodu.

aka berkut5 2017 1024x576 Recenze detektoru kovů AKA Berkut 5 (2)

Na displeji vidíme informace o druhu kovu, jeho vodivosti a velikosti (kladné, nebo záporné VDI číslo) a také uprostřed Hodograf – křivku, která nám pomáhá s přesným určením předmětu. Kromě toho také informace o nastavení detektoru – vlevo nahoře ukazatel stavu baterie a filtr EMI, vlevo pak informace o zapnutých hledacích režimech (Např. D – Diskriminační) a aktuálně zapnutý hledací program. Na horní straně displeje vlevo pak informace o zapnutých filtrech a vpravo zobrazení aktuální fáze země a zapnutý/vypnutý TURBO režim. Zcela vpravo pak ukazatel hloubky.

aka berkut fe 1024x768 Recenze detektoru kovů AKA Berkut 5 (2)

Odladění

První, co je potřeba udělat před hledáním, je odladění detektoru na aktuální půdní podmínky. Pokud detektor spouštíte poprvé (nebo měníte cívku), tak se Vám tato cívka načte do jednotky a spustí se automaticky Ground Balance. Pokud se přihlašujete opakovaně a cívka je již načtená, pomocí tlačítka GB vyvoláme menu pro odladění. V tomto menu vidíme několik informačních údajů – ale nejvíc nás bude zajímat ten vpravo nahoře, což je zobrazení fáze. Fáze (aktuální elektromagnetická indukce) u 7 kHz cívky se bude pohybovat okolo +001 až +004 v neutrálních půdách. U 12 kHz cívky se fáze posune nahoru o třicet bodů, tedy bude ukazovat od +031 do +034. Posuv fáze je v případě změny frekvence cívky (vyšší frekvence = vyšší fáze) normální. Pokud odlaďujeme nad železem, fáze nám bude ukazovat nesmysly – zejména záporná čísla. Ideální je odlaďovat detektor pokud máte vypnutý režim TURBO (Coil Current – CC – změnit ze 2 na 1), nicméně já odlaďuji i v TURBO režimu se 7 kHz cívkou zcela bez problémů (pohybuji se v neutrálních půdách). Cívku zvedneme do výšky pasu a pomalu ji přibližujeme k zemi, ale ne níže než cca. 15 cm. Po přiblížení k zemi dá detektor akustický signál (vysoké potvrzující pípnutí) a detektor je odladěn.

Nastavení
…celý obsah je přístupný jen pro přihlášené uživatele! Přihlas se, nebo se nejdříve Registruj.