Recenze Rutus Argo V3.0 CZ 29DD
Robbie 22.3.2014 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 13 564 zobrazení, 289 komentářů
Rutus Argo je stroj, který jsem po vlastním testování zařadil mezi top displejové detektory. Je to vlastně hloubkový detektor, který však lze nastavit tak, abyste si zachovali extrémní hloubkový dosah a zároveň měli dostatečnou citlivost na nízkovodivostní cíle v podobě třeba drobných stříbrných mincí. Je maximálně universální a vše si lze na detektoru přizpůsobit dle potřeby, od tónů, hledacích módů až po rychlost odezvy! Pro milovníky displejových detektorů je to skvělá volba v perfektním provedení, přizpůsobitelná pro naše středoevropské podmínky. Ať už jste válkaři, kolečkáři, nebo prostě jen hledáte universální detektor s vynikajícím zpracováním za skvělé peníze, tak vůbec neváhejte – Rutusy se vyrábějí v malých sériích a ne na každého se dostane
Fan stránka Rutusu na facebooku: https://www.facebook.com/groups/rutus.detektory.kovu/
Představení
Co se týče samotné značky Rutus, jedná se o malosériově vyráběné přístroje. Jsou z Polska, ale nepřisuzujme detektory k hovězímu masu, nebo kuřatům Dílenské provedení mě vážně nadchlo, protože je dělané ve stylu amerických detektorů. Naši sousedi tak odvedli opravdu velký kus práce co se týče dílenského zpracování. Takto kvalitně provedený detektor držíte v ruce málokdy a stejné dílenské zpracování najdete např. jen u značky White´s, kde je hlavním heslem od modelu M6 a výše nerozbitnost a maximální výdrž. Pravdou je také to, že Rutus se u White´se inspiroval dost podstatně a to jak co se týče elektroniky, tak i celkového provedení detektoru. Nutno ale podotknout, že výrobce evidentně dělá detektory jenom pro radost a ne pro peníze a proto je kvůli zájmu a díky novým DD sondám i narůstající popularitě pomalu ani nestíhá vyrábět. Proč jsou tedy populární a nikde se o nich nepíše? Prostě kdo ví – ten ví své. Ten kdo Rutuse má a sedne mu, tak už ho nedá z ruky, což se vlastně stalo i mě.
Funkce
Argo je “nejdražší” model z nabídky. Nejdražší dávám do uvozovek záměrně, protože co tento detektor za 13.800,- umí, rozhodně nehledejte v ceně. Tady skutečně a doslova padá veškerý marketing amerických a světových značek, kde stejnými funkcemi nabité detektory se počítají v desítkách tisíc korun. Tak tedy – konstrukce detektoru a především cena je u mě za jedna. Ale co funkce? Prvně každého určitě zaujme fakt, že tento detektor je v češtině. V tom je tedy nepopiratelná výhoda, že jsme s výrobci sousedé. Nejnovější verze softwaru V3.0 (z roku 2012) obsahuje určitá vylepšení oproti úplně prvním modelům – např. automatický Ground Balance. Defakto stačí jen zmáčknou tlačítkou Ground a detektor se během mrknutí oka odladí na aktuální typ půdy. Pokud detektor chcete ještě jemně doladit ručně tzv. pumpováním (pohybem cívky nahoru a dolů), můžete protože detektor Vám tuto možnost nabídne, ale v běžných neutrálních půdách to není vůbec potřeba.
Po odladění se dostaneme do režimu hledání. Bez toho, aniž bychom museli chodit do menu, si můžeme zvolit šipkami vpravo/vlevo citlivost detektoru a diskriminaci na železo. To velmi usnadňuje práci s detektorem bez nutnosti se hrabat v ovládacím menu. Co dalšího je u Arga možné nastavit? Podsvětlení displeje, volbu množství tónů, vlastní tóny, hlasitost, rychlost odezvy, hledací filtry, pohybový režim, hloubkový režim (nebo oba dohromady, tzv. mix mód), zesílení slabých audio signálů, tón VCO, threshold, maskování železa, NOTCH diskriminaci, frekvenční posuv, potlačení HOT ROCK… Vážně tolik funkcí? Vážně… Prakticky všechno si můžu nastavit do detailu a každý hledací režim si přizpůsobit zvlášť.
Hledání v terénu
Mistra však dělá až práce v terénu. Po tom, co jsem si pohrál se základním nastavením, vyrazil jsem na polygon – cílem bylo zachovat si hloubku, ale zároveň citlivost na drobné stříbrňáky. Toho jsem docílil úplně jednoduše – vzal jsem malý tenký stříbrňáček a vyzkoušel všechny filtry (6 Hz, 9Hz a 11Hz) i rychlosti odezvy (rychlou / pomalou) a zkoumal na které nastavení má nejlepší reakci a hloubkový dosah. Potěšilo mě, že i když je to detektor na univerzální frekvenci 6.6 kHz, při správné kombinaci nastavení filtrů si zachovává citlivost, hloubku i kvalitní separaci na drobnou a tenkou minci (mé nastavení detektoru uvádím na konci recenze). To všechno se děje právě na základě zmiňovaných filtrů, které ovlivňují rychlost a kvalitu zpracování signálu, které si můžu přizpůsobit podle toho zda hledám něco konkrétního (mince vs. militarie). Na polygonu jsem se nestačil divit. Nejenom, že s přehledem vzal všechny cíle na kterých testuju všechny detektory (měďák ve 30cm, stříbrňák ve 25cm vedle hřebíku a malý stříbrňák ve 20cm a nutno podotknou že málokterý detektor projde), ale dokonce úplně v klidu a čistě Argo ukazuje ID čísla bez prozvuků a falešných železných signálů. Jak je to možné? Pokud pomineme nastavení, tak důležitým faktorem je také zmiňovaná nová velká cívka 29cm DD – velikostí se tedy blíží hloubkovým sondám, ale zároveň si zachovává určitou kompaktnost a lehkost a dá se s ní velmi přesně zaměřovat. Nutno podotknout, že většina digitálních mašin ve větších hloubkách (20-30cm) má problém se zobrazením stabilního ID, nebo vůbec se zobrazováním relevantních informací – většinou i dobrý signál hází do železa, nebo ukazuje nesmysly a přeskakuje. Tady jsem teda opravdu a doslova čuměl a tímto jsem Argo definitivně zařadil do svého arzenálu. Protože co chtít od detektoru víc, než aby měl skvělou citlivost na malé cíle a zároveň perfektní hloubkový dosah a přitom stabilní a pravdivou odezvu?
To, co ale bylo skutečným křestem pro detektor, to byly reálné nálezy z terénu. Vyrazil jsem tedy na pole a to přímo tam, kde už si to před časem nějaký “expert” štrádoval sem a tam a podle nalajnovaných stop místo velice systematicky to procházel. Dobrá, tak jsem šel tedy přímo v jeho stopě a říkal jsem si, co všechno tam asi ještě nechal? Zhruba po pár krocích to byl měďák a po pár metrech jsem narazil na malý stříbrňáček a pak ještě svátostku. No, tohle mi stačilo a víc jsem v jeho stopě nepokračoval. Co víc si přát, než po ostatních ještě něco najít? Dále padla přezka a opasková zápona, obě z 30cm a další stříbrňáky. Říkejme tomu možná štěstí, ale takhle hluboko jsem tak pěkné věci s kvalitním s čistým signálem bez brblání železa a falešných prozvuků s displejovým detektorem už dlouho nekopal, pokud někdy vůbec. A to je přesně to, co si na Argu pochvaluju i díky možnosti zesílení slabších signálů, kdy se všechny tyto hlubší věci hlásí perfektním ostrým tónem. Na detektoru jsem si ještě upravil tóny, tak jak mi to vyhovuje – tedy z pěti tónů jsem si udělal trojtón a přizpůsobil jsem si výšku i hloubku tónů přesně tak jak se mi to líbí, aby mi detektor pípal a zvonil podle mého gusta.
Nálezy z prvního testování:
Shrnutí
Odezva detektoru na předměty pod cívkou je blesková. Je to díky tomu, že vstup signálu je analogový a teprve potom jej filtry digitálně zpracovávají. Na vyhodnocení signálu a na zobrazení VDI tedy vůbec nečekáte a nemusíte tedy mávat pomalu. U detektoru nechybí samozřejmě Pinpoint dohledávací režim s ukazatelem hloubky předmětu v centimetrech. Detektor funguje na 6 tužkových baterií, které vydrží pracovat minimálně 20 hodin i když je neustále zapnuté osvětlení displeje (na stupeň 3). K detektoru se dá dokoupit vysoce kvalitní a prošívaný kryt na jednotku i blok elektroniky, který ochrání detektor a zejména displej před poškrábáním a deštěm. Váha detektoru je pouze 1.6kg, což je paráda, protože jednotlivé díly jsou skutečně masivně a kvalitně provedené – loketní opěrka, aretační matice, tyče detektoru a neposlední řadě kovový kryt hlavní jednotky. Ani začátečníci, kteří se poohlížejí po něčem hodně výkonném nemusejí mít strach z nastavování – pamatujte, že detektor je v češtině a veškeré nastavení jednotlivých položek si detektor ukládá do paměti, takže jakmile jej jednou nastavíte, příště už stačí jen zapnout a hledat. A dalších nastavení jsou ještě mraky! Argo tak lze různě upravovat a nastavovat na to co chcete hledat – velké předměty ve velkých hloubkách v bezpohybovém módu, malé a střední předměty v pohybovém módu, nebo v mix módu drobné předměty vedle větších želez. Tenhle detektor je dříč a nikdy bych nevěřil tomu co dokáže, dokud jsem si to nevyzkoušel na vlastní kůži. Za ty peníze? To je vážně paráda. Každý, kdo se chce posunout v hloubkovém dosahu a zároveň si chce zachovat citlivost na malé stříbrňáky, tak jako já, tak s čistým srdcem jděte do tohoto stroje…
Další nálezy s Rutusem:
Klady a zápory:
- ne moc líbivý design detektoru
- absence použití jiných, než originálních sond
+ hromada nastavení a kvalitní zpracování
+ super citlivost a rychlost na drobnosti i při nízké frekvenci
+ velká sonda v základu
+ za málo peněz
+ je v češtině
Technické detaily:
- Frekvence 6.6 kHz (6622Hz)
- Sonda 29cm DD
- 3 pracovní režimy – pohybový s diskriminací, hloubkový AllMetal a mix mód
- Možnost podrobného přizpůsobení každého hledacího režimu
- VDI ukazatel vodivosti kovu -90 až +90 (od nuly dolů je železo od nuly nahoru barevný kov)
- Ukazatel stavu baterie
- Automatický i manuální Ground Balance
- Jasné ovládací menu v Češtině
- Pinpoint s ukazatelem hloubky v centimetrech
- Možnost volby tónů (1,2 nebo 5 – přednastavené, nebo možnost vlastních tónů – max. 20)
- Možnost vlastních filtrů v pohybovém režimu (6 Hz, 9Hz a 11Hz)
- Možnost regulace rychlosti odezvy
- Regulace podsvětlení displeje
- Regulace hlasitosti
- Možnost regulace odezvy na magnetické kameny
- Konektor na sluchátka
- Záruka 2 roky a český manuál
Mé osobní nastavení:
- Mód: Pohybový
- Frekvence: 6622 Hz
- Citlivost: 41
- Diskriminace: -10
- Tóny: vlastní program, železo 370, stření tón 700, vysoký tón 900
- Filtr: 2 filtr 6 Hz
- Rychlost odezvy 2 filtru: 16
- Zesílení slabých signálů: 30
- Maskování železa: 3
- Potlačení Hot Rock: 0
- Audio práh: 126
RUTUSY ZAKOUPÍTE NA:
Zde Vám narozdíl od ostatních prodejců poradím vždy z uživatelského hlediska, protože sám s detektory Rutus chodím!
Robbie
Poslední komentáře