Recenze Rutus Optima (16kHz) CZ 29DD V2
Robbie 20.1.2015 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 5 677 zobrazení, 302 komentářů
Hned po tom, co jsem pořádně otestoval Rutus Argo, vrhnul jsem se na detektor Rutus Optima. Říkáte si, proč bych měl přecházet na “nižší detektor”? No, zde je nutné pochopit správné použití detektorů. že je Optima o nějakou kačku levnější, neznamená že je horší Optima je jiná svým účelem. Je jiná tím, že je to detektor zaměřený především na citlivost a separaci. Inspirace elektroniky pochází opět od Whitese, ale tentokrát od jiného modelu, který je nejlepší speciál na zlato na světě – Goldmaster GMT.
Optima má od ostatních Rutusů zcela odlišnou odezvu, rychlost, citlivost i frekvenci, která je 16kHz. Nicméně na to, že jde o displejový detektor a ještě mimořádně cenově dostupný, jeho separační vlastnosti (tedy schopnost zachytit barevný kov vedle železa) jsou opravdu obdivuhodné. Když mi kolega, který hledá už x let prodával Optimu, říkal – s ní opravdu strčíš do kapsy v separaci i citlivosti leckterou mašinu. No zase jsem přirozeně hned jeho slovům nevěřil a jakmile jsem dojel domů, tak jsem si to musel vyzkoušet v porovnání s Argem. I když je Argo spíš hloubkař, separace u něj byla přesto vynikající a já jsem Argu strašně moc věřil, že bude minimálně na stejné úrovni. Položil jsem tedy svůj drobný, tenký a okousaný stříbrňák s malou vodivostí, na kterém separaci testuji a zkoušel jak blízko hřebíku dokáže detektor minci zachytit a kdy už ne. Argo se dostalo asi na 5cm od hřebíku, což na detektor s 29cm sondou s primárním použitím spíše na hloubku vůbec není špatné, ba i excelentní. Ale blíže už bylo ticho po pěšině. No s Optimou to však šlo až na doraz. Prostě hřebík, hned vedle mince a Optima dávala čistý barevný signál bez škvrčení, kvílení, nebo pazvuků. Upozorňuji že nešlo o žádnou socialistickou korunu vedle hřebíku, ale o prťavé okousané agéčko. Takže to bylo pro mě alespoň v tom prvopočátku vymalováno. A nyní, když už s ní několik měsíců hledám, to můžu potvrdit. Optima je prostě jasný detektor pro všechny, kteří očekávají od displejového detektoru vynikající separaci a zvýšenou citlivost na drobné cíle.
Čím je detektor výjiměčný? Na tomto detektoru není žádná hranice pro železné / barevné kovy. Detektor ukazuje vodivost kovů (VDI) od 0 do 80, ale nenajdete zde žádnou dělící čáru jako u jiných detektorů, kde je ta hranice jasně daná. U Arga je například jasně daná dělící čára “0″ a záporná VDI čísla od nuly vlevo jsou železa, kladná VDI čísla od nuly vpravo jsou barevné kovy. U Optimy si hranici toho co chcete a nechcete akceptovat tvoříte sami. Proč to? Je to z toho důvodu, že drobné šperky, či další nízkovodivostní úlomky kovů, mohou mít svou specifickou vodivost, která na universálních detektorech spadá jasně do kategorie železa. U Optimy si tedy akceptaci / diskriminaci volíte dle svého uvážení a není továrně přednastavená. Tedy ve zkratce řečeno – můžete si zachovat diskriminaci na hřebíky a železný odpad, tak aby Vám je detektor nehlásil, ale zároveň můžete akceptovat kovy již těsně nad hřebíkem a zároveň si pro tento segment můžete vytvořit a přiřadit specifický zvukový tón. Což jsou možnosti nastavení, které u žádného jiného detektoru v takové cenové kategorii rozhodně nenajdete.
Hlavním kladem detektoru je neuvěřitelně rychlá odezva a obnovovací frekvence. Tedy schopnost souběžně detekovat barevný kov, i když se signál nachází v bezprostřední blízkosti železa. Prostě nevím jak to konstruktér dělá, ale faktem je, že to prostě funguje. Co si budeme nalhávat – v separaci i citlivosti vždycky vedly spíše analogové detektory, no tady je to jiné. Opět je kladem u tohoto stroje to, že primární vstup signálu je analogový a teprve potom jej chroustají obvody a mikročipy. Tedy, kdyby čtení informací z cívky detektoru bylo digitální od začátku do konce, takový výkon by ani nebyl možný. Díky tomu můžeme mít bleskový detektor s displejem a tedy i pohodlným nastavováním, jednoduchým a komfortním ovládáním a mít menu detektoru v češtině. To jsou přesně ty možnosti, které konkrétně mě absolutně vyhovují.
Nesmíme zapomenout, že i Optima má sondu o velikosti 29cm DD a tedy velké pokrytí terénu v kombinaci s vynikajícími dosahy. I přes to, že tento průměr je daleko vyšší, než má jakýkoliv jiný výrobce detektorů na světě v této cenové kategorii, zachovává si vynikající citlivost i separaci, což u velkých sond nebývá zvykem. K detektoru existuje i menší separační sonda, ale ta má separaci dokonce horší, než ta velká základní. Nevím jak je to možné, ale je vidět že detektor je kalibrován na použití spíše s velkou základní sondou. Tak jako tak, konstruktér Optimy mě opět dostal, protože tento detektor se zas a znova vymkl jakémukoliv srovnání se světoznámou značkou. Prostě opět všechny srovnatelné detektory válcuje výkonem, kvalitním zpracováním a hlavně cenou. Optima navíc pracuje tiše a spolehlivě v různých terénech i v lese a neslyšíte neustále otravné “pípípípípípíp” jak to bývá u některých analogových kolegů, když narážejí na větvičky, či trávu. Detektor si navíc vždy nakalibrujete tak, jak to vyhovuje Vám.
Když se řekne citlivost, každý si automaticky vybaví že detektor o to více ztrácí na dosahu. Vidíte slova “citlivost” a “separace” a říkáte si “ha, to je detektor jenom na povrchové hledání”. Těžký omyl. Faktem je to, že jsem Argo vyměnil za Optimu nyní z toho důvodu, že se více soustředím na hledání pod taktovkou muzea a archeologů a tak potřebuji ještě vyšší citlivost, než jsem měl u Arga. Jelikož jsem měl oba tyto detektory dostatečně dlouho v terénu na to, abych si srovnal jejich výkony, můžu zodpovědně říci, že hloubky jsou relativně srovnatelné, pokud se bavíme o mincích. Argo má hlasitější odezvu na střední a velké předměty, protože má nižší frekvenci. Optima není svým, účelem vyloženě detektor primárně určený na militarie, ale to přece neznamená, že je s Optimou nemůžete také hledat. Jednoduše řečeno: Když budete mít pod cívkou sudeťák, běžnou měděnou minci, nebo cokoliv jiného, tak to samozřejmě najdete, ať už máte Optimu, Argo, nebo 250tku. V hledání se schopnosti specializovaných detektorů lámou a zásadní změna nastává až v případě, kdy s Optimou dojdete na zabordelené pole a tam můžete vyzobávat drobné cíle mezi hřebíkama. V těchto extrémncíh podmínkách jsou prostě universální detektory bez kvalitní separace zmatené. To znamená, že na extrémním poli byste to s universálním detektorem bez speciální separace prostě vzdali a šli domů. Ale právě na toto je Optima primárně určená.
Co se týče nastavení, detektor nabízí 2 hledací režimy. První je režim klasický pohybový a druhý režim je kombinovaný – pohybový + bezpohybový zároveň. K čemu je kombinovaný režim? Především k tomu, že můžete poznávat velikost předmětu na základě intenzity bezpohybového kanálu, eventuelně zacílit předmět zcela přesně a nepotřebujete tak dodatečně používat funkci pinpointu. Dále na základě konstantního hučení (threshold tónu) můžete lépe slyšet železo vedle mince a současně pohybový režim může detekovat tuto minci klasickým vysokým tónem. Je to prostě jako kdybyste měli konstantně zapnutý pinpoint + klasický hledací režim dohromady. Můžete si však narozdíl od pinpointu regulovat vlastnosti tónu (intenzita, výška, hloubka). S tímto hledacím režimem se dá dále různě laborovat, ale samozřejmě chce to určitou praxi a cvik. Mezi funkcemi detektoru nechybí podsvícený displej, nastavení hlasitosti, nastavení tónů (přednastavené, nebo vlastní), tedy si můžete z detektoru udělat třeba dvoutón, nebo i dvacetitón a specifický tón přiřadit specifickému VDI (vodivostnímu číslu). Každý ze dvou hledacích režimů se dá upravit. Na detektoru dále můžete regulovat odezvu na magnetické kameny “hotrock”. Nejdůležitější funkcí je samozřejmě odladění půdního vlivu, která buď automatická (stisk jednoho tlačítka), nebo manuální – (zvednutí sondy do vzduchu a poté přiložení k zemi). Dále máte možnost použít zesilovač audio signálů, což je neméně důležitá funkce. Prostě a jednoduše Vám tato funkce umožní jasněji a hlasitěji slyšet hlouběji uložené cíle.
Hledání s detektorem je velmi pohodlné. Přizpůsobil jsem si detektor přesně podle sebe – upravil jsem si zvuky (používám 4 tóny). Rozlišování a diskriminace se váže na vodivostní čísla od 0 do 80. Mezi 0 až 30 jsou železa, nebo předměty s velmi nízkou vodivostí z barevných kovů (úlomky, zlomky, tyčinky a pod.) a od 30 do 80 pak barevné kovy, či vysoce vodivostní předměty. Tedy diskriminaci si nastavíte přesně jak potřebujete dle vlastního uvážení. Nebo nemusíte a můžete si nastavit jen diskriminaci zvukem – tedy pro jednotlivé vodivostní čísla (po dvou) si zvolit specifický tón (hluboký pro železa, vysoký pro barevné kovy) dle vlastní volby. Tedy např. já zcela ignoruji diskriminací malé hřebíčky (0-10) a želízka s větší vodivostí ignoruji jen zvukem (hlubokým tónem). Zároveň si mohu diskriminaci nastavit na konec vodivosti (78-80), kde se zase naopak skrývají extrémně vodivé předměty (na polích jsou to např. plechovky od piva, radlice a pod., či některé magnetické kameny). A velké mince jsem přitom stále schopen detekovat, aniž bych se bál, že o ně přijdu. Specifické mince se hlásí jasným a čistým signálem se stabilním vodivostním číslem, stejně tak odpady mají specifickou vodivost (myslivci, alobaly a pod.) Tedy po čase se naučíte zhruba “předpovídat” co přibližně by pod cívkou mohlo být. Hodí se to zejména do oblastí, kde jsou stále se opakující druhy odpadu se stále stejnou konkrétní vodivostí.
Rutusácká konstrukce je bytelná. Má pevnou loketní opěrku, pevnou konstrukci. Je to prostě pořádný detektor, žádné párátko. Nic tam nevrže, neupadává, neláme se. Váha je 1.6kg, což je u takto bytelného detektoru perfektní číslo. Vyváženost detektoru je skvělá, detektor nepadá “na čumák”. Co říci závěrem? Lidi, proboha, za ty peníze, by tohleto prostě žádný amík nikdy nevyrobil, tohle dovedou jenom šikovné ruce z naší evropské kotliny
Technické parametry:
Viz: Rutus Optima V2 na Profidetektorech
Váha detektoru bez baterií je 1.6 Kg, napájení 6xAA tužkové baterie, provoz 20-30 hodin hledání.
Frekvence 16 kHz
Sonda 29cm DD
2 pracovní režimy – pohybový a kombinovaný
VDI ukazatel vodivosti kovu 0 až 80
Možnost podrobného přizpůsobení každého hledacího režimu
Ukazatel stavu baterie
Automatický i manuální Ground Balance
Jasné ovládací menu v Češtině
Pinpoint s ukazatelem hloubky v centimetrech
Možnost volby tónů (1 nebo 3 – přednastavené, nebo možnost vlastních tónů – max. 20)
Regulace podsvětlení displeje
Regulace hlasitosti
Možnost regulace odezvy na magnetické kameny
Konektor na sluchátka
Záruka 2 roky a český manuál
Robbie
Poslední komentáře