Avatar profilu Robbie

Rozlišování kvality mincí

20.8.2013 v sekci Mince a numismatika, 4 367 zobrazení, 282 komentářů

Každý den zaznamenávám zájem o sbírání mincí – Numismatiku. Mladí i starší, kluci i holky, chtějí mít nějakého ušlechtilého koníčka, který by jim více zpříjemnil každodenní radosti i starosti. Většinou však řeší jeden společný problém – jak a co správně nakupovat. Jak se vyznat v tom, co vlastně začít sbírat? Jakým obdobím začít? Co kupovat a co nekupovat?

Numismatika je především koníček, proto si na tyto otázky musí odpovědět hlavně sběratel sám. Nikdo Vám dnes neporadí co sbírat a co ne, tak aby to mělo do budoucna smysl. Pravidlo existuje jen jediné – sbírat musíte to, co Vás baví. Neexistuje na to žádný universální návod. To období Vás musí něčím lákat, něčím zaujmout a přitahovat. Dané mince se Vám musí líbit z historického hlediska. Mě osobně třeba fascinují měděné ražby, protože tyto mince v luxusní zachovalosti jsou velikou vzácností. Začátečníci začínají většinou na mladších mincích (Rakousko-Uhersko korunová měna, nebo ČSR, či ČSSR), protože jsou snadno dostupné jak cenově tak i katalogově. Kdo se více zajímá o historii tak sbírá středověk, či antiku, ale tam to bez určitých znalostí historie a numismatiky nejde tak jednoduše. První, co nás však na minci musí zaujmout, je kvalita. Představa o kvalitě mince může být diametrálně odlišná pro každého laika – a to jak pro kupujícího, tak i prodávajícího. Podstatný je však v tomto případě cenový rozdíl – třeba u Pražského Groše. Pražský Groš v běžné zcela otřelé a nejnižší zachovalosti má cenu okolo 150,- Kč. V nejlepší kvalitě může být cena ale třeba 2500,- Kč. I já, když jsem před cca. 12 lety začal sbírat jsem se několikrát spálil špatným nákupem. To mě však ale ještě více motivovalo se zabývat tím, jak nakupovat správně a čerpal jsem rady od zkušenejších sběratelů.

Numismatik – začátečník má veliký problém s určováním, co je vlastně perfektní zachovalost a co už ne. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak správně určovat zachovalost mincí tak, abychom se vyvarovali špatnému nákupu. U mince v perfektní zachovalosti je totiž cena daleko vyšší, než u té samé mince v běžné zachovalosti. Laikovi tento rozdíl může připradat na začátku mizivý, ale pro někoho kdo sbírá mince celý život, hraje roli každá titěrná maličkost – ryska, skvrna, naražená hranka, otřelý detail. To jsou věci, které u mincí musíme sledovat.

Před nákupem musíme především rozlišit kvalitu mince:

  • není mince uměle vyleštěná?

  • nemá naražené hrany, není moc poškrábaná?

  • nemá již moc setřelé detaily v obraze?

Zde je oficiální tabulka značení mincí, podle které se značí kvalita mincí v ČR:

2/2 mince otřelými detaily, nese známky oběhu, stále pěkná
1/1 mince prošlá krátce oběhem, detaily jsou stále ostré, nepatrné vady z oběhu
0/0 mince neprošlá oběhem, zcela ostré detaily

Nyní si rozebereme jednotlivé stupně zachovalosti, třeba na měděné minci 2 Krejcar 1848, tak abyste měli jasnou představu v praxi. Tento krejcar je obyčejná mince, která je poměrně velmi snadno dostupná k zakoupení i ve slušné zachovalosti. Byť je její hodnota v běžném stavu několik desítek korun, či stokorun, v případě luxusní sbírkové a neoběhové zachovalosti může jít až o tisíce. Podívejte se, jak markantně se liší cena mince podle její kvality:

Zachovalost 0/0

Vězte, že mincí v opravdové kvalitě 0/0 je jen velmi málo. Mince ve kvalitě 0/0 je taková mince, která nikdy nebyla v oběhu a vypadá proto tak, jako by byla vyražená právě včera – není na ní žádné viditelné poškození a má přirozený lesk, nebo rovnoměrnou patinu. Na minci je vidět každý drobný detail. Mince může být rovněž v tzv. ražebním lesku – tedy že si i po staletích zachovává všechny vlasnosti právě vyražené a zcela nové mince. Cena je v tomto případě cca. 800,- až 2500,- Kč. 

2 krejcar 00 2 300x300 Rozlišování kvality mincí 2 krejcar 00 1 300x298 Rozlišování kvality mincí

Zachovalost 1/1

Drtivá většina mincí na trhu je v této a horší zachovalosti. Je to mince, která sice byla v oběhu, ale jen velmi krátce. Stále je tak pěkná, že je vhodná na zařazení do sbírky. Má rovněž zachovalou ušlechtilou hnědou, či čokoládovou patinu. Hlavní části mince jsou trochu otřelé přirozeným oběhem, např. portrét panovíka, či vystupující opisy na minci, avšak detaily jsou stále jasně viditelné. Tedy má jasně čitelný opis i viditelné zdobení (perlovec), detaily jsou zachovalé, ale neostré. Mince jinak nemá žádné mechanické vady jako škrábance, nebo vrypy, případně naražené hranky. Cena je v tomto případě 150,- až 250,- Kč.

 11 2 298x300 Rozlišování kvality mincí11 300x300 Rozlišování kvality mincí

Zachovalost 2/2

Mince v této zachovalosti jsou již setřelé oběhem a detaily jsou méně viditelné. Může mít drobné rysky, či malé přirozené vrypy a ťukance z oběhu, otřelý portrét panovníka, prípadně skvrny, či nerovnoměrnou patinu. Mince nejméně vhodná pro zařazení do sbírky. Důvod ke koupi mince v tomto stavu je, že si ji chceme zařadit do sbírky, ale čekáme tzv. na “lepší kousek”. Cena je v tomto případě cca. 50,- až 80,- Kč. 

2 krejcar 22 2 300x298 Rozlišování kvality mincí 2 krejcar 22 300x298 Rozlišování kvality mincí

Mince zcela nevhodné do sbírky

Jsou to mince, které jsou mechanicky, či chemicky vyčištěné, zbavené patiny, poškrábané, oťukané, nebo zubem času tak zcela opotřebované, že již nemají žádnou sběratelskou hodnotu. Čištěná měděná mince je porézní (nemá hladký povrch) a leskne se, i když je evidentně prošlá oběhem. Tato mince nemá žádnou hnědou, světlou, ani čokoládovou patinu – čištěním je mince vyžraná na základní kov. Pro začátečníky mohou být tyto mince lákavé především svou zanedbatelnou cenou – jenže se stářím mince se jejich sběratelská hodnota nikdy nebude zvyšovat, ale zůstane stále stejná i za 200 let. Zničenou minci žádný sběratel, který to myslí vážně, do sbírky prostě nechce. Může to být mince která bude sloužit jako artefakt, který má svou historii, případně na památku. Sběratelská cena je v tomto případě mizivá.

 2 krejcar cisteny 300x300 Rozlišování kvality mincí 13426 2 kreuzer 1848 nevhodny 300x300 Rozlišování kvality mincí

Doufám, že Vám tento článek pomohl alespoň trochu se zorientovat v nepřeberném množství mincí na trhu a že nyní již budete schopni mince rozlišit jak cenou, tak i kvalitou. Často mi chodí rovněž dotazy ohledně hodnoty měděné mince nalezené detektorem kovů. Tyto mince, (až na některé extrémní výjimky) nemají kvůli svému žalostnému stavu vůbec žádnou sběratelskou hodnotu.  

Robbie wpml good Rozlišování kvality mincí