Detektory White’s – historie a současnost I.
Robbie 24.4.2014 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 4 410 zobrazení, 292 komentářů
White´s je jedna z nejstarších značek detektorů kovů. Společnost vytvořila na trhu s detektory hned několik technologických milníků a to jak v minulosti, tak i v současnosti, které se dosud konkurenčním značkám nepodařilo nikdy dorovnat. V první části příběhu o detektorech White´s Vám představím co bylo na začátku vývoje detektorů a co stálo za technologickým pokrokem, jak se rozvíjely přístroje, technologie, konstrukce i design od padesátých, až do devadesátých let minulého století. Doufám že se mi podaří zaujmout nejen fandy detektorů White´s, ale i všechny ostatní, které zajímá svět hledání.
Historie
Na současném logu nenajdeme symbol atomu jen tak náhodou. Společnost totiž nastartovala svou kariéru v padesátých letech minulého století, za studené války během uranové horečky, kdy vláda USA vykupovala uran. Ken White byl jedním z těch, kteří začali masově prodávat první komerční detektory – Geigrovy počítače pro vyhledávání uranových rud. Na prvních modelech však byly technologické nedostatky, které se rozhodl změnit a tlumočil tyto informace vynálezci, ten však jeho úpravy považoval za nemožné. V roce 1958 vláda USA přestala uran vykupovat a tak se Whitesovi rozhodli jít svou vlastní cestou při vyhledávání kovů a začali vyrábět své vlastní detektory. Položili tak základy pro moderní detektory kovů, tak jak je známe dnes.
White´s vlastní několik patentů v oblasti detektorů i hledacích cívek, např. patent US4293816 z roku 1979 na indukčně balanční hledací cívku. To byl vynález, který byl zásadní pro zařízení se vzájemnou indukčností – tedy přijímací a vysílací cívky, které jsou zabudovány v sondách detektorů kovů. Tento způsob cívkové soustavy zvyšoval citlivost i dosah při hledání ztracených předmětů. Detektorům využívajícím tuto technologii se říkalo TR (transmitt-receive / vysílací-přijímací)
Detektory kovů White’s
První modely detektorů kovů v šedesátých letech jako např. Coinmaster, Goldmaster, ale i další zajímavé modely jako Ghost Towner, nebo Lawman, nebyly vůbec vybaveny diskriminací. Jednalo se o detektory BFO (Beat Frequency Oscilator), kdy se používaly dva oscilátory produkující radiovou frekvenci. Pokud se mezi cívky dostal předmět z kovu, nebo minerál, změnila se intenzita tónu. Proto také na prvních modelech detektorů nacházíme potencimetr “radio tuner control”. První detektor, Coinmaster 1000 měl prakticky pouze jeden jediný potenciometr a kromě zapnutí se na něm nedalo nic nastavit. První detektory byly proto označovány jako metal-mineral detektory, tedy detektory schopné zachytit jak kovy, tak i mineralizovanou půdu. Dražší modelové řady, jakým byl například Nuggetmaster, byly vybaveny dokonce osmi voděodolnými hledacími cívkami a dvěma indikátory intenzity signálu. Přístroje BFO však měly jen velmi malý hloubkový dosah a byly neustále rušeny vnějšími vlivy.
Průlom nastal až na začátku sedmdesátých let, kdy technologie VLF – nebo také známá jako indukčně balanční, navždy změnila svět detektorů. Technologie, která se používá do dnes. Díky VLF technologii můžeme rozeznávat hloubku předmětu i druh kovu, což u detektorů BFO nebylo možné. V osmdesátých letech se již objevují první detektory s displejem a zobrazováním druhu kovu, nebo VDI vodivostního čísla. Mezi tyto průlomové detektory patřil Whites Liberty a Whites Eagle z roku 1986.
V devadesátých letech exceloval White´s s detektory na zlato – série Goldmaster s manuálním odladěním půdního vlivu se stala nejpopulárnější řadou, která zastínila tehdejší modely ostatních výrobců. Konkurence v následujících letech přišla s detektory s manuálním a automatickým odladěním půdního vlivu. White´s na to v roce 2000 zareagoval s uvedením detektoru GMT, který představoval citlivost a výkon tehdejšího Goldmasteru, ale nyní již s plně digitalizovaným odladěním půdního vlivu a dalšími automatickými funkcemi, což odstartovalo dekádu rapidních inovací u všech ostatních výrobců detektorů. Na přelomu století probíhalo na detektorech na mnoho zásadních technologických změn, především také v designu a právě tyto inovace pomohly především k vylepšení designu stávajícíh detektorů na trhu. White´s s modelem MXT vytvořil nový technologický milník pro všechny ostatní výrobce – detektor byl založen na platformě pro hledání zlata, ale osvědčil se především jako detektor k vyhledávání relikvií.
Vybrané modely a jejich historie ve fotografiích
WHITE´S OREMASTER SUPER GEIGER COUNTER (1956)
První detektor na vyhledávání uranových rud z padesátých let. Série Oremaster nezůstala jenom u jednoho typu, celkem obsahovala 14 druhů různých přístrojů. Patřily mezi ně i přenosné magnetometry, či přístroje pro zachycování beta a gamma záření z velkých dálek a v neposlední řadě výrobce také upozorňoval na možnost zachycení přítomnosti zlatých depotů a minerálů.
WHITE´S GHOST TOWNER (1967)
Detektor BFO s potenciometrem Radio Tuner Control a voděodolnou cívkou.
WHITE´S MINI MASTER (1976)
Detektor TR (VLF), který se zavěšoval na rameno. Pracoval na frekvenci 100kHz a fungoval na jednu 9V baterii, nebo 6ks AA baterií. Jednalo se o velmi lehký přístroj jak na cesty, tak i pro děti. Váha byla pouhých 680gramů. Detektor nebyl vybaven diskriminací na železo.
WHITE´S COINMASTER 2DB SERIES 2 (1978)
Řada Coinmaster byla a dodnes je nejpočetnější kategorií detektorů značky Whites. Coinmasterů bylo za celou historickou éru vyrobeno celkem 66 různých druhů a typů detektorů a to jen z této jedné série. Jen pro porovnání, druhá nejznámější řada Goldmaster obsahovala jen 29 typů. První série VLF Coinmasterů vyrobených na začátku sedmdesátých let se pro optimální výkon musely neustále odlaďovat a to cca. každých 10-15 minut, aby dávaly relevantní výsledky. Pozdější série Coinmasterů (S2 nebo S3) již byly vybavené potenciometry na odladění půdního vlivu, nebo měli odladění půdního vlivu již automaticky přednastavnené.
WHITE´S EAGLE (1986)
Detektor s VDI vodivostním číslem, funkcí AutoTrac – automatické odlaďování půdního vlivu, podsvíceným displejem, regulací hlasitosti, možností zapnutí / vypnutí diskriminace a tónovým rozlišováním kovů. Funkce z roku 1986, které postrádají mnohé značky detektorů i dnes.
Reklama na detektory White’s
Značka White’s je proslulá zejména v USA, tam také prezentovala své detektory v reklamě. Příkladem může být tato povedená úsměvná reklama z devadesátých let
Závěrem
V příštím díle se budeme zabývat detektory devadesátých let a nového tisíciletí. Také si povíme o začátcích značky Whites v ČR a ukážeme si reklamní plakáty, vývoj designu detektorů a nejpokročilejší funkce současných strojů.
Robbie
Poslední komentáře