Avatar profilu Redakce

Vyzkoušejte si separaci svého detektoru

28.8.2015 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 2 617 zobrazení, 237 komentářů

O separaci detektorů jste se už dříve mohli dočíst v článku Separace detektoru – mýty spjaté s tímto pojmem od Spidera. Máme pro Vás několik tipů, jak si separaci Vašeho detektoru můžete společně vyzkoušet objektivně – za stejných podmínek. Tedy spíše za obdobných podmínek.

Test č. 1: Separační diagram

Separační diagram uvedený níže si můžete stáhnout v PDF a vytisknout na A4 ZDE. Rozmístěním hřebů různé velikosti a vhodných barevných cílů vytvoříte testovací pole a jak naznačují šipky, ve směrových osách pohybem cívky získáte informaci o tom, v jakém směru a v jakém prostorovém rozložení cílů Váš detektor funguje dobře a kde špatně. Vypadá to jednoduše a jasně, ale možná budete překvapeni.

nail board 300x233 Vyzkoušejte si separaci svého detektoru

2. Separační test rychlosti

Při svižné chůzi v rovném terénu často velice rychle máváme a nevýrazné, nebo velice krátké signály snadno mineme. Zkuste si, v jaké rychlosti barevný signál ještě rozeznáte. Položte hřeby v těsné blízkosti v řadě za sebou, mezi každou dvojici vložte malý barevný cíl, podobně, jak je na uvedeném videu. Obtížnější variantou je rozložení hřebů nikoli v přímce, ale paralelně vedle sebe. V tomto případě je vhodný odstup mezi hřebem a cílem 1-10 cm a test můžete právě provést tak, že budete vzdálenost snižovat.

3. Hloubkový separační test

Tady se jedná o neobtížnější variantu. A příliš často se s ní na předváděčkách detektorů nesetkáte. Důvod je jediný, velká část detektorů nedosáhne uspokojivých výsledků, nebo zcela selže. Podobně, jak vidíte na následujícím videu, vytvořte pevný podklad na který umístíte barevný cíl a okolo umístíte podpory pro hřeby. Podpory pod hřeby můžete navyšovat a zvyšovat tak hloubkový rozdíl mezi hřeby a barevným cílem. Případně přibližujte také hřeby blíže k sobě.

Pozn. Ve všech případech velice doporučujeme volit zřezivělé, tzv. středověké, ručně kované rezivé hřeby. Moderní kulaté hřeby však v nejhorším případě mohou posloužit také.

Výsledky testů berte s rezervou. Mnohem přesvědčivějších výsledků dosáhnete v terénu, pokud umístíte cíle pod zem. Nemusíte kopat hluboko, dostačuje i 5 nebo 10 centimetrů. Na třetí test je už vhodnější polygon. Ale i po provedení testů na zemském povrchu budete pravděpodobně chtít omlátit svůj detektor o zem.

Testovaná separace patří v dnešní době prochozených lokalit, kde zůstaly malé nebo hůře dohledatelné cíle, mezi základní parametry. Pokud takové lokality navštěvujete a Váš detektor neuspěl, můžete se vážně zamyslet nad jeho výměnou.

Pokud máte chuť, test natočte a pošlete, rádi výsledky zveřejníme.

Redakce PPN