Detektor kovů AKA Sorex, dojmy a zkušenosti
Redakce 23.5.2017 v sekci Detektory kovů a příslušenství, Hledačův blog, 5 460 zobrazení, 197 komentářů
Dojmy a zkušenosti s detektorem AKA Sorex
Hledám detektorem 3 roky a letos z jara jsem se dostal k mašině AKA Sorex. Do té doby jsem o detektorech AKA moc nevěděl, vlastně až do doby, kdy se začalo mluvit o novém modelu Berkut 5. V tu chvíli jsem se o tohoto výrobce začal zajímat na plné obrátky. Samozřejmě jsem sjížděl videa, kde detektory AKA ohromují uživatele svým dosahem a precizním vyhodnocením signálu a pro mě novou funkcí, kterou jsem u předchozích detektorů neznal – Hodograf. Jako hledač jsem prošel přirozeným vývojem, koupil jsem první detektor bez větších rozmyslů. Tenkrát to byl C.Scope 4. Byl jsem s ním venku párkrát a uvědomil jsem si, že jedno tón při hledání není nic pro mě. Následovalo další sjíždění stránek a okouzlil mě DeepTech Vista Warrior. S tímto detektorem jsem byl po hledačské stránce moc spokojený, ale ejhle uzrál ve mně pocit, že nutně potřebuji zkusit displejový detektor.
Jelikož jsem si nemohl dopřát ten luxus mít dva detíky v souběhu, Warrior musel z domu a nahradil ho Makro Racer první generace. Byl jsem učarován jeho provedením, velkým displejem a zároveň jednoduchostí. Vyskytla se pro mě s tímto detíkem překážka v podobě rušení signálu mobilních dat ze sítě a jelikož jsem v té době musel mít data v mobilu připojené permanentně, komfortnost hledání díky pazvukům byla fuč. Racer šel z domu a výhodně jsem pořídil Deeptech Vista Gold a nebýt AKA Sorex, patrně bych u ní zůstal. Řekl jsem si, že se o tuto zkušenost podělím, protože to, co mi vadilo na předchozích detektorech, bylo vše najednou rázem vyřešeno
Co říct ke konstrukci – jedná se o klasickou tří dílnou, kde spodní tyč pod jednotkou je teleskopická. Konstrukce je pevná i v případě, že je vysunutá na maximum (mám 196 cm) a naprosto bez problémů. Nikde se nic nekýve, nevrže ani nic podobného. Detektor mám osazený základní 7 kHz cívkou. Vyvážení by mohlo být lepší třeba díky umístění baterií pod loketkou. Na druhou stranu vidím výhodu v tom, že pod loketkou žádná elektronika není a proto nic nebrání tomu, detekor kdekoliv položit bez obav z poškození elektroniky. Každopádně celodenní hledání je bez problémů. Nyní si budu pořizovat novou teleskopickou konstrukci značky MARS, kdy jednoduše jednotku nasunu na konstrukci a tím pádem mi odpadne většina problémů se skladností a převážením.
Nebudu popisovat vyloženě všechny funkce, ale zmíním ty, které u jiných detektorů nejsou úplně běžné a usnadňují komfort v hledání, který už od detektoru očekávám. Například Sorex umí odfiltrovat různé druhy rušení v podobě vysokého napětí, signálu mobilu a podobně. Hledání pod dráty tedy není žádný problém. Analogy na mobily obecně moc netrpí, ale u displejového detektoru s tím mnoho uživatelů bojuje. Tato funkce se jmenuje EMI Filtr. Sorex jinak disponuje třemi hledacími režimy, které při továrním nastavení jdou rychle přepínat pomocí šipek. Nejčastěji chodím v režimu MSF – je to univerzální režim, které nevyžaduje nikterak pomalé mávání a je plně nastavitelný.
SSF u tohoto režimu se zpomalí mírně odezva oproti režimu MSF, ale důvod je jednoduchý – má lepší vyhodnocení signálu. Do SSF přepínám v případě, že se nemůžu rozhodnout, zda kopat nebo ne. V tomto režimu mám zapnutou i funkci Accumulation do polohy 3 což znamená, že na displeji se zobrazí tři poslední hodografy daného signálu. Dále mám na maximum funkci zesílení slabých signálů. Takže signál i hluboko uloženého cíle se hlásí tak, jako by byl na povrchu. Tento režim mám také jako dohledávací. Režim MMT – já mu říkám polní – neskutečně rychlá odezva a precizní separace – prostě to co na poli hledač potřebuje.
Na Sorexu se mi líbí, že si nastavíte hledací režimy a pak už jen přepínáte dle potřeby jednoduše jedním tlačítkem. Audio výstup – zde se taky nabízí škála možností kombinace pohybového režimu z bez pohybovým , který je vhodní do nezamořených oblastí a dává o cíli maximum přesných informací. Tady bych nerad paušalizoval, protože každému sedí něco jiného a je to o vyzkoušení si. Každopádně Sorex v tomhle ohledu nabízí tolik, že si každý najde to své.
Tady jsem sepsal přehled vyhodnocení běžných cílů, které se vám můžou dostat pod cívku:
Alobalová folie hlásí se od +2 do +11 VDI středem cívky. Krajem začne lítat do záporných hodnot a audio odezva je také do železa.
Větší rezavý hřebík (novodobý), jednalo se spíže o náhodu, že mi ho Hodograf zaznamenal do přímky. Většinou je trošku klikatější. VDI -42 jednoznačně v železe.
Novodobá podkova: vyhodnocení do středních želez (-60 VDI).
Jeden z nejběžnějších stříbrňáků – 10 krejcar FJI: jednoznačné VDI +47 i okrajem cívky, bez jediného šoupnutí do železa a to i hluboko uložených.
Ferdova trojka (tříkrejcar – stříbro): tady se nenechat zmást, díky nízké ryzosti mají tendenci se hlásit nestálým VDI ovšem vždy minimálně +18. Takže zaměnitelnost s alobalem je vyloučena (alobal +2 až +11). Kladné VDI +27 i audio odezvu do barvy hodí i krajem cívky, hluboko uložený.
Snubák ze zlata 5,5 g: stálé VDI +22, Hodograf přímka – snový signál.
1800 trojka: VDI +79, krásný signál, tady už není o čem
Co říct závěrem? Se Sorexem mám nachozeno zatím jen asi 60 hodin takže nejsem rozhodně žádný Sorexový Guru. Nicméně se jedná o nástroj, který zaručí pohodlné hledání i v extrémních podmínkách a škála nastavení je natolik pestrá, že vás nic nezaskočí.
Standa / Saus
Poslední komentáře