AKA Sorex Pro – představení
Redakce 22.7.2013 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 5 368 zobrazení, 279 komentářů
AKA Sorex je novinkou na českém trhu. Našim úkolem je seznámit vás s tímto modelem a jeho přednostmi.
Sorex Pro je produktem ruského výrobce AKA. Patří do celé řady detektorů AKA, ostatní však nejsou až na výjimky v Evropě běžně dostupné. Sorex Pro se od svých sourozenců odlišuje také tím, že zatím jako jediný obsahuje všechny popisky ovládacích prvků a pojmy v menu v angličtině.
AKA Sorex Pro je relativně novým modelem a začíná se mu postupně v Evropě postupně dostávat pozornosti. Ta je oprávněná. Detektor patří mezi multifrekvenční, plně digitální detektory s pokročilými funkcemi známými u vyšších řad západních detektorů a sám nabízí některé fukce, které nejsou u mnoha detektorů běžné.
Konstrukce a provedení
Konstrukce detektoru je v klasickém eskovém provedení složeném ze tří dílů. Všechny díly detektoru jsou z lehkých slitin a plastů, detektor tak dosahuje váhy pouhých 1050 gramů vč. baterií. Zpracování jednotky je na velmi slušné úrovni. Konstrukce naopak na úkor váhy mírně postrádá na odolnosti a stabilitě.
Kompaktní jednotka detektoru v sobě zahrnuje i napájení detektoru. Je umístěná nad rukojetí tyče a nabízí nabízí displej a všechny potřebné ovládací prvky detektoru. Čtyři tužkové AA články se vkládají v zadní části jednotky. Na zadní straně najdeme také spouštěcí přepínač a vstup pro připojení sondy. Vstup pro sluchátkový konektor se nachází na předním panelu.
Ovládací prvky na jednotce jsou dobře dostupné. Tlačítka jsou dostatečné velké a jsou rozmístěny tak, aby byl stisk přesný a rychlý. Každé tlačítko má dvojí funkci. K základní funkci se dostaneme jednoduchým stiskem, druhou funkci (většinou se jedná o dodatečné nastavení) aktivujeme podržením tlačítka. Do kompletního menu detektoru se dostaneme dlouhým stiskem středového tlačítka, které v běžném případě slouží pro aktivaci dohledávací funkce (pinpoint).
Jednotka disponuje velkým digitálním displejem s jasnou čitelností. Pro lepší viditelnost v šeru pomůže zelené podsvětlení displeje.
Mezi zobrazované údaje na displeji patří údaje týkající se vodivostního čísla, typu zvukové odezvy, hodnocení síly signálu, použitého algoritmu odezvy, úrovně baterie a dalších módů nastavení detektoru:
Funkce detektoru
Detektor nabízí řadu řadu funkcí a nastavení. Mezi nejzajímavější patří nastavení hlasitosti a tónu signálu železa, EMI filtr (filt určený pro snížení šumu způsobené interferencí s okolím), odladění silně mineralizovaných hornin s pozitivní mineralizací (hot rocks), automatické i manuální odladění vlivu zemního efektu s možností filtru falešné detekce, nastavení citlivosti dohledávacího detektoru a zesílení slabého signálu.
Práci s detektorem zpříjemní audio menu umožňující nastavení hlasitosti a pokročilejší nastavení zvukové odezvy. Vybrat si můžeme z jasných přesných tónů, dále z audio odezvy, která pomůže dobře identifikovat rozměr a hloubku objektu, multitónu a z audio odezvy vhodné pro níže popsané algoritmy.
AKA Sorex Pro nabízí několik různých algoritmů digitálního zpracování signálu pro vyhodnocení odezvy. Nabízí se možnost přizpůsobení detektoru různým podmínkám. Algoritmy jsou označovány zkratkami SSF, MSF a MM. SSF zahrnuje do zpracování také magnetické vlastnosti objektů a je vhodný do prostředí, které obsahuje různě velké kusy železa. Detektory často velké železné objekty signalizují smíšeným signálem nebo je řadí mezi barevné kovy. Algoritmus SSF má za úkol tomuto nešvaru předejít. Je tedy určen primárně pro kvalitní diskriminaci. Na úkor této vlastnosti ale klesá obnovovací schopnost detektoru. MSF je univerzální algoritmus určený pro různorodé prostředí. Rychlost odezvy detektoru je průměrná. Třetí algoritmus, MM, se hodí pro silně zamořené prostředí. Upravuje rychlost odezvy detektoru na maximum, detektor tak nemá problém zachytit barevný cíl poblíž uloženého železa. Audio odezva je v tomto případě rychlá a přesná.
Identifikace objektů
Identifikace objektu detektorem AKA Sorex Pro funguje na principu tzv. hodografu. Hodograf je ve skutečnosti dvourozměrný vektorový směrový graf. V případě detektoru Sorex Pro vychází signál ze středu dolní linie a směruje do prostoru pod úhlem od 0 do 180°. Na levé straně se nachází železo, na pravé straně zase barevné kovy.
Vykreslené křivky se liší tvarem. Z tvaru lze vyčíst, zda se jedná o malý, nebo velký objekt a dokážeme tak odlišit např. hliníkovou plechovku či víčko od mince. Ideální tvar křivek můžeme samozřejmě očekávat jen v laboratorních podmínkách. V praxi jsou křivky často různě orientované a někdy jejich tvar je deformován v závislosti na smíšeném signálu. Spolehlivě ale plní svůj účel.
Mimo popsaný hodograf je k dispozici standardní označní VDI číslem, které je v rozsahu od -90 do 90.
Diskriminace funguje pomocí vymezení prostoru hodografu. Zprava i zleva můžeme diagram postupně uzavírat, až dosáhneme požadovaného úseku, ve kterém bude detektor nediskriminované signály oznamovat. I v případě vlastního nastavení diskriminace lze detektor rychle přepnout zpět do režimem detekce všech kovů.
Sondy a frekvence
Detektor AKA Sorex patří mezi multifrekvenční detektory. Používá tři různé frekvence 3 kHz, 7 kHz a 14 kHz v závislosti na zvolené sondě. Standardně je Sorex vybaven eliptickou střední univerzální DD sondou o frekvenci 7 kHz a rozměru 9,5×12,5”.
Jako doplňkové jsou dispozici hloubková sonda 15” DD a malá separační sonda 9×10” DD. Sondy AKA jsou také ruské výroby. Vynikají vysokou stabilitou, odolností a kvalitním provedením.
Závěrem
AKA Sorex Pro je digitálním, multifrekvenčním detektor střední třídy s některými vlastnostmi detektorů třídy vyšší. Najde si své zájemce zejména mezi hledači, kteří očekávají univerzální pokročilý vícefrekvenční detektor, který lze po mnoha stránkách přizpůsobit svým potřebám a různým podmínkám při hledání.
Poslední komentáře