DeepTech Vista Gold – recenze
Redakce 25.7.2013 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 13 034 zobrazení, 295 komentářů
Představení
Po delším testování detektoru DEEPTECH VISTA GOLD jsem zjistil, že 100% patří mezi nejcitlivější a nejrychlejší detektory na trhu. Drobné předměty z bronzu, zlata či stříbra, nízkovodivostní cíle (např. drobné tenké středověké mince s velmi nízkou ryzostí), i hlouběji uložené mince. To jsou všechno předměty, které s jinými detektory pracujícími na běžné frekvenci 4-10 kHz vůbec nezachytíte a jednoduše je přejdete.
UPDATE 2016: Všechny detektory DeepTech jsou nyní osazeny nejnovějšími vodotěsnými cívkami 28cm DD s krytem.
To, co mě při testování naprosto nadchlo, je kromě citlivosti také vynikající separace. Dejte mi malou minci mezi odpad a já ji najdu. Položte malou minci přímo na železný hřeb a ji najdu. To je separace. Nevěříte? Kdykoliv Vám to ukážu. Zcela přesné zaměření cíle a přesné odfiltrování, to je DEEPTECH VISTA GOLD pracující na frekvenci 25 kHz.
Funkce a vlastnosti
Na začátku jsem zmiňoval vynikající separační vlastnosti. Ty jsou dotaženy u detektoru naprosto do extrému a posílila je hlavně nová a moderní DD cívka, se kterou se detektoru začal prodávat na začátku roku 2013. Cíl který hledáte jste schopni zaměřit s velkou přesností i když se nachází v bezprostřední blízkosti železa (třeba 1-2cm), či dokonce přímo na železe (!!).
Takže diskriminace opravdu funguje. Železo filtruje skutečně perfektně i při malém, nastavení diskriminace (stupeň 2 z 9). Ale můžu říct, že základní hřebíky i hřebíčky Vista GOLD pozná, i když má diskriminaci úplně vypnutou. Tím detektor zaručuje jak zachycování nízkovodivostních cílů, tak i stále perfektní citlivost. Nemusíte tedy diskriminaci protáčet až nakonec a vystavovat se riziku, že přejdete nějaký drobný cíl.
Pojďme se podívat na jednotlivé funkce:
- Nastavení hlasitosti - celková hlasitost detektoru
- Nastavení hlasitosti železa - pokud chcete železo slyšet, ale stačí Vám jej zachytit jen na slabou hlasitost, tak hluboký tón na železo si můžete regulovat – vhodné na místa zamořené železem, kde máte železný signál co krok
- Nastavení ground reject. Odladění půdního vlivu se používá, pokud detektor dává falešné prozvuky i když jej držíte jen tak nad zemí. Tímto potenciometrem si detektor přizpůsobíte půdě, tak aby pracoval tiše a spolehlivě. S tímto potenciometrem však opatrně! Ground Reject můžete nechat v továrním nastavení (uprostřed mezi černou a červenou linkou), pokud nevydává žádné prozvuky. Odlaďujte nejprve směrem doleva (černá linka), pokud stále slyšíte silnější prozvuky, tak směrem doprava (červená linka) – přizpůsobení pro těžší půdní podmínky. Pro normální hledání ale neprotáčejte potencimetr na maximum ani na jednu, ani na druhou stranu. Jednak klesá dosah detektoru a jednak filtruje větší předměty než 3cm např. plechovky, ale i cenné artefakty z mědi, bronzu, zlata i stříbra. Toto nastavení se používá pouze v těch nejtěžších půdních lokalitách, kde chceme hledat mezi velkým odpadem (plechovky) pouze drobné cenné cíle menší než 3cm z barevných kovů (prstýnky, řetízky, drobné mince).
- Nastavení citlivosti detektoru - většinou se dá skoro všude hledat na maximální citlivost, ale detektor neztrácí znatelně výkon ani když citlivost trochu snížíte.
- Přepínač S/F (slow/fast) – obnovovací rychlosti: rychle/pomalu - Slow -pomalejší odezva pro větší výkon s větší hloubku (např. v lese), Fast – rychlejší odezva a preciznější diskriminace (např. na poli)
Odezva je vždycky blesková, ať hledáte v jakémkoliv režimu. Funkce Slow se hodí spíše do lesa, kde hledáme hlouběji uložené věci, tam má detektor větší výkon (pokud máváte pomaleji), zvláště na střední a velké předměty. Při použití Slow tedy doporučuji zvolnit i tempo hledání (mávání). Na loukách a všude jinde můžete hledat na Fast. Prostě si výkon můžete přizpůsobit dle podmínek.
Na spodní části detektoru se nacházejí ještě 2 přepínače:
- přepínač diskriminace (mezi režimem All Metal a dvěma diskriminačními režimy – s hlubokým tónem na železo a bez tónu na železo)
- BOOSTER přepínač: zesílení signálu a výkonu až o 30%
Při zapnutí zesilovače je opravdu znát rozdíl u hodně slabého signálu. Tento režim používám, když potřebuji lépe slyšet a vyhodnotit hodně slabounké signály na hranici slyšitelnosti. Přepínač totiž nezvyšuje jen zvuk, ale zvyšuje celkovou výkonnost detektoru. Trvalé hledání v tomto režimu však nedoporučuji kvůli stabilitě detektoru.
Testy na polygonu a testy separace
Z počátku jsem byl, (jako všichni okolo) k detektoru skeptický a videu na youtube s testem separace se mi nechtělo vůbec věřit, protože z toho VISTA GOLD vyšla vždycky nejlíp. Obzvláště, když se porovnával s věhlasnými značkami, se kterými hledá většina movitějších hledačů a tyto detektory v testech citlivosti a separace prostě porazil. Ale na tolik mě to uchvátilo, že jsem detektor objednal. Tak jsem si to holt vyzkoušel sám. Motivoval jsem se videem a naskladál jsem na zem železné předměty – kus podkovy, středověké hřebíky i větší hřeby asi ve vzdálenosti 2 – 3 cm od sebe. Do stejné vzdálenosti jsem doprostřed téhle směsky umístil minci. Ale nebylo to žádné stříbrné kolo ve smyslu rakouskouherské pětikoruny, ale drobný středověký denár o velikosti 1.5 cm (ano, tohle jsou předměty na kterých se správně mají testovat detektory:).
Světe div se, po odfiltrování železa dává DEEPTECH VISTA GOLD čistý signál. Vzal jsem následně i velký hřeb (cca. 1x17cm) a minci jsem položil přímo na něj – výsledek byl stejný, opět krásný signál, ano sice s občasným propípnutím železa na okraji, ale 95% signálu bylo pro minci. Pokud se k cíli přibližujete, okraj sondy zaznamená železo, ale ve středu cívky je naprosto jasný signál na minci. Ale co je na tomto docela jednoduchém testu to hlavní? Přece to, že jsem na tomto samém testu zkoušel i další detektory v daleko vyšší cenové kategorii (a to jak analogy, tak i digitály) a ty si bohužel na minci neškrtly – ani jednou.
Jak je to všechno možné? Zapřičiňuje to několik společných faktorů, které dohromady tvoří harmonický a dobře promazaný stroj. První je neuvěřitelně rychlé a doslova bleskové “recovery”, nebo-li frekvence obnovení (tedy časový úsek, kdy je detektor schopný se “vzpamatovat” od zachycení posledního signálu) – to je rychlost.
Druhým faktorem je vysoká frekvence 25 kHz schopná zachytit i ty nejdrobnejší cíle. Třeba o velikosti jednoho očka ze zlatého řetízku – to je citlivost. Třetím faktorem je sonda. Díky DeepTech DD sondě jste schopni zcela přesně zaměřit daný cíl, i když se nachází v bezprostřední blízkosti odpadu – to je přesnost. Tyto tři hlavní věci jsou viníkem toho, že se jedná o naprosto přesný a extrémně rychlý stroj, se kterým jste schopni najít ty nejmenší věci i v obtížných lokalitách a přesně je zaměřit.
Konstrukce detektoru
Detektor se velmi dobře drží, je do ruky skvěle vyvážený a hlavně je lehký (1.5 kg i s bateriemi). Konstrukce “S” má velmi příjemné madlo s kvalitní pěnovou výstelkou, která je prodloužená tak, že i spodní část dlaně je opřená o výstelku a ne o kovovou tyč, což je více komfortnější. Loketní opěrka je delší a dosahuje tak až k lokti a to je samozřejmě daleko pohodlnější pro hledání, což někteří jiní výrobci detektorů stále ještě nepochopili.
Některé plastové díly, jako třeba loketní opěrka jsou z měkčího plastu, proto je potřeba dávat pozor při pokládání detektoru. Pokud se samozřejmě k detektoru chováte slušně, nic nehrozí, ale problém nastávápři extrémnějším používání (opírání o kamení, odhazování detektoru na zem, pády ve složitějším terénu a pod.). Proto nám zde výrobce dává zdarma kožený obal na bateriový blok i na jednotku – jsou potřeba. Loketní opěrku jsem na třetí výpravě svojí vlastní vinou zlomil a tak jsem ji nahradil od detektoru jiné značky (pasuje tam třeba z AT Pro za 186,- Kč).
Po delším používání se tedy mohou projevit drobné nešvary s plasty, ale není to však nic, co by zásadně ovlivňovalo funkčnost detektoru. Elektronika šlape jako hodinky. Cívka je velmi robustně a kvalitně zpracovaná a máme k ní krytku zdarma. Šroubek a matice jsou rovněž velmi kvalitní a nehrozí jejich opotřebení, nebo ulomení. Kabel je tlustý a stíněný, rovněž velmi kvalitní. Po této stránce Vista GOLD opravdu boduje.
Jak se hledá
Hned na prvním testování padly velmi zajímavé předměty. Když jsem došel na předem vytipované místo a začal hledat, ušel jsem asi 10 kroků, když jsem zachytil první pěkný signál. Byla to drobná středověká mince, Černý peníz Ferdinanda I. (1526-1564). Černá se jí říká proto, že byla vyražena z velmi nekvalitního stříbra a byl v ní větší podíl ostatních kovů, než samotného stříbra. Proto se v pěkném stavu vyskytují málokdy.
Nálezový stav této mince nebyl až zase tak špatný, na to, že tam ležela více než 400 let. Takže dost nízkovodivostní cíl – je to vlastně tenký plíšek o průměru 1.5 cm. Mince byla hluboko cca. 10-15 cm.
Hned na tom samém místě byl další signál. No, kdybych neměl dohledávačku, tak to v hlíně hledám ještě dneska – byl to bronzový korálek o velikosti 2 mm. Koukám na to a nevěřím. Takhle malou věc jsem snad ještě nikdy nevykopal. Druhý detektor, který jsem měl s sebou (a který je výrazně dražší než tento), tak ten minci házel těsně nad železo – pod tímto signálem se nachází maximálně “hot rock”, nebo odpad.
Ale neméně velké překvapení však bylo, že dražší detektor tento korálek vůbec nezaznamenal. Kousek dál padla ještě drobná figurka sv. Antonínka. Co se týče hloubkového dosahu, tak cca. v 0,5 až 1 metru se vykopal menší litinový hrnec (bohužel tedy prázdný:). Takže jestli se ptáte, jestli je detektor i na hloubku – já odpovídám: ano. Na polygonu jsem ještě zkoušel hloubkový test na zakopané předměty – měďený krejcar ve 25cm a ve 30cm (pro některé detektory kupodivu naprosto nedostižný cíl) a ještě zakopaný stříbrňák a na něm položený hřebík. Všechny 3 cíle měly naprosto bez problému čistý signál.
Po delším hledání jste schopni rozlišovat různé typy předmětů. Díky technice přibližování k cíli z boku můžete odhalit vršky od piva a velká železa. Díky intenzitě a délce signálu jste schopni určit dokonce i velikost předmětu – zda se jedná o velkou věc, nebo drobnost. Možnosti jsou nepřeberné. Vše je jenom o správné technice a vyhodnocování signálu – ale na to si musí přijít každý hledač sám. Co se týče výdrže baterií, po měsíci mám stále původní baterie (8xAA) a to hledám cca. každý druhý, třetí den.
Pro koho je detektor určen?
Detektor je vhodný pro každého, kdo chce maximání citlivost na šperky a mince, nebo chce hledat i v oblastech doslova zaneřáděných odpadem, kde si ostatní stroje neví rady s vyhodnocením signálu – například okraje polí, břehy řek a rybníků, domácí i zahraniční pláže. Detektor je díky citlivosti na nejmenší kovové cíle vhodný také pro archeology. Můžete s ním tak krásně vyzobat to, co se ostatním vůbec nepovede a cíl přesně identifikovat a zaměřit. Pokud tomuto detektoru věnujete dostatek času, stane se z Vás mistr v hledání i těch cílů, které jsou pro ostatní detektory zcela nedostižné. Nemusíte se však bát toho, že byste hledali jenom samé drobnosti a nic jiného. Vista se kromě všech výše zmíněných vlastností chová zcela běžně jako každý jiný detektor, akorát Vám dává možnost zachytit navíc nízkovodivostní cíle ze zlata či stříbra a zároveň schopnost je detekovat v nadstandardních hloubkách, což jiné detektory na běžné frekvenci neumí.
Nejlepší nastavení, tipy a triky:
Odladění půdního vlivu
První co je potřeba udělat, když příjdeme na lokalitu, je zkontrolovat potenciometr Ground Reject a pokud je potřeba, přizpůsobit detektor okolnímu prostředí – tedy odladit půdní vliv. Pokud je potencimetr na středu (tedy mezi černou a červenou linkou), je to universální optimální nastavení použitelné pro většinu našich prostředí a pokud detektor nemá žádné soustavné prozvuky, není potřeba detektor nijak odlaďovat. Pokud se nacházíte v místě se zvýšenou mineralizací, může detektor vydávat prozvuky (tedy i když s ním nemáváte), je potřeba jej odladit. To uděláme pomocí potencimetru Ground Reject. Přepneme detektor do AllMetal režimu (pravou páčku pod jednotkou přepneme doprostřed) a na lokalitě najdeme místo bez přítomnosti kovů. Dále pohybujeme cívkou vertikálně nahoru a dolů (ve vzdálenosti 5-20 cm od země). Zároveň pomalou točíme s potenciometrem Ground Reject směrem doleva (černé pole), nebo v případě že nenastane změna tak směrem doprava (červené pole – červené pole je pro lokality s nejtěžší mineralizací) až dokud jsou prozvuky minimální, nebo vůbec žádné. Takto máme tedy detektor přizpůsobený okolnímu prostředí. Tento potencimetr ale neotáčejte do maximální polohy – Ovlivňuje nejen půdní vliv, ale také přizpůsobení pro např. plážové hledání. Nastavením potenciometru zcela doprava, nebo zcela doleva (na maximum) přizpůsobujete detektor pro nejtěžší typy půd (čedič, uhlí, železité podloží, prosolená pláž a pod.). V tomto nastavení je sice detektor nejstabilnější, ale také filtruje maximum. V tomto maximálním nastavení se detektor přizpůsobuje nejtěžším podmínkám a reaguje tak pouze na drobné předměty (1 mm – 3cm) ze zlata, stříbra, mědi a bronzu. Větší předměty než 2-3cm filtruje jako železo (pouze v tomto maximálním nastavení).
Režim pro lokalitu
Spínač uprostřed jednoty S/F se používá dle lokality. Jste-li na poli a zajímají Vás předměty především na povrchu do 30cm, využijte standardní nastavení s přepínačem na Fast (rychle). Získáte přesnější diskriminaci a rychlejší a přesnější odezvu. Jste-li v lese a zajímají Vás nejen věci na povrchu, ale i hluboko uložené předměty, můžete použít hned dva režimy abyste maximalizovali výkon detektoru. A sice přepnout na režim Slow (pomalu) a ještě si zapnout Booster na zvýšený výkonu detektoru. Detektor pracuje na maximální výkon a můžete si tak sáhnout na předměty které jsou velmi hluboko.
Režim pro hledání
Pravý spínač na spodní části jednotky má 3 polohy. Od sebe: dvoutónový režim – vysoký tón na barevné kovy a odlišný tón na železo. Uprostřed – AllMetal mód (všechny kovy stejným tónem) a k sobě je režim kdy je vypnutý zvuk železa. Nejlepší je chodit ve dvoutónovém režimu. Ve dvoutónovém režimu dokážete snadno rozlišit základní odpad jako např. vršek od piva.
Tipy jak nekopat velká železa, nebo vršky od piva:
Velké železné předměty (části zemědělské techniky), nebo předměty střední velikosti ze železa kompaktního tvaru (kruh, čtverec) a vršky od piva, se hlásí vysokým ostrým ječivým signálem uprostřed cívky, ale pokud se k předmětu přibližujete okrajem cívky, slyšíte na kraji jasný signál železa. Toto se u předmětů z barevného kovu nestává. Předměty z barevného kovu mají jasný klidný vysoký signál ve všech polohách a částech cívky. Pro úspěšné a správné rozlišování kovů je nutné mít tedy zapnutý dvoutónový režim. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit funkčnost této metody na 100%.
Druhy tónů:
- Krátký vysoký signál ze všech směrů a ve všech částech cívky: malý předmět, např. mince či prstýnek
- Velice ostrý ječivý vysoký signál uprostřed cívky s železným signálem na okraji: střední, nebo velký železný předmět, nebo vršek od piva
- Dvojité pípnutí: předmět na povrchu
- Dlouhý slabší táhlý signál do ztracena: hotrock – uhlí, čedič a pod.
Diskriminace
Diskriminace je továrně přednastavená na nejdrobnější železa i když nijak s potenciometrem Disc. neotáčíte. Detektor tak sám identifikuje a pozná drobné kousky železa (1-2cm). Pokud si chcete odfiltrovat i větší hřebíky, stačí nastavit diskriminaci na stupeň 2 a hřebíky se hlásí jasně jako železo, nebo vůbec (podle toho, který hledací režim si zvolíte – zda dvoutónový nebo jednotónový). Diskriminaci tedy vůbec nemusíte protáčet na maximum, abyste získali optimální výkon. Pokud byste diskriminaci protočili na maximum, mohli byste příjít o některé drobné cenné nízkovodivostní cíle.
Další nálezy s Vistou Gold:
Detektor zakoupíte na www.profidetektory.cz
Poslední komentáře