Poklad Sevso (Seuso) aktuálně

1.4.2014 v sekci Nalezené poklady, Poklady a záhady, 4 419 zobrazení, 275 komentářů

Pokladem Sevso (nebo Seuso přímo v maďarštině) je skupina celkem nejméně 15 stříbrných objektů pocházejících z odbobí Římské říše. “Počátky” pokladu spadají do roku 1980, kdy se objevil první kus pokladu na londýnské aukci. Další kusy se dostaly na trh až později a všech zbývajících 14 kusů nakonec skoupil lord Northampton. Tímto momentem však začal celý příběh plný komplikací.

Sevso treasure 009  Poklad Sevso (Seuso) aktuálně

Dle dokumentů maďarských úřadů se předpokládá, že byl poklad Sevso objeven mladým vojákem József Sümegh v 70. letech u maďarského města Polgárdi poblíž Balatonu. Ten byl totiž následně nalezen mrtvý, pravděpodobně byl zavražděn. Spekuluje se o tom, že tento muž poklad vykopal na archeologickém nalezišti. Nároky na poklad si začl dělat Libaňon na základě dokumentů podaných Libaňonskou ambasádou ve Švýcarsku, samotné Maďarsko a také bývalá Jugoslávie. Poklad byl proto vydán na prodej v New Yorské aukci v roce 1990. Následně byly ale dokumenty shledány falešnými a od prodeje se upustilo. Nároky na vlastnictví těchto tří zemí nakonec úplně zamítl Americký soud, který poklad navrátil svému původnímu majiteli.

Sevso2  Poklad Sevso (Seuso) aktuálně

Sevso1  Poklad Sevso (Seuso) aktuálně

Poklad se skládá z 14 velkých zdobených stříbrných nádob a měděného kotlíku, ve kterém byly uloženy. Je datován do 4-5. století našeho letopočtu. Nejpozoruhodnější je velká mísa, ta měří 70 cm v průměru a váží téměř 9 kg,. Tato mísa nese nápis:

Hec Sevso tibi durent per saecula multa
Posteris ut prosint vascula digna tuis

a právě podle svého majitele, vysoce postaveného Římana žijícího v oblasti dnes známé jako západní Maďarsko, byl poklad pojmenován.
Sevso4  Poklad Sevso (Seuso) aktuálněsevso poklad1  Poklad Sevso (Seuso) aktuálně
V roce 2007 se v The Art Newspaper objevily informace, že by poklad nemusel být vůbec kompletní. Pravděpodobně k němu patří dalších 187 ze zlaceného stříbra, 37 zlacených stříbrných pohárků a 5 stříbrných misek, které na sobě nesou příznačné motivy.

Nové aktuality jsme se dočkali letos. 26. března 2014 maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že Maďarské národní muzeum zakoupilo zpět polovinu pokladu. A to za nemalou sumu 15 milionů Eur.