Avatar profilu Robbie

Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71

6.8.2017 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 9 398 zobrazení, 18 komentářů

Hrozně jsem se těšil na další počin z dílny Rutuse, protože toto je osobně moje srdcová záležitost na poli detektorů a musím říct, že naprosto splnil všechna moje očekávání. Detektor kovů Rutus Alter 71 přichází po velice úspěšné sérii detektorů Proxima, Optima a Argo, což byly detektory, které byly určené pro specifický druh hledání (Optima – drobnosti, Proxima – militarie atd.). Od uvedení Altera na trh se šíří napříč detektorovou komunitou pouze pozitivní ohlasy, co se týče celkového výkonu a variability a já to musím po vlastním testování jenom potvrdit. Proč je detektor jen jeden a co je na Alteru 71 to nejlepší? Je to především plně nastavitelná pracovní frekvence v rozmezí od 4.4 kHz do 18.4 kHz, plně přizpůsobitelné nastavení na všechny druhy hledání a skvěle do ruky padnoucí vyvážení mašiny. To znamená, že všechno co potřebujete máte v jednom detektoru a v jednom přístroji (!) a to je to, co výrobce chtěl a kam směřoval. A také šlo o to, aby takto výkonný detektor byl cenově dostupný a zároveň velice kvalitně vyrobený. Kromě toho všeho má ještě zabudovaný modul pro bezdrátová sluchátka. Napadá Vás, proč se detektor jmenuje právě Alter 71? Protože “Alter” znamená latinsky “jiný” a “71″ označuje počet frekvencí, kterými detektor disponuje icon smile Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71

Cokoliv a kdekoliv hledáte – nepotřebujete si vyměňovat cívky, nepotřebujete nic složitě přenastavovat. Detektor je přizpůsobený na Evropské lokality a tak máte v detektoru nahranou řadu programů, které ani není třeba moc upravovat. Extrémní variabilita této mašiny Vám dává do ruky nástroj, který si poradí prakticky se vším a především za zlomek ceny ostatních zahraničních detektorů s podobnými parametry. Cena stanovená v ČR je 18.900,- Kč (k 8/2017). V době testování nebyla v detektoru dostupná čeština, nyní (8/2017) jsou všechny detektory ALTER71 oficiálně prodávané v ČR kompletně v českém jazyce (zdroj: www.detektoryrutus.cz). 

rutus alter3 1024x576 Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71

Představení:

Detektor je založený na své vlastní unikátní platformě – není to žádná kopie již něčeho vyrobeného a proto na trhu nenajdete žádný podobný detektor s tímto nastavením. Výsadou detektoru je stabilní provoz a bezproblémový chod. Podle oficiálních statistik se reklamace na značku Rutus pohybuje pod 3%. To znamená, že na 100 prodaných kusů připadají maximálně 2-3 reklamace během 2 let). Je to především díky vysoké kontrole kvality výroby a předpokládám, že v tomto duchu se bude držet i Alter 71. O případných nedostatcích budu eventuálně informovat, ale osobně nepředpokládám žádné problémy i po delším používání. Je to především proto, že konstrukce byla vytvořena ve spolupráci s hledači a testery.

rutus alter2 1024x533 Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71

Funkce:

Alter je nyní jediným modelem detektoru od výrobce Rutus. Proč? No, je to jednoduché – tak jak jsem již zmiňoval, nepotřebujete žádný další stroj, protože Altera si můžete plně přizpůsobit na všechny druhy hledání. Frekvence se nastavuje skokově po 200 Hz, čili nastavení je možné např. na 16.2 kHz, nebo naopak na 4.6 kHz a tak podobně. K čemu to je? Jednoduše – nízká frekvence, např. 4.4 kHz je vhodná na hledání větších předmětů – např. militarie. Vysoká frekvence, např. 18 kHz je lepší na hledání menších předmětů s větší citlivostí a pak je tady možnost universálu – např. 15 kHz.

Jak na to? Pokud nevíte co je zrovna vhodné pro Váš druh hledání, můžete si vybrat z přednastavených programů, které je možné libovolně upravovat. Nastavíte si třeba program “Coins – Mince” a automaticky se Vám nastaví frekvence 15 kHz. Nebo zvolíte program “Deep – Hloubka” a automaticky se nastaví frekvence 4.4 kHz a také se zapne bez pohybový režim pro největší hloubkový dosah. Ale pozor – každý režim je zároveň i plně upravitelný a všechny položky v každém režimu lze měnit, od frekvence, rychlosti odezvy, až po tóny.

Co je úplnou novinkou ve funkcích v rozlišování kovů u Rutuse, tak to je kromě nového grafického displeje, který nabízí nejen informace o vodivosti kovu, také zobrazení hodografu. Pokud se ptáte co je to hodograf, tak to lze definovat jako křivku, která je buď kompaktní – v případě barevného kovu, který má kompaktní (plný a uzavřený) tvar (tj. mince, kroužek, odznak) nebo rozsypaná (něco zmačkaného, velký kus železa a pod.). Nejlépe to vidíte na následujících obrázcích:

rutus alter displej 300x168 Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71 rutus alter displej2 300x168 Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71

Vlevo vidíme informaci, kdy nám na displeji skáčou různá VDI a hodograf je tzv. rozsypaný, což znamená, že pod cívkou se nachází pravděpodobně něco železného a vpravo vidíme kompaktní “ocásek” a detektor zobrazuje stabilní VDI a to znamená barevný kov.

Konstrukce:

Konstrukce je Rutusovsky bytelná a perfektně vyvážená, nikde se nic nehýbe, nic nevrže, nic neplandá. Všechno drží kde má a konstrukce skvěle padne do ruky. Jediné, co mě  osobně trochu vadí, je madlo z plastu. Osobně bych raději volil nějakou tvrdou gumu. Je mi jasné, že pěnové výstelky nikdy moc dlouho nevydrží, ale plastové madlo je na holou ruku na dotyk nepříjemné a zvláště když je ještě ruka zpocená. Pokud nosíte rukavice, nic neřešte. Pokud rukavice nenosíte, dá se to vyřešit např. omotáním madla sport páskou (jde koupit ve sportu za stovku). Displej je krásně přehledný, vidíte zřetelně co máte v jednotce nastavené, jaký program a na kolik kHz pracujete. V balení najdete kromě detektoru také prošívané kompletní kryty – na displej i jednotku a ledvinku na nálezy. Není tedy potřeba k detektoru již nic dokupovat. Cívka je 28cm typu DD, krásně lehoučká, váží pouhých 400 gramů. Celková váha komplet detektoru je cca. 1250 gramů bez baterií. Detektor funguje na 6 tužkových baterií a vydrží pracovat 20-25 hodin.

rutus alter civka 1024x576 Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71

Možnosti nastavení:

Detektor se chová velice stabilně a nemá problém s falešnými signály. V momentě, kdy je pod cívkou něco pěkného, okamžitě a bez pochyb to poznáte – jasná a stabilní odezva, stabilní vodivostní číslo. Vodivost je značena 0 až 120. Železa jsou 0 až 15, 15 až 20 alobal, mezi 20 a 40 jsou drobná stříbra a drobné zlato, 40 až 80 jsou střední mince různých kovů, od 80 do 110 jsou větší stříbrné, mosazné a bronzové předměty a 110 až 120 velké a vysoce vodivostní předměty.

Co se týče programování a nastavování – kromě klasických funkcí jako diskriminace, NOTCH diskriminace a citlivosti jsou zde k dispozici funkce:

Volba rychlosti odezvy (rychlost reakce na daný cíl), nastavení frekvence od 4.4 kHz do 18.4 kHz skokově po 200 Hz (0.2 kHz), audio zesilovač slabých signálů, hlasitost detektoru, 6 přednastavených zvukových profilů + 3 profily plně programovatelné, 7 přednastavených, ale plně upravitelných hledacích režimů podle typu hledání, regulace podsvícení displeje, zabudovaný wireless transmitter pro bezdrátová sluchátka, VDI zobrazení vodivosti + hodograf, regulace “podržení” posledního VDI na displeji, regulace HOT ROCK, plné nastavení a regulace threshold tónu.

Jsem rád, že výrobce napadlo zabudovat transmitter pro bezdrátová (Wireless) sluchátka. Sluchátka lze spárovat na dva kanály, respektive dvě frekvence, které jsou unikátní pro detektor. Sluchátka budou k dispozici od výrobce pravděpodobně na konci března (3/2017).

Další důležitá funkce o které se musím zmínit, je možnost vytvořit si vlastní zvukový profil – máte možnost uložit si hned 3 své vlastní profily pod položku User – Uživatel 1 až 3 a tento profil následně můžete libovolně navolit do jakéhokoliv svého hledacího režimu. Funguje to tak, že každému rozmezí VDI čísel, můžete přidělit jeho vlastní tón podle potřeby (podle toho jak se Vám to líbí a vyhovuje) od 100 Hz (hluboké tóny) do 500 Hz (vysoké tóny).

tony1 Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71

Další, neméně důležitá funkce je duální režim, kdy detektor dokáže pracovat v pohybovém a zároveň v bez pohybovém režimu. K tomu se váží také přednastavené režimy, kterých najdeme v detektoru opravdu dost (7) a jsou fakt perfektně sladěné a tak nás více, či méně – pokud třeba začínáte hledat – nastavování jednotlivých režimů až zas tak trápit nemusí.

Režimy jsou tyto: 

Ultra Deep – Ultra Hluboko: Program určený primárně pro hledání pouze velkých železných i neželezných předmětů. Jedná se o klasický All Metal (bez diskriminační) bez pohybový režim s ukazatelem VDI

Deep – Hluboko: Program vhodný pro hledání velkých železných předmětů, především Militarií

Big Silver – Velké stříbro: Program vhodný pro hledání větších mincí

Basic – Základní: Klasický základní  universální program, pokud nevíte, který program zvolit pro to co hledáte, vyberte tento

Coins – Mince: Program vhodný pro hledání nejen mincí, od malých drobných stříbrňáků, až po větší předměty z barevných kovů

Fast – Rychle: Program vhodný pro hledání drobných předmětů z barevných kovů, zejména mezi odpadem, nebo železem, spíše blíže povrchu.

Ultra Fast – Ultra Rychle: To samé co Fast, akorát ještě ještě rychlejší icon smile Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71

Hledání s detektorem je jedním slovem – paráda. Rychlost odezvy díky analogovému vstupu signálu je blesková. Všechno šlape jak má, máte přehled naprosto o všem. V okamžiku dostanete do ucha i do oka odezvu a po pár vykopaných cílech se naučíte jednoduše určovat, co kopat a co ne. Samozřejmě předtím, než jsem s Alterem vyrazil do terénu, tak jsem musel vyzkoušet, jaké je jeho nejlepší nastavení. Protože jsem nešel hledat nic specifického, potřeboval jsem najít nejlepší universální nastavení co se týče citlivosti, rychlosti a zároveň hloubkového dosahu. Prvně jsem zamířil vysoko, protože primárně se zaměřuji na mince a tak jsem sáhl nejprve do programů Fast – Rychle a Super Fast – Velmi rychle, s frekvencí 18 kHz. Tam byla odezva sice perfektní, co se týče rychlosti zpracování signálu, nicméně dosah nebyl tak účinný, tedy nejrychlejší program a nejvyšší frekvenci je vhodné použít pro hledání drobných cílů blíže povrchu. Proto jsem zamířil o něco níž a to na frekvenci v rozmezí 14-16 kHz. Opravdu mě překvapilo, že rozdíl ve frekvenci a nastavení je skutečně markantní a interpretace a vyhodnocení a reakce úplně odlišná. Je to jako byste skutečně a reálně měli několik detektorů v jednom. Navolil jsem tedy program Coins – Mince a frekvenci 15 kHz ponechal, ale zbytek jsem si upravil podle sebe – upravil jsem tóny, odezvu, zesilovač, threshold, a diskriminaci. Tak, abych bych schopen zachytit jak drobnou minci na hraně, tak i větší předměty ve větší hloubce. Prostě a jednoduše – vezmete předměty a zkoušíte. Tento program má dle mého názoru nejčistější reakci a odezvu.

rutus alter 1024x576 Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71

První co je potřeba, je samozřejmě detektor odladit a tedy provést Ground Balance. Nové odladění je uživatelsky velmi příjemné – po zapnutí detektoru se zobrazí informace “Put search coil up – dejte cívku nad zem”, a tak dáte cívku cca. 0,5 metru nad zem. Pak stisknete páčku ukazováčkem a detektor si nasbírá data ohledně mineralizace půdy. Pak pustíte páčku a na displeji zobrazí “5″, to znamená, že Vám detektor říká, že máte 5x pumpnout, aby se detektor nastavil na aktuální půdní podmínky. Jak pumpujete – číslice se mění – tedy 5, 4, 3, 2, 1…. a…. máte hotovo icon smile Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71 Na displeji se zobrazí informace o fázi země, což jen opět potvrdíte páčkou a detektor je nastavený a můžete hledat. Většinou se fáze pohybuje v rozmezí -83 až -87 u normálních typů půd. V případě že je v okolí nějaký kovový předmět, nebo odlaďuje v blízkosti jiného detektoru, informace o fázi bude pravděpodobně ukazovat hodnoty pod -75. Pak je třeba proces Ground Balance opakovat stiskem tlačítka Ground. Při odladění buďte alespoň 15 metrů od ostatních zapnutých detektorů a následně se ujistěte, že neladíte detektor nad železem.

Při mém prvním hledání na sebe první nálezy nenechaly dlouho čekat. Velmi solidní signál a to i při rychlejším mávání, jsem zachytil na okraji cesty – cca. 5 metrů od kraje – mezi železem a odpadem. Čistý vysoký signál VDI 102 – a jednalo se o větší 20 krejcar z hloubky 28 centimetrů. Na dalším hledání jsme testovali reakci na drobné cíle – zlatý přívěsek o váze 0,35 gramu (což odpovídá váze 1/24 statéru) a polovinu Vídeňského feniku – velice těžce zachytitelné cíle pro jakýkoliv stroj v jakémkoliv nastavení. Můj upravený program Coins – Mince, měl skvělou reakci jak na drobné cíle na povrchu, tak zároveň i na hlubší cíl a větší minci ve větší hloubce – detektor jsem tedy nijak nepřenastavoval, ani neupravoval a hledal jsem tedy ve svém stejném programu po celou dobu.

20 krejcar rutus alter4 300x225 Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71 20 krejcar rutus alter3 300x225 Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71 20 krejcar rutus alter 300x225 Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71 20 krejcar rutus alter2 300x225 Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71

Testovali jsme dále nález kamaráda, který s bez displejovým detektorem zachytil Pražský Groš – říkal “to byl tak slabý signál, který se mi ani nechtělo kopat”. Následně jsme museli vyzkoušet reakci ostatních detektorů. Alter dával krásnou a čistou odezvu – VDI 92.

16640923 10211207719142388 6086725490140168961 n Recenze detektoru kovů Rutus Alter 71

Samozřejmě, čím déle budete s detektorem hledat, tím více se s ním budete seznamovat a budete objevovat možnosti nastavení a výhody jednotlivých hledacích režimů. Upřímně… najděte mi detektor s těmito parametry a s těmito možnostmi nastavení? Za tyto peníze? Ani když budete horko těžko hledat, nenajdete. Alter je novinka, která opravdu nabízí nové technologické řešení – není to jenom upravená stará mašina, doplněná o nějaké funkce. Je to komplet nový systém, kde rozdíly v nastavení a v hledacích režimech mají markantní vliv na výsledek v hledání. Drobounké mince na hraně, hluboko uložené velké předměty, nízko vodivostní cíle… všechno je Vám na dosah s Alterem 71 víc než kdy dříve.

Oficiální stránky: www.detektoryrutus.cz

Oficiální obchod: http://www.detektoryrutus.cz/obchod/

Přidávám video s ukázkou separace:

https://www.youtube.com/embed/H8JnNHFGWJE

Nová hledací sezona začíná… a já už ses moc těším, kolik krásných nálezů na mě s Alterem čeká.

V případě dotazů ohledně detektoru (dotazy, nákup, prodej) mi napište zprávu, nebo email na robbie.kurucz@gmail.com - rád poradím.

Nebo se připojte do naší facebookové skupinky:

https://www.facebook.com/groups/rutus.detektory.kovu/

Robbie