Soška Valkýry nalezena v Dánsku

26.9.2013 v sekci Zahraniční nálezy, 4 571 zobrazení, 293 komentářů

Dánové nalezli první trojrozměrnou vikingskou valkýru

Morten Skovsby patří k dánským místním hledačům s detektory kovů, kteří prozkoumávají své okolí v touze po nalezení zajímavých archiválií. S jeho novým detektorem se mu dařilo nacházet mince, nejrůznější nástroje a dokonce objevil i dělovou kouli. On sám ale jistě nečekal, jaký nález ho nemine při jedné z vánočních výprav. 28. prosince 2012 se Morten Skovsby vydal s celou skupinkou, kterou tvořili ještě Michael Nielsen, Jan Hein a Jacob Sietam, do centrálního Dánska, kde se svými detektory prozkoumávali oblast Hårby.

viking valkyria Soška Valkýry nalezena v Dánsku

Zmrzlá půda ukrývala stříbrnou sošku

I přes to, že byla půda zcela promrzlá, vydal Skovsbyho detektor silný signál upozorňující na nový nález. Z uvolněné zmrzlé půdy mohl vidět pouze stříbrný odlesk tváře, zbytek byl silně zamrzlý. Nezbylo mu nic jiného než vzít s sebou celý kus domů. Úsilí se mu ale rozhodně vyplatilo. Když doma hlínu rozmrazil, objevil 3,5 centimetru velkou figurku představující ženské tělo. Tu pak předal kurátorovi Městského muzea v Odense k dalšímu šetření muzejních expertů.

valkyria v hline Soška Valkýry nalezena v Dánsku

Unikátní nález vikingské valkýry

Po prozkoumání nálezu bylo zjištěno, že se jedná o stříbrnou postavu valkýry pocházející zhruba z roku 800 našeho letopočtu. I když již v Dánsku byly objeveny archiválie z dob Vikingů, včetně valkýr, všechny nálezy byly vždy dvojrozměrné. Figurka nalezená v oblasti Hårby je tak prvním trojrozměrným nálezem. Byla pravděpodobně používána jako přívěsek, jelikož má poutko umístěné za krkem. Vyrobena byla ze stříbra, pozlacena a detaily na šatech a štítu pak byly dozdobeny černým smaltem. Vysoká je 3,5 centimetru a váží 9,2 gramů.

Díky propracovanému ztvárnění se pootevírají dveře do neznámého světa oděvů a účesů z dob Vikingů. Figurka dívky má dlouhé šaty, dlouhé vlasy v ohonu, svázané do uzlu na temeni hlavy, na levé ruce pak nese ochranný štít a v pravé ruce třímá oboustranný vikingský meč.

ctyri pohledy na valkyrii Soška Valkýry nalezena v Dánsku

Kdo byly valkýry

Valkýry byly podle pověstí krásné dívky vyzbrojené štíty, oštěpy a přilbami, které sloužily bohu Ódinovi. Dle jeho rozkazů jezdily do bitev na okřídlených koních a řídily boj. Rozhodovaly o tom, které válečníky nechají přežít, a kteří padnou. Z těl padlých válečníků pak vybíraly duše hodné Valhally, což je Ódinova síň padlých v Ásgardu.

Co bude s nálezem

Od 1. března 2013 je trojrozměrná figurka vikingské valkýry umístěna v dánském Národním muzeu. V roce 2014 se pak v rámci výstavy specializované na Vikingy přemístí do britského Národního muzea.