Treasure Master – kam dál?

7.4.2014 v sekci Detektory kovů a příslušenství, 2 698 zobrazení, 226 komentářů

Nyní bych se zaměřil na další fáze vývoje projektu Treasure Master. Navážu na často kladené dotazy, postřehy a potřeby a následně se vyjádřím k těm důležitějším prvkům.

Verze Treasure Master Basic

Nejprve zde odpovím na otázku, kdy bude nová verze nesoucí označení Basic a co přinese. Verze Basic bude vybavena dalšími funkcemi, jako jsou nastavení (nebo lépe přednastavení), možnost zálohy dat, přenosu dat mezi více zařízeními, rozšíření detailu nálezů o další informace, možnosti odděleného ukládání nálezů, předmětů a míst. Velice přínosný bude také filtr pro třídění a řazení dat. Co je ale podstatné, již nyní můžete svou verzi Lite naplno využívat, neboť svá data budete moci do dalších verzí přenést. Verzí Basic nekončíme. Do dalších verzí začleníme trasování hledače a další zajímavé prvky, které jsou vesměs inovativní a nebudeme je proto prozrazovat. Funkce i značku jsme si nechali registrovat. Verze Basic se dočkáme do konce května, je ale možné i zdržení. Další verze pak bude v létě.

treasure master basic Treasure Master   kam dál?

Verze Treasure Master Lite

Teď se vrátím k verzi Lite. Nejdříve bych rád poděkoval všem, co aplilaci testovali, využívají a propagují. Jsme rádi za všechny příznivce a těší nás, že když už investujeme do vývoje spoustu času a financí, že se nachází jedinci, kteří to ocení.

Aplikace Treasure Master Lite má tři hlavní využití:

1. Soukromé využití pro záznam dat v terénu s katalogizací nálezů

Záznam dat v terénu, jejich uchování a další využití, ať už pro přehled svých nálezů, ukázku kamarádům nebo pro systematický průzkum lokality jsou primárním zaměřením aplikace.

2. Záznam a katalogizace sbírkových předmětů

Tato varianta úzce souvisí s prvním bodem. Uživatel aplikace se však nemusí zabývat sběrem dat v terénu, ale může si nálezy, nebo spíše různorodé sbírkové předměty, evidovat doma. Pomocí aplikace si může vytvořit katalog sbírkových předmětů. K tomu se zajisté budou hodit funkce ve verzi Basic, které pomohou data třídit a přehledně prohlížet. Pomůže také verze pro tablet, kde se na velkou obrazovku zobrazí data vícesloupcově a přehledněji.

3. Sdílení nálezových okolností

Aplikace je také vhodným nástrojem pro sdílení nálezových okolností. Při odevzdání nálezu je často důležité dodat i tyto konkrétní informace. Ve spolupráci s Archeo Moravia a AV ČR Brno jsme vytvořili zajímavé využití pro Moraváky. Touto variantou jsme se již zabývali v článku Záznam a sdílení nálezových okolností. Moraváci mohou využít funkce Export dat (konkrétně formou Gmailu), kdy exportují fotografii (a případně i další informace k nálezu) přimo na Gmail dostupný doktoru Komoroczymu a jeho kolegům. Export je samozřejmě soukromý, nejde o žádné zveřejnění dat. Jak je zmíněno ve výše uvedeném článku, uživatelům se často stane, že najdou nějaký bronzový, nic neříkající, úlomek či jiný zajímavý artefakt. A zvažují, zda jej sebrat nebo zahodit. V tomto případě mohou tento nález také zaznamenat a následně provést export. Dostanou pak odpověď na to, zda je objekt pro archeology zajímavý.

Záznam GPS pozice a přesnost

V telefonu lze využít tzv. asistované GPS (aGPS). Ta má svá specifika. Mobilní telefon sice vyznačuje mnohem menší přesnost než geodetická nebo turistická GPS, zato ale signál zpřesní operátor. Proto je plně doporučeno mít v telefonu SIM kartu, výhodou je pak mobilní internet nebo WIFI (wifi samozřejmě využijeme v terénu ztěží). Podmínkou je samozřejmě zapnutá GPS v telefonu. Doporučujeme tedy následující postup: V momentě, kdy vyrazíte do terénu, co nejdříve si zapněte aplikaci a GPS telefonu. Telefon dohledá dostupné družice a bude průběžně pozici aktualizovat. Pokud byste funkce zapli až při prvním záznamu, mohli byste zbytečně čekat na “nažhavení” GPSky. V tomto případě je v telefonu dostupný dialog – pokud je vaše poloha neaktuální a snažíte se nález uložit, telefon vás pomocí dotazu informuje o neaktuálnosti polohy.

Technicky lze použít dva různé algoritmy pro aktualizaci GPS pozice uživatele – při jeho pohybu nebo v časových intervalech. Třetí možný, kdy uživatel stiskem tlačítka teprve aktivuje hledání pozice, není vhodný, záznam by trval nejméně minuty. Nyní jsme zvolili formu aktulalizace polohy v časovém intervalu 30 s (na zastavení se a dohledání předmětu máte dostatek času icon smile Treasure Master   kam dál? ) a zapojili jsme co nejvíce kontrolních funkcí pro kontrolu aktuálnosti pozice. Ve verzi Basic si uživatel bude moci zvolit časový interval sám, nebo přepnout na druhý způsob aktualizace pozice – při jeho pohybu v terénu.

Technická podpora a aktualizace

K aplikaci existuje dostupná technická podpora. Cílem je pomoci uživateli s případnými nejasnostmi nebo chybami v aplikaci, které jsou spíše jen ojedinělého charakteru a jsou spojeny s konkrétními modely telefonů. Technickou podporu a informace o známých chybách nebo informace o updatech najdete na www.treasuremaster.cz. Doporučujeme si je přečíst, předejdete pak překvapení. Našel se již nejeden uživatel, který instaloval aplikaci třeba na tablet a pak byl udiven  icon wink Treasure Master   kam dál?

V případě různých oprav funkčnosti vycházejí tzv. aktualizace (updaty). Seznam aktualizací najdete také na stránkách www.treasuremaster.cz. Pokud sami nahlásíte nějakou chybu, po provedení updatu vás informujeme. V popisu aplikace na Google Play se dozvíte aktuální verzi (v současnosti to je 1.0.3) a jaké změny pro poslední verzi proběhly. V poslední verzi se např. podařilo aplikaci upravit i pro Android 4.4 ART a zprovoznit ji na telefonech Xperia (zejména Sola, M a U), které často chybovaly. Můžete zkusit.

Když máte jakýkoli dotaz, využijte email info@treasuremaster.cz a rádi vám se vším pomůžeme.

Zkušenosti s aplikací

Ti z vás, kteří začli aplikaci používat, jistě nabyli různorodých zkušeností a postřehů. Uvítáme jakoukoli zpětnou vazbu, která pomůže aplikaci posunout dál a také vstříc požadavkům uživatelů. Opět využívejte výše uvedený email.

Také uvítáme uživatele, kteří aplikaci používají nebo chtějí používat pro sdílení nálezových okolností.  Neváhejte a podělte se s námi s pozitivy aplikace a tohoto využití. Zašlete nám třeba ukázky použití.

Děkuji všem za přízeň.

Spider