Unikátní nález: 500 let starý meč z Djurhamnu

30.9.2013 v sekci Zahraniční nálezy, 6 076 zobrazení, 299 komentářů

djurhamn sword map Unikátní nález: 500 let starý meč z DjurhamnuŠvédskému archeologovi Martinu Rundkvistovi se podařilo najít za pomoci detektoru kovů opravdový poklad – 36palcový meč pocházející z 16. století. Tento unikátní nález objevil 30. srpna 2007 nedaleko přístavu Sheaf Kings v Djurhamnu. I když se jedná o ojedinělý nález, není zase až tak překvapující, že detektor kovů zacílil tento předmět právě v těchto místech. Djurhamnský přístav patřil totiž po dobu 16. století k velkým a velmi rušným švédským přístavištím, v kterém kotvila řada lodí.

Dobývání meče trvalo celý den

Dostat meč ze země nebyl pro Rundkvista zrovna snadný úkol. Na pomoc si musel přizvat několik dobrovolníků a použít náčiní, které si zapůjčil nejen od svého otce, ale také ze stockholmského muzea. A i tak trvalo jeho dolování celý den. V první řadě bylo nutné vymezit území, ve kterém se mělo kopat – to představovalo plochu o rozloze 2×2,5 metru. Po odstranění vegetace a následném vyházení hromad hlíny se objevil další zádrhel. Meč byl totiž zaklíněný mezi kořeny vzrostlého lískového keře. A i když kořeny ztížily přístup k meči, poskytovaly mu ale po celou dobu dokonalou ochranu, a tak zůstal i po pěti stech letech celistvý.

djurhamn sword digging Unikátní nález: 500 let starý meč z Djurhamnu

Meč podobný rikssvärden krále Gustafa I.

Detektor kovů opět nezklamal a nález v podobě dvousečného, 92 centimetrů dlouhého meče s jednou rukojetí se stal unikátním předmětem pro zkoumání památkářů ze Studia Västsvensk Konservering v Göteborgu. I přesto, že má meč neobvyklý design, je velmi podobný královským mečům, nazývaným také rikssvärden, které byly používány při slavnostních ceremoniálech za vlády krále Gustafa I.

djurhamn sword length Unikátní nález: 500 let starý meč z Djurhamnu

Djurhamnský nález byl používán

Památkáři při svých zkoumáních objevili na tomto 500 let starém meči nejméně tři znatelné zářezy, což poukazuje na to, že meč byl používán a ztracen pravděpodobně během boje. Boj je na tomto místě v 16. století velmi pravděpodobný, jelikož zde kotvilo značné množství lodí a meč dle topografických poznatků pravděpodobně spadl do vody při bitce na nedalekém nábřeží.

sword facelift Unikátní nález: 500 let starý meč z Djurhamnu

Meč prošel procesem čištění a konzervace, výsledek je znatelný.

Další nálezy v přístavišti zatím nejsou

Djurhamnský přístav sloužil jako přístaviště pro kotvící lodě naposledy právě v 16. století, poté se přírodní kanál začal zmenšovat a přístaviště se změnilo v bažinu. Dnes se na místě tehdejšího přístavu nacházejí bažinaté lesy. Archeolog Martin Rundkvist prozkoumával za pomoci detektoru kovů okolí místa objevení meče, ale kromě dvou mosazných knoflíků zde na něj žádné další nálezy nečekaly. I tak ale mohou bažinaté lesy ještě skrývat řadu nenalezených pokladů…

 Pozn. K objevu došlo v roce 2007