Avatar profilu Bruce Lee

Poklad a svědectví pohnutých událostí vydala starodávná pevnost Artezian

28.2.2013 v sekci Nalezené poklady, Poklady a záhady, Záhady, 1 829 zobrazení, 211 komentářů

V lednu tohoto roku vyšla v magazínu LiveScience zajímavá zpráva. Téměř 2000 let starý poklad našli archeologové v pevnosti Artezian v Krymském regionu na Ukrajině. Byly nalezeny zatím dva depoty, přičemž jejich obsah se skládá z více než 200 mincí, bronzových, zlatých a stříbrných šperků, skleněných lahví a ozdobných korálků zámožných obyvatel, kteří své cennosti schovali před nájezdy Římanů. Ti tehdy obléhali citadelu, ve které se bohatí měšťané z nejbližšího okolí skrývali. Zřejmě své cennosti dali dohromady a uložili společně minimálně ve dvou lokalitách citadely. Právě tyto dva depoty se vědcům podařilo objevit. Není náhoda, že v obou úložištích bylo shodně nalezeno 55 mincí s ražbou Mithridata VIII.

K událostem obléhání a dobytí pevnosti došlo v roce 45 našeho letopočtu. Předcházely tomu pře a roztržky vládců země – bratrů Mithridata VIII a Cotyho I., kdy se první příčil římskému rozmachu a druhý naopak oporu Říma vyhledával. Výsledkem byla rozpolcenost a oslabení království, které nakonec za oběť římského impéria tak jako tak padlo. Město později obnovil „úspěšnější“ z obou bratrů Coty I., ale o pokladu se evidentně nedozvěděl. I když je možné, že po něm pátral, koneckonců si musel být vědom, jaké bohatství v majetku zámožných měšťanů se ztratilo.

Zajímavostí je, že tehdejšími obyvateli byli lidé různých národnostních složení, ale kulturu měli shodně typicky řeckou. Byli to v podstatě Řekové bez řecké krve. Řecký vliv se projevoval tehdy i stovky a tisíce kilometrů od centra řecké kultury, což se ukázalo i v samotných nálezech. Mimo jiné byla nalezena kupř. stříbrná brož s věrně rytým obrazem Afrodity, řecké bohyně lásky, a zlaté prsteny s drahokamy a obrazy řeckých božstev Nemesis a Tyche.

Již od roku 1989 se v čele s Nikolajem Vinokurovem, profesorem na Moskevské státní univerzitě, skupina vědců a odborníků snaží odhalovat zastřená tajemství 2000 let starého období krymské oblasti, která byla tehdy velice živá, bouřlivá a přitom dosti bohatá a to i kulturně. Vinokurov je přesvědčen, že obléhaní měšťané věděli, že je čeká buď vyhladovění nebo násilné vniknutí Římanů do pevnosti, v každém případě byli připraveni na smrt. Poklady jsou proto doslova pohřebními obětinami. Lidé se s nimi rozloučili, smířili se s osudem a již nikdy z citadely nevyšli.

Připravil pro vás Ayrton / Bruce Lee

Black Sea treasure 1 Poklad a svědectví pohnutých událostí vydala starodávná pevnost Artezian

Black Sea treasure 11 Poklad a svědectví pohnutých událostí vydala starodávná pevnost Artezian

zdroj FoxNews

 
silver coin Poklad a svědectví pohnutých událostí vydala starodávná pevnost Artezian